Cilt Bakımı Ve Güzellik
Doğal göğüs büyütme

Göğüs büyütme ameliyatı en sık yaptığımız estetik cerrahi ameliyatlarından biridir. Bize çeşitli yaşlarda bayanlar başvurmakta. Yirmili yaşlardan itibaren, doğum öncesi sonrası başvurular olabiliyor. Biz genel muayenesinde neler yapıyoruz? Hastamız bize geldiğinde göğüs kafesinin genişliğine bakıyoruz, hastamızın boyuna bakıyoruz. Ondan sonra meme başının yerinin köprücük kemiğinden ne kadar uzakta olduğuna bakıyoruz. Bu mesafe genellikle 16-18 cm arası değişmektedir. Daha aşağı değerler varsa ya uzun boylu ya da gövdesi uzun bir kişidir. Eğer öyle değilse meme başı aşağıya doğru sarkmıştır. Doğum sonrası veya ciddi kilo alıp verenlerde karşılaştığımız bir durumdur.

 

Göğüs büyütmede hastamızın isteğini dinliyoruz. Ne kadar bir büyüklük istediğini, nasıl bir form istediğini öğreniyoruz. Takılacak protezin büyüklüğünü ona göre tayin ediyoruz. Silikon boyutunu ve damla veya yuvarlak silikon tercihini tayin eden önemli bir etken hastanın fiziki yapısı. Boyu, kilosu, göğüs genişliği, kalça genişliği. Doğal bir görüntü oluşması için oran ve orantılara dikkat etmek gerekiyor. Bazen olması gerekenden büyük silikon ile göğüs büyütme yaptırmak isteyen hasta olabiliyor. Bu durumda hastanın mutluluğu söz konusu olduğu için onun isteğini yerine getiriyoruz.

 

Göğüs büyütme ameliyatı genellikle meme başından, meme altından ya da koltuk altından girilerek yapılıyor. Göğüs kafesinin genişliği, istediği büyüklük, giriş yerine karar vermemizde etkili özellikler. Meme başı çok küçükse, meme başından giriş tercih edilmez. Koltuk altından giriş, memeler birbirinden çok ayrıksa tercih edilmez. En çok meme altı giriş tercih edilir. Nedeni genellikle memeler birbirine simetrik değildir. Memelerin göğüse yapıştığı yer birbirinden çoğunlukla farklıdır. Eğer meme altından giriş yapılırsa bu sorun da çözülür. Ayrıca kalan iz incecik bir çizgi şeklinde, üstelik de memenin altında kaldığı için pek belli olmaz. Zaten burada bir doğal kıvrım olduğu için iz, bu kıvrım içinde saklanmış olur.

 

Göğüs büyütme ameliyatı giriş bölgemizi tayin ettikten sonra var olan memenin miktarına bakıyoruz. Bu memenin miktarı, hastanın zayıf olup olmaması, buradaki derinin kalınlığı, protezi hangi bölgeye koyacağımıza dair karar vermemize yardımcı oluyor. İki bölge var: meme altı, kas altı. Üçüncü bir alternatif, kısmi kas altı, kısmi meme altı. Buna dual plan diyoruz. Genellikle bunu tercih ediyoruz. Ama eğer memede hafif bir sarkma var ve meme miktarı fazlaysa o zaman sadece meme altına da koyabiliyoruz. Zayıflarda mutlaka kas altı dual plan tercih ediyoruz.

 

Göğüs büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat kadar sürer. İşlem bittiğinde ben çok özel durumlar olmadığı sürece genellikle dren kullanmıyorum. Sabah ameliyat olan hastam, bir gece yatmasını tercih etmeme rağmen çoğunlukla akşam evine gitmiş oluyor. Ameliyat esnasında uzun etkili ağrı kesiciler yaptığımız için hastanın pek ağrısı olmuyor. Sadece bir kaç gün göğüs bölgesinde silikonun etkisiyle gerginlik hissi oluyor. Buz uygulaması ile rahatlama sağlanabilir. Vücut silikona alışınca bu da geçiyor. Gerçi ağrı konusunda kişisel faktörler de önemli. Bazı kadınların ağrı eşiği düşük olabiliyor. Ağır bir iş yapılmıyorsa 3 gün sonra işine dönebilir. 1 ay kadar ağır spor yapmamasını öneririz. Ama yürüyüş gibi hafif sporlar 1 hafta sonra yapılabilir.

 

Op. Dr. Defne Erkara

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Yazar: Tarih: 9 Şubat 2016 - 12:32:53 Kategori: Göğüs-Dekolte Bakımı, Kurumsal
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler: