Cilt Bakımı Ve Güzellik
Evde saç spreyi yapımı ve hazırlanışı

Kozmetik satan mağazalarda görüp de kimi zaman alıp almamayı düşündüğümüz saç spreylerini kendi eviniz de doğal ürünlerle hazırlamanız çok mümkün. Saçlarınızı spreyle yıpratmadan üstelik tam tersine bakım yaparak; saçın parlamasını, canlanmasını, dökülmesini engellemeyi ve uzamasını sağlamanız harika bir duygu.

Evde Saç Spreyi Nasıl Yapılır

Aşağıda tarifi verilen ev yapımı saç spreyleri saçlara şekil vermenin yanı sıra Hacim, parlaklık, canlılık ve bakım da yapıyor.

Hacim Veren Ev Yapımı Doğal Saç Spreyi 

 • Su ( 1 tencere )
 • Lavanta yağı ( 7 damla )
 • Portakal ( 1 adet )

Hazırlanışı: 1 tencere suyu kaynatın ve küçük dilimler halinde kestiğiniz portakalı içine ilave edin. Bu şekilde 4 – 5 dakika daha kaynatın ve altını kapatın. Daha sonra portakalları süzerek ayırın ve çıkan suyun içine lavanta yağını ( 1 fincan portakal suyu için 14 damla lavanta suyu ya da yarım fincan için 7 damla lavanta suyu olarak ) ilave edin. Daha sonra püskürtmeli bir şişeye koyun ve ihtiyaç duyduğunuz an kullanın.

Tarifi verilen Ev yapımı saç spreyi saçlarınıza şekil verirken aynı zamanda hacim ve parlaklık da kazandırır.

Saçları Besleyen Doğal Sprey Yapımı

 • Su ( yarım fincan )
 • Hindistan cevizi yağı ( yarım fincan )

Hazırlanışı: 2 malzemeyi de eşit şekilde püskürtmeli bir şişeye koyun ve duştan çıktığınız zaman saçlarınıza sıkıp saçlarınızı kurutun. Hindistan cevizin içinde bulunan yağlar saçlarınızı besler aynı zamanda saçların sağlıkla parlamasını sağlar. Her gün olmasa da 2-3 günde bir saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saçları Canlandıran Sprey Yapımı

 • Limon ( orta boy 1 adet )
 • 1 tencere su

Hazırlanışı: Orta boy bir tencerede kaynattığınız suya limon dilimleri katın ve 60 dakika bu şekilde kaynar suda soğuyuncaya kadar bekletin. Daha sonra limon dilimlerini ayırın ve saçınıza bu spreyi uygulayabilirsiniz. Saçlara canlılık katan limon spreyi haftada 1 uygulanabilir.

Saçları Besleyen Ve Işıltı Katan Doğal Sprey Yapımı

 • Deniz tuzu ( 2 çorba kaşığı )
 • Saf su ( 1 bardak )
 • Lavanta yağı ( 5 damla )

Hazırlanışı: Lavantayı, saf suyu ve deniz tuzunu katıp iyice karıştırın, püskürtmeli bir sprey şişesine koyun ve saçlarınıza uygulayın. Saçlara şekil vermek için haftada en fazla 2 defa uygulayın hem saçlarınız beslensin hemde istediğiniz şekli alsın.

Biberiye Yağı İle Doğal Sprey Yapımı

 • 1 tencere su
 • Biberiye yağı ( 5 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Biberiyenin saça bilinen faydası epeyce fazladır. Suyu tencerede kaynatın ve içine biberiye yağını ilave edin. 9 – 10 dakika daha kaynatın ve ılıyıncaya kadar bekleyin. Daha sonra püskürterek saçınıza uyguladığınız bu sprey saçlarınıza şekil verirken saçlarınızın canlanmasınıda sağlayacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Bayan isimsiz diyor ki:

  Küfür ve Hakaret içerikli yazılar Onaylanmamaktadır.

 2. azra diyor ki:

  Ama bn sadece limonla yapablrm bzm evde bsk bsy yok yem annem dyrsa evde terlikli kovalamaca yasanir daha pratk bsy yokmuu

 3. azra diyor ki:

  Bn sadece limonla yapabilirim amaa

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız