Cilt Bakımı Ve Güzellik
gelinlik-topuz-modelleri

Gelinler için özel topuz modelleri

Bir çok kadının hayatlarında en çok önem verdikleri gecelerden biri olan düğün gecesi, doğal olarak bu kadar önem verilmesinden ötürü hem saçıyla hem makyajıyla hem de gelinliğin türüyle harika bir görüntüye ulaşılması için çok yoğun çabaların gösterildiği gecelerden biridir.

gelin-topuzu-nedir

Düğün gününde haklı olarak düğün ortamının en gösterişli ve en harika kadını olmayı arzulayan gelinler, bu görüntüyü elde edebilmek adına aylar öncesinden çabalamaya başlamakta; bir koşuşturmaca içerisinde en iyi gelinlikçileri araştırmakta, en iyi makyözleri ayarlayabilmeye çalışmakta ve hepsini bütünleyen saçları için çok iyi bir kuaför bulmaya çalışmaktadırlar.

Çok uzun senelerden beri bu uğraşlar verilirken de gelinler çoğunlukla, bu tipin hem oturaklı hem de gösterişli olması nedeniyle saçlarında gelin topuzu modelini tercih etmektedirler.

gelin-topuzu-yapimi

Tabi genel yapı itibariyle gelinlerin tercihleri topuz modelinden olduğundan, yapılacak topuzlar gelinlerin tercihlerine göre ister daha sade görüntüde, ister daha gösterişli bir görüntüde istenirse de dağınık topuz şeklinde meydana getirilebilmektedir.

Gelinlik topuz yaptırılırken her şeyden önce, seçilmiş olunacak topuz şeklinin gelinin yüz hatlarına ve makyajına mutlaka uyuyor olması gerekmektedir. Yani sade ve daha az şatafatlı bir gelinliğin üzerine aynı şekilde sade bir makyaj yapıldıktan sonra sıra saçlara gelindiğinde abartılı, büyük ve parıltılı taşlarla süslenmiş bir gelin topuzu yaptırmanın hiç bir mantığı bulunmamakta; ayriyeten gelinin tüm estetik duruşunun bozulmasına sebep olunmaktadır.

gelin-topuzu-nasil-yapilir

Bunun yerine tamamen seçilen gelinliğe yakışacak topuz modellerinden iyi bir seçim yapılarak hem gelinin yüz tipinin kaldırabileceği bir saç şekli uygulanmalı, hem de giydiği gelinliği bütünleyici bir ifadeye kavuşması için doğru tercihin yapıldığından emin olunmalıdır.

En çok kullanılan topuz modelleri nelerdir?

  • Hafif şekilde dağınık topuz modeli : Özellikle yuvarlak yüz hatlarına sahip olan gelinlere önerilen dağınık topuz modelinde, saç yapısının önlerinden iki tutam şeklinde saçların aşağıya salınması önerilmektedir. Hafif şekilde dağınık olan saç topuzunun en büyük önceliği, askısız şekilde tercih edilmiş gelinliklerle birlikte kullanımının önerilmesidir.

gelin-topuzu-icin-model-secimi

  • Hareketlendirilmiş topuz modeli : Kır düğünü yapan gelinlerin sıklıkla tercih ettikleri hareketlendirilmiş topuz modeli, sırtı açık gelinliklerle çok şık bir görüntü yaratmaktadır. Ön kısmı sade arka kısmı hareketli olan bu topuz modelinde görüntüyü daha da sevimlileştirmek için saçın hareketli olan kısmına bir takım çiçekler de yerleştirilebilmektedir.
  • Ense topuzu modeli : Zarif görüntü yakalamak isteyen gelinlerin daha çok tercih ettikleri ense topuzu modeli, özellikle yaz aylarında yapılan ya da bahar aylarında yapılan düğünlerde kullanılarak saçın ön tarafında sade olan kısma zarif saç aksesuarları takılarak renklendirilmektedir.

buyuk-gelin-topuzlari

  • Dağınık topuz modeli : Daha çok salon düğünü yapan gelinlerin tercih ettikleri topuz modeli, hareketli duruşu sayesinde gelinlere hem klas bir görünüm kazandırmakta hem de aynı zamanda sevimli bir görüntü yaratılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Sade topuz modeli : Gelinliğinde ve genel olarak hayat tarzında sadelikten yana olan gelin adaylarının en çok tercih ettiği topuz modeli kuşkusuz ki sade topuz modelidir. Her türlü gelinlik biçimi için uygun olan bu modelde saça mümkünse hiç bir aksesuar eklenmemelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız