Cilt Bakımı Ve Güzellik
Fondöten çeşitleri: Likit fondöten

Fondöten cilde pratik bir şekilde uygulanan ve cilt kusurlarını örtmeye yönelik kullanılan bir makyaj malzemesidir. Cilt.net olarak fondöteni ve fondöten çeşitlerini sizler için yazdık.

Fondöten Nedir? 

  • Fondöten makyaj yaparken mutlaka kullanılması gereken ve cildi renk olarak bütünleyen kozmetik ürünlerinden biridir.
  • Makyajda kullanılmayan fondöten cilt kusurlarının ortaya çıkmasını sağlar.
  • Gözlere yapılan işlemler ve dudaklara verilen renkli görünüm fondöten sürülmediğinde estetik durmaz. Bunun için öncelikle ten renginin eşitlenmesi gerekmektedir.

Ne işe Yarar?

  • Fondöten cildinde leke sorunu olan kişiler tarafından kullanılabilir; akne lekeleri, çiller ve güneş lekesi sorunu olan kişilerde harika sonuçlar verir.
  • Renk eşitliği için kırmızı lekeler örtülmeli ve ten makyajı yapılarak genel makyaja hazırlık yapılmalıdır.
  • Fondötenin sadece kusurlu bölgelerde kullanıldığı kanısı yanlıştır. Teniniz ne kadar pürüzsüz görünse de mutlaka eşitlenmesi gerekir.
  • Cilt tipinize göre likit veya köpük fondötenler aracılığı ile eşitliği yakalamanız gerekmektedir.

Fondöten Seçimi

Makyaj malzemeleri içinde etkili bir göreve sahip olan fondötenler elle ya da fırçayla kullanılarak renk bütünlüğü sağlanır. Bunun için likit fondötenler daha uygundur.

Fondöten seçiminde doğru kararı veremiyorsanız ve ten renginizden daha koyu fondötenleri alarak yanlış tercihler yapıyorsanız mutlaka ufak bir ayna yardımıyla cildinize dışarıda bakmayı deneyin. Mağazaların ışıkları sizi renk konusunda şaşırtarak yanlış tercihler yapmanıza neden olur.

Fondöten Çeşitleri

Kaç çeşit fondöten vardır? Fondötenler cilt tiplerinin yapıları ve cildin kusurlarına göre kullanılarak pek çok çeşide ayrılırlar. Fondöten çeşitleri likit, köpük, stick, krem, toz-krem olmak üzere 5 çeşitten oluşmaktadır.

Likit Fondöten

Likit fondötenler sıvı yapılarıyla ciltle çok kolay bütünleşirler. Her cilt tipine uygundur. Örtücülüğü bir miktar az olsa da doğal bir görünüm oluştururlar.

Fondöten çeşitleri: Likit fondöten
Likit fondöten çeşidi

Köpük Fondöten

Kavanoz içinde satılan köpük fondötenlerin kapatma konusundaki başarısı tartışılmazdır. Gözeneklerin görünümünü silikleştiren ve lekeleri tek bir renk seviyesine getiren köpük fondötenler genellikle sıkıştırılmış yapıdadır. Cildi ince yapılarıyla pürüzsüz gösterirler. Yapısı tıpkı bir köpük gibidir.

Fondöten çeşitleri: Köpük fondöten
Köpük fondöten çeşidi

Stick Fondöten

Kapatıcı özelliği yüksek olan stick fondötenler yağlı yapıda oldukları için normal cilde sahip kişiler tarafından kullanılmaktadır. Cilt sorunlarını başarılı bir şekilde kapatır. Kapatıcılık özelliği çok yüksektir.

Fondöten çeşitleri: Stick fondöten
Stick fondöten çeşidi

Krem Fondöten

Yağlı ciltlere önerilmeyen krem fondötenlerin yapısı yağlıdır. Normal veya karma ciltler için daha uygundur. Kıvamı kalın ve genellikle tabaka görünümündedir. Bu gibi olumsuz özelliklerine rağmen daha kapatıcıdır.

Fondöten çeşitleri: Krem fondöten
Krem fondöten çeşidi

Toz-Krem Fondöten

Bu fondötenlerin en belirgin özelliklerinden biride sürülmesinin ardından kısa bir müddet sonra pudraya dönüşmesidir. Pudraya dönüşmesi nedeni ile yağlı cilde sahip kişiler tarafından kullanılabilir. Fondöteni sürdükten sonra üzerine pudra sürmenize gerek kalmaz. Yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından biri olan parlama sorununu gidererek mat bir görünüm sağlar.

Fondöten çeşitleri: Toz-Krem
Toz-Krem fondöten çeşidi

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız