Cilt Bakımı Ve Güzellik
Vajina kararması

Kadınların cinsel organları ve üreme bölgeleri ile ilgili yaşadığı birçok sorun bulunmaktadır. Genital bölge kararmaları da bu sorunlardan bir tanesidir. Vücudun diğer bölümlerine göre daha koyu renkli bir yapıda olabilen genital bölgede sıklıkla kararmalar baş göstermektedir. Bu kararmaların iç ve dış nedenleri olabilmektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki genital bölge kararması, kadınlar üzerinde oldukça ciddi bir psikolojik etki bırakabilmektedir. Çoğu kadın bu kararmalar nedeniyle özgüven sorunu yaşamakta ve cinsel birliktelikten uzak durup, kendini kapama ihtiyacı hissetmektedir. Genital bölge kararması ve tedavi yöntemleri hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Genital Bölge Kararması Nedir

Genital bölge kararması, kadınlarda görülen bir sorundur. Bu sorun genital bölgenin vücudun diğer bölgelerine oranla daha koyu bir renk alması ile birlikte baş gösterir. İç ve dış genital bölgelerde bu kararmalar görülebilir. Fiziksel açıdan hiçbir sakıncası olmayan genital bölge kararması, psikolojik olarak ciddi sorunlar yaratabilmektedir. Genital bölge kararması sorunu yaşayan kadınların kendileriniz başka kadınlarla kıyaslaması, hem psikolojilerini hem de cinsel hayatlarını derinden etkilemektedir.

Genital Bölge Kararması Sebepleri

Genital bölge kararmasının en büyük nedenlerinden biri renk pigmentleridir. Yoğun östrojen hormonu bulunan genital bölgede renk kararmalarının oluşması oldukça olağan bir durumdur. Kadınlar için oldukça can sıkıcı olan bu durum, aslında bir hastalık değil normal bir süreçtir. Kadınlarda yaşlanmaya bağlı olarak da genital bölge kararmaları başlar. İlerleyen yaş ile birlikte genital bölgede yaşanan değişimler, bu kararmaların seviyesinin artmasına da neden olur. Genital bölge kararması nedenlerinden biri de hormonal değişikliklerdir. Kadınlarda sıklıkla yaşanan hormonal değişiklikler, genital bölge üzerinde böyle bir etkiye neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan doğum kontrol hapları da bu kararmaların nedenlerinden biri olabilmektedir.

Güneşlenmek de genital bölgedeki renk pigmentlerinin bu bölgeye koyu renkli bir görünüm vermesine neden olabilmektedir. Genital bölgenin sürekli ıslak ve nemli olmasının da bu kararmalar üzerinde bir etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Hamilelik de kararmaların bir diğer nedenlerinden sayılır. Hamilelik sürecinde değişen hormonlar, genital bölge üzerinde bu şekilde olumsuz bir etki doğurabilmekte, bu etki de kalıcı olabilmektedir. Aynı zamanda genital bölgeye uygulanan bazı epilasyon yöntemleri de bu kararmaların sebeplerindendir. Lazer uygulaması sonrasında da genital bölgede kalıcı renk kararmaları görülebilmektedir.

Bikini bölgesi kararması nedenleri arasında yanlış iç çamaşırı tercihi, jilet kullanımı ve deodorantlar bulunmaktadır. Yaz aylarında mayo ve bikini giyen bayanların en büyük kabusu genital bölge kararmasıdır. Havasızlık ve yanlış uygulamalar sonucu kararan bikini bölgesini bitkisel doğal yöntemlerle beyazlatmanız mümkündür. Genital bölge kararmasını önlemek için aşağıda yer alan önerilere uyun ve bitkisel yöntemlerimizden yararlanın.

Genital Bölge Beyazlatma

Genital bölge kararmaları birçok kadının kabusu olsa da bu sorundan kurtulmak hayal değil. Üstelik genital kararmaları yok etmek sanıldığı kadar zor bir işlem de gerektirmez. Bazı tekniklerle genital bölgenin rengini açmak mümkündür.

Kullanılan Yöntemler

Genital bölge kararmalarını yok etmek ve genital bölgenin rengini açmak için kullanılan yöntemler arasında kozmetik kremler ve lazer uygulamaları yer alır. Öncelikle genital bölge renk açma işlemlerinde kullanılan kremlerden bahsedelim. Genital bölgenin yapısına uygun bir şekilde hazırlanmış olan renk açıcı kremler, genital bölgeye sürülmek suretiyle uygulanır. Bazı kremleri uyguladıktan sonra yıkamak gerekebilirken, bazı kremler ise sürüp bırakmalık kremlerdir. Bu kremlerin etkisi uzun süreli değildir ve sürekli kullanım gerektirebilir. Birçok markanın birçok farklı genital bölge renk açıcı kremi, piyasada yerini çoktan almış durumdadır.

Kullanılan etkili ve kalıcı genital bölge kararmasını önleme yöntemi ise tabi ki lazer uygulamasıdır. Lazer uygulaması sayesinde derinin alt tabakalarına kadar ulaşılır ve cilde koyu renkli yapıyı kazandıran melanin pigmenti etkisiz hale getirilir. Genital bölgede koyu renklerin oluşmasına neden olan hücreler etkisiz hale getirilmekte ve lazer uygulaması sayesinde bir daha asla bu hücrelerin canlanıp aynı sorunu oluşturmaması sağlanmaktadır. Bu işlem ile genital bölgenin renginin açılması ile kalmayıp, daha parlak ve pürüzsüz bir dokuya kavuşması ve dolgun bir görünüm elde etmesi sağlanmaktadır.

Uygulama Sıklığı

Genital bölge kararmalarında kullanılan kremler kesin sonuç vermediği için sürekli kullanım ve uygulama gerekmektedir. Satın almış olduğunuz kullanım talimatında yer alan süreye uygun bir şekilde kremi kullanmanız gerekir. Lazerle renk açma işlemlerinde ise kişinin bir seansta tüm sorunu halledilmektedir. Üstelik işlem yaklaşık 15 dakika sürmekte ve işlem sonrası tüm kadınlar günlük hayatlarına kolayca devam etmektedir. Lazer uygulaması sonrasında genital bölgede bir daha asla kararmalar baş göstermeyecektir.

İç Çamaşırı Seçimi

İç çamaşırı alırken pamuklu ve hava geçirecek tarzda olmasına dikkat edin. Hava alan iç çamaşırları terlemeye neden olmaz ve genital bölge kararması yapmaz. Kararma nedenleri arasında bulunan terleme, hava akışı sağlamayan iç çamaşırları nedeniyle oluşur ve bikini bölgesinin kararmasına neden olur.

Genital Bölge Temizliği

Genital bölge temizliğinde jilet kullanılması kararmalara neden olmaktadır. Genital bölgeye uygulanan epilasyon yöntemleri de çoğu zaman kararma yapabilmektedir. Genital bölgede en etkili temizlik yöntemi ağda ile epilasyon uygulamaktır. Genital bölge temizliğinde kullanılan kokulu kozmetik ürünler cildin hava almasını önler ve bu nedenle kararmalara neden olmaktadır. Tüy dökücü kremlerin sıklıkla kullanılması da genital bölge kararması yapabilmektedir.

Bikini Bölgesi Beyazlatma

  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı salatalık suyu

Limon ve salatalık suyunu eşit miktarda karıştırıp kararmanın olduğu bölgelere sürün. 10 dakika beklettikten sonra su yardımıyla cildinizi temizleyin. 2 günde 1 kez tekrarlayarak genital bölgedeki kararmayı giderebilirsiniz.

Genital Bölge Beyazlatma

  • 1 çay kaşığı badem yağı
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı süt tozu
  • 1 çay kaşığı bal

Malzemelerin tümünü belirtilen ölçülerde bir araya getirip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı genital bölgenizde kararma olan bölgelere uygulayıp 20 dakika bekletin ve sürenin sonunda cildinizi temizleyin. Haftada 2 kez düzenli olarak uygulanırsa kararmaları önleyecektir.

Limon Maskesi Tarifi

  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu

Yoğurt, limon suyu ve zerdeçal tozunu eşit miktarda bir araya getirip karıştırın. Hazır hale gelen karışımı genital bölgede kararma oluşan bölgelere sürün ve 10 dakika bekleyin. Sürenin sonunda cildinizi temizleyin ve maskeyi 3 günde 1 düzenli olarak tekrarlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız