Cilt Bakımı Ve Güzellik
Fut saç ekim

SAÇ EKİMİNDE FUT YÖNTEMİ

 

FUT saç ekimi (Foliküler Ünite Transplantasyonu) tüm dünyada sıklıkla kullanılan gelişmiş bir saç ekimi yöntemidir. FUT saç ekimi yöntemi dünyada uygulanan diğer saç yöntemleri arasında en sık kullanılan 2. Uygulamadır. Her geçen yıl daha da gelişen teknikleri ile, kelleşme problemi olan hastaların saçsız bölgelerinde yeni saçların oluşmasını sağlar.

 

Fut saç yöntemi uygulamasının ardından gelişmiş olan bir diğer teknik de, Fue tekniğidir. Fue saç ekimi tekniği hakkında merak ettiklerinizi ilgili makalemizden öğrenebilirsiniz. Saç ekimi yönteminin öncesi, sonrası, seansları ve fiyatları hakkında detaylı bilgilere ise, Saç Ekimi makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Fut Saç ekiminde Merak Edilenler

 

Foliküler Ünite Nedir?

 

Saçların dökülmeye meyilli olan bölgelerine 1’li, 2’li veya 3’lü olarak, ense kısmından ya da kulakların arka bölgesinden alınan saç köklerinin ünitelere ayrılmasına denir.

 

Kafa derisi içindeki tüm saçların Foliküler yapının içinde küçük demetler halinde büyümektedir. Yetişkin bir bireyin kafa derisinde ( 1 – 4 terminal ) kalınlıkta saç folikülinden oluşmaktadır. Kafa derisinde ufak olan saçların yerini minyatürize olmuş saçlara bırakır. Foliküler ünite saç derisinin yüzeyinde saçlarla birlikte büyüyor gibi görünmektedir.

 

Bir Foliküler Ünite Nasıl Elde Edilir?

 

Saç yoğunluğu anlamına gelen foliküler ünite, işlem öncesinde ölçülür ve sayılır. Ardından gerekli olan saç telleri cm2 başına belirlenerek, gereken ayarlamalar yapılır. Hastanın isteği üzerine saçın sıklığı belirlenir. Genişliği ve uzunluğu da hesaplandıktan sonra cerrahi operasyonla kafa derisinin arka kısmından grefterler alınır.

 

Foliküler ünite işleminde dokunun zarar görmesini engellemek için tek parça halinde alınmasına dikkat edilir. İşte bu yöntem, FUT tekniğinin en önemli özelliğidir. Saç tellerinin tek tek korunması ve zarar görmemesi foliküler ünitenin özelliğidir.

 

Mini-mikrograftleme ile Fut yöntemini ayıran çoklu bıçak kullanılarak saç tellerinin olağan dışı kesilmesini önler ve ünitelerin parçalanmasına imkan vermez.

 

Fut Saç Ekiminde Ortaya Çıkan Yara İzi

 

Cerrahi operasyonla alınan saç bölgesi özel ipliklerle dikilerek kapatılır. Fut saç ekimi yönteminde kullanılan ipliklerin özelliklerine bağlı olarak, dikiş 2 hafta sonra uzman tarafından alınır.

 

Dikişlerin alındığı bölgede kalan yara izi, saçlarınızı çok kısa kestirmediğiniz zaman görünmeyecektir. Saçlar kısa kesilmediği müddetçe kişiyi rahatsız etmez. Saç yapısının ve kafa bütünlüğünün bozulması söz konusu değildir.

 

Foliküler Ünite Ekstrasyonunun Seçilmesi Gereken Durumlar

 

1- Bazı hastalar saçlarını 0,5 numara ya da sıfır numara kestirmek istemez. Bu kişilerde foliküler ünite ekstrasyonu uygulanması uygun bulunur.
2- Saç ekimi Fut yönteminde zamanı olmayan, kısa sürede işinin hallolmasını isteyen kişilerde bu yöntem seçilir.
3- Fut yöntemini tercih eden hastalarda, kişinin isteğine bağlı olarak ihtiyacını karşılaması ve olumlu cevap almasını sağlamaktadır.
4- Saç ekimi Fut yöntemi sonrasında saçlarında yer yer boşluklar bulunan hastalarda tek seans olarak uygulanır. Ancak gereğinden fazla rahatsız edici boşlukların varlığı durumunda ikinci seansa da gerek duyulur.
5- Fut yönteminde saçlar hastanın kendisinden alındığı için, ekilen saçlar diğer saçlarla uyumlu haldedir ve oldukça doğal bir görünüm ortaya çıkar.
6- İşlem sonrasında saçlar her ay 1,5 santimetre uzamaktadır ve doğallık kaybolmaz.
7- Fut yöntemi işlemi sonrasında özel bir bakım gerekmez.

 

Fut Saç Ekiminin Dezavantajları

 

Saçlar yukarıda bahsettiğimiz gibi 0,5 ya da aşırı kısa kesimde ense bölgesinde dikiş izleri görünür. Ağrısız ve acısız bir uygulama olmasına rağmen dikiş atılması gereklidir. Fut saç ekiminde cerrahi uygulama yapılır.

 

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir

  • Fut saç ekiminde kişinin kendi saçları kullanıldığı için, ense kısmında sık saçları bulunan herkes saç ekimi yaptırabilir.
  • Saç ekimi sadece erkeklere uygulanmaz. Bölgesel saç dökülmesi sorunu olan kadınlarda saç ekimi yaptırmaya uygundur.
  • Yaşanılan bazı kazalar sonucunda saçları dökülen kişilere de saç ekimi yapılabilir.

 

Kimler Saç Ekimi Yaptıramaz

  • Kalp kapakçığı sorunu bulunan kişiler saç ekimi yaptırmaya uygun değildir.
  • Kalp ritm sorunları olan hastalara da saç ekimi uygulanmaz.
  • Şeker hastaları da saç ekimi yaptırmaya uygun olmayan kişilerdir.
  • Karaciğer yetmezliği hastalarına da saç ekimi uygulanması doğru değildir.
  • Tansiyon hastaları da saç ekimi yaptıramayacaklar listesindedir.
  • Böbrek hastaları içinde saç ekimi yöntemleri uygun bulunmamaktadır.
  • Saç ekimi öncesinde uygulanan kan testi sorunlu çıkan kişilere de saç ekimi yapılamaz.

Yazar: Tarih: 28 Nisan 2016 - 11:54:45 Kategori: Saç Bakımı, Saç Ekimi
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,