Cilt Bakımı Ve Güzellik
göz-ağrısına-ne -iyi-gelir

 

Göz ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler

 

 

Göz ağrısı gözün yüzeyinde ya da göz yuvasının derinlerinde kendini hissettiren bir rahatsızlıktır. Göz yüzeyinde meydana gelen ağrı çoğunlukla göze yabancı bir nesnenin çarpması ve batması yada göz enfeksiyonun gözde neden olduğu tahriş sonucu ortaya çıkabilir. Göz yüzeyinde meydana gelen göz ağrısına çoğunlukla yanma ve kaşıntı hissi eşlik eder.

 

Gözünüzün iç kısımlarında acı ve ağrı hissi baskın bir şekilde sürüyorsa ve zonklamalarla beraber şiddeti artma gösteriyorsa ciddi bir sebepten kaynaklı olarak ağrı ortaya çıkmış olabilir.Bütün bu belirtilere eşlik eden görme kaybı durumu söz konusuysa eğer mutlaka ihmal etmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

 

Göz ağrısının sebepleri nelerdir?

 

 • Alerjik reaksiyon
 • Göz kapaklarını etkileyen iltihap
 • Göz kanallarında oluşabilecek tıkanmalar
 • Göz kapağı üzerinde kist oluşumu
 • Kontakt lens solüsyonları
 • Göz kuruluğu
 • Korneada aşınma
 • Baş ağrısı
 • Göze dışarıdan yabancı bir nesnenin batmazı ya da zarar vermesi
 • Travma veya yaralanma
 • Gözün renkli kısmında oluşacak iltihap durumu
 • Göz kenarlarında oluşabilecek şişkinlik veya kızarıklık durumu
 • Optik sinir iltihabı
 • Göz zarı iltihabı

 

Acil doktora başvurulması gereken durumlar;

 • Dayanılamayacak şiddette göz ağrısı
 • Bulanık görme ya da görememe gibi görmede sorun yaratan durumlar
 • Göze dokunulduğunda gözde acı hissi
 • Göz ve karın ağrısına eşlik eden kusma
 • Fazla kimyasala maruz kalma sonucunda ortaya çıkan göz ağrısı
 • Gözde dışarı doğru çıkma durumu
 • Göz açıp kapamada zorluk ya da açamama durumu

 

Yukarıdaki durumlarla karşılaşıldığında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz göz ağrısına neden olan faktörü belirledikten sonra uygulayacağı tedavi ile şikâyetlerinizi en etkili ve kısa yoldan ortadan kalkacaktır.

 

Göz ağrısını geçirmek için uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemi ve faydalı besinler şunlardır;

 

Soğuk Kompres

 

Göz çevresine soğuk kompres uygulaması yapmak gözdeki ağrının anlık olarak rahatlamasını sağlayacaktır. Soğuk suya yumuşak bir bezi batırın ve sonra gözlerinizin etrafına uygulayınız. Bu uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayınız.

 

Papatya çayı ile de aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Hazırladığınız papatya çayını buzdolabında soğuttuktan sonra bir pamuk yardımıyla göz çevrenize uygulayınız. Bu uygulama ile göz ağrınızın ve kızarıklığınızın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. İşlemi 10 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.

 

 

Salatalık

Salatalık içerdiği mineraller sayesinde gözde oluşan kaşıntı, tahriş, şişlik gibi problemlerin tedavisinde etkilidir. Göz ağrısı için salatalıktan yararlanabilirsiniz. Salatalığı yıkayıp soyduktan sonra dilimleyiniz. Bir tabağa koyup üzerini streçleyiniz ve buzdolabına soğumaya bırakınız. Salatalıklar iyice soğuduktan sonra yatınız ve gözlerinizin üzerine salatalıklardan koyunuz. 10-15 dakika kadar bekletiniz. Gözlerinizin dinlendiğini ve ağrınızın hafiflediğini fark edeceksinizdir. Hızlı iyileşme için günde 3-4 kere tekrarlayınız.

 

 

Soğuk süt

 

Soğuk süt ile göz ve göz çevrenize uygulama yapabilirsiniz. Süt ağrılarınızı ve eğer alerjiden kaynaklı olan bir kaşıntı durumu mevcutsa bunların giderilmesi için yararlı olacaktır. Sütü gözlerinize pamuk yardımıyla hafif hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Soğuk süt ile yapacağınız uygulama gözlerinizin şiş, ağrı ve kaşıntısının kısa süre içerisinde geçmesini sağlayacaktır.

 

 

Gül suyu

 

Saf gül suyu ile göz ve göz çevrenize yapacağınız uygulama gözlerinizdeki kaşıntı ve ağrının hafiflemesine neden olur. Günde iki kez bu uygulamayı yapabilirsiniz. İsterseniz bir  pamuk yardımıyla isterseniz saf gül suyuyla yüzünüzü yıkayarak bu uygulamayı yapabilirsiniz. Gül suyu gözlerdeki kaşıntı ve şişmeyi engeller.

 

 

Su ve tuz uygulaması

 

Bir çay bardağında bir çay kaşığı ile suyu iyice karıştırınız. Tuz eriyip homojen olduktan sonra bu karımışı gözlerinizi temizlemek, mikrop ve kirlerden arındırmak için kullanabilirsiniz. Tuzun antibakteriyel etkisi sayesinde bakterileri ortadan kaldırırsınız. Pamuk yardımıyla göz çevrenizi bu karışımla silebilirsiniz. Uygulamayı etkili olması için 3-4 gün tekrarlayınız. Karışımı soğuk olarak uygulamanızda yarar vardır.

 

 

Yeşil çay

Bir fincan suda yeşil çayı demleyiniz. Soğuması için buzdolabına koyunuz. Yeşil çay soğuduktan sonra pamuk yardımıyla gözlerinizi silip uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi günde 2-3 kez uygularsanız hızlı sonuç alacaksınızdır.

 

 

Aloe Vera

Göz kurumasından kaynaklanan göz ağrıları için aleo vera etkili bir yatıştırıcıdır. Göz kuruluğunu giderilmesinin yanında mikropların temizlenmesi içinde yardımcıdır.

 

 

Ham Patates

Ham patatesin cilt üzerinde sıkılaştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde cilde uygulandığında gözlerdeki kaşıntı ve iltihabı ortadan kaldırmak için yararlı olacaktır. Patatesi iyice yıkayıp dilimleyiniz. Bir tabağa patatesleri koyup üzerini streçleyiniz ve soğumaya bırakınız. Yatmadan önce gözlerinizin üzerine patates dilimlerinden koyunuz ve bekletiniz. Bu uygulamayı 3-4 gün tekrarlayınız.

 

 

Mürver Çiçeği

 

Gözlerinizin ağrısı için faydalı olan bitkilerden biri mürver çiçeğidir.Bir bardak suya biraz mürver çiçeğini koyunuz ve kaynatınız. Hazırladığınız karışımı buzdolabında soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra göz ve göz çevresine uygulayınız. Bu uygulamayı göz ağrılarınız geçene kadar günde iki üç kez tekrarlayınız.

Yazar: Tarih: 27 Haziran 2016 - 4:23:00 Kategori: Pratik Bilgiler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,