Cilt Bakımı Ve Güzellik
goz-alti-kirisikliklari-nasil-giderilir

goz-alti-kirisikliklari-nasil-giderilir

Göz altı kırışıklıkları nasıl meydana gelir?

Göz altında oluşan kırışık problemi; çoğu kez ileri yaşlarda oluşan, bireylerin cilt tiplerine göre değişebilen bir cilt problemidir. Bazı kişilerde daha az belirgin, bazı kişilerde daha fazla miktarda oluşan ve daha çok belirgin olan göz altı kırışıklıkları; kişilerin hayatlarındaki stres faktörüyle, yaşam tarzlarıyla ve beslenme şekilleriyle de oldukça yakından ilgili bir durumdur.

Normal şartlarda yaşı ilerleyen kişilerin cilt yapılarında büyük oranda incelme ve elastik yapısını kaybetme durumu oluşmaktadır. Bunun sonucunda da bu incelen ve esnekliğini kaybeden bölümler kaçınılmaz olarak kırışmaya başlar. Bu tip kırışıklıklar halk arasında sıklıkla “mimik kırışıklıkları” olarak da anılmaktadır ve ağırlıklı olarak kadınların kendilerine estetik olarak dert edindikleri bir durum olarak bilinmektedir.

Göz altı kırışıklıklarının ana nedenleri

Az önce bahsettiğimiz mimik kırışıklıkları durumu, göz altı kırışıklıklarının oluşmasındaki ana etmen olarak gösterilebilmektedir. Çünkü kaçınılmaz olarak yaptığımız her mimik göz altımızdaki derinin katlanmasına ve zaman içerisinde kırışıklıkların kendisine yer edinmesine yol açmaktadır. Tabi bunun yanında sağlıksız beslenme, dengesiz beslenme, düzensiz bir uyku süreci, sürekli olarak alkol tüketme, sürekli olarak sigara tüketme, cilt sağlığı için gerekli bakımların yapılmaması ve cildin nemliliğinin sağlanmaması gibi sıralanabilecek pek çok neden de göz altındaki kırışıklıkların oluşmasına temel oluşturmaktadır.

goz-alti-kirisikliklarina-mudahale

Bahsettiğimiz bu bireysel yapılan hataların yanında dış kaynaklı faktörler de göz altı kırışıklıkları için oldukça etkili olabilmektedir. Bunlardan en bilineni güneş ışınlarıdır. Güneşin altına herhangi bir koruyucu faktör kullanmadan ya da gözlük takmadan çıkmak kırışıkların anında oluşabilmesi için çok açık bir etkendir. Bununla birlikte kimyasal içerikli ürünleri bilinçsizce cilt üzerinde kullanmak, doğal olmayan içerikteki maddeleri sık sık besin olarak tüketmek ya da derimiz üzerinde kullanmak doğal olarak cildimizin çok daha erken yaşlarda yaşlanmasına ve göz altı kırışıklıklarının da otomatikman daha erken oluşmasına yol açmaktadır.

goz-altindaki-kirisikliklara-dogal-tedavi

Göz altı kırışıklıkları nasıl önlenir?

Konuyla alakalı işin özünde kırışık giderici pahalı bölgesel kremleri araştırılıp onu satın almaya uğraşmak yerine doğanın bize sunduğu şifa kaynaklarından özgürce ve daha ucuz yollu olarak yararlanarak rahatsız olduğumuz bu kırışıklıklardan daha doğal yollu kurtulabilmemiz mümkün olmaktadır. Göz altı kırışıklıkları nasıl giderilir şu formüllerle anlatılmaktadır;

  • Zeytinyağı : İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin yaşlanmasını ve kırışmasını engelleyen doğal zeytinyağını, bir çay kaşığı kadar alarak göz altı çevrenize ve kırışıklıklarınıza masaj yaparak uygulamanız yeterlidir. Yarım saatlik bir bekletmenin ardından ılık suyla yıkamanız önerilir.

goz-alti-kirisikliklarina-cozum

  • Kayısı çekirdeği yağı : Cilt lekelenmelerinin tedavisinde kullanıldığı gibi aynı zamanda ciltteki kırışıklıklar için de birebir olan kayısı çekirdeği yağı, bu özelliğini içeriğinde bol miktarda bulundurduğu A vitaminine borçludur. Göz çevresine yavaş dokunuşlarla parmak uçlarıyla sürülebilen kayısı çekirdeği yağı, kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma gözlenene kadar masaj yaparak bu bölgelere bir süreç  boyunca uygulanabilmektedir.
  • Buğday yağı : Yüksek miktarda E vitamini bulunduran buğday yağı, bu özelliği sayesinde ciltteki kırışıklıkları kolayca savaşa bilmektedir. Göz çevrenize masajla sürdüğünüz bu yağı yarım saat beklettikten sonra ılık su yardımıyla yıkamanız yeterlidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız