Cilt Bakımı Ve Güzellik
Evde saç boyama işlemi

Evde saç boyaması bir çok bayan tarafından tercih edilen ekonomik bir yöntemdir. Kozmetik bir ürün olan saç boyaları dikkatli uygulanmadığı taktirde saçlarınıza zarar verebilir. Evde saç boyama işlemi öncesinde almanız gereken bazı önlemler bulunur.

Kozmetik saç boyaları kullanmak yerine evde basit malzemeler kullanarak kahverengi, sarı, siyah ve kestane saç boyası elde edebilirsiniz. Doğal saç boyası yapımı konusu üzerinden saç boyası hazırlamak için gerekli malzemeleri ve tarifleri bulabilirsiniz.

Evde saç boyama acemiler için kabusa dönüşebilmektedir. Saç boyası saçlara eşit miktarda uygulanmadığı taktirde saç renginde tutarsızlıklar oluşabilmektedir. Saç boyaması yaparken ellerinizi ve kıyafetlerinizi saç boyasından korumalısınız. Saç boyası, ciltte kuruduğunda da kötü bir görüntü oluşturabilmektedir.

Evde İlk Defa Saç Boyayacaklar

 • Saç boyasına alerjiniz olup olmadığını bileğinizin iç kısmına az miktarda sürerek test edin.
 • Boyama işlemine başlamadan önce gerekli tüm malzemelerin hazır bulunduğunu kontrol edin.
 • Boyama yaparken üzerinize eski kıyafetlerinizi giyip havlu yardımıyla boynunuzu boyadan koruyun.
 • Boyama yaparken muhakkak eldiven kullanılmalıdır.
 • Saç boyasının cilde temas etmesi halinde az miktarda şampuanla derhal temizleyin.
 • Saç rengini tutturmak için boya kutusunda yazan süreye ve talimatlara kesin olarak uyun.
 • Saçlarınızın arka kısımlarına ulaşamayacağınız için saç boyaması için birinden yardım alın.
 • Saç boyaması her ay tekrarlamak yerine 2 ayda bir tekrarlayın.

Evde Saç Boyama

Saçınızı evde kendiniz boyayacaksanız, saç renginizin tonunu ve elde etmek istediğiniz rengi iyi bilmelisiniz. Boyayı siz yapıyorsanız, en iyi sonucu alacağınız uygulamalar, kendi saç renginizi bir veya iki ton açtığınız, ya da beyazları kapattığınız uygulamalardır.

Saçlarınızın Durum Değerlendirmesini Yapın

Saçınızı boyamadan önce, ne halde olduklarını kontrol edin. Saçınız ne kadar sağlıklı olursa, alacağınız sonuç da o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle boyama işlemini gerçekleştirmeden önceki hafta, saçınıza birkaç kez bakım yapın. İçinde saçları güçlendiren bir B vitamini olan pantenol, E vitamini, avokado veya hindistancevizi yağı gibi saçları nemlendiren maddeler bulunduran ürünleri deneyin.

Saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa ve kırıklar varsa, o zaman saçı boyamak pek iyi bir fikir olmayabilir. Saçlarınızı biraz kestirip, bir süre bakım uygulamak ve boyayı sonraya bırakmak daha iyi olacaktır. Saçlarınızı boyadıktan sonra da ayda iki kez bakım yapmaya devam edin.

Renk Seçimi Saçınız için Doğru Rengi Seçmelisiniz

Başarının anahtarı doğru rengi seçmektir. Parlak gün ışığında doğal saç renginize iyice bakın. Daha sonra gözlerinize ve cilt renginize uyan, bunları tamamlayan bir renk seçin. Örneğin; eğer cildiniz sarımsı veya buğday tonlarındaysa o zaman kırmızı, kestane rengi, bakır veya kızıl-kahve tonlarını seçebilirsiniz. Cildiniz beyaz veya kırmızıysa o zaman küllü renkleri ve bej tonlarını deneyin.

Gölge istiyor ama kuaföre gidemiyorsanız, o zaman önerimiz yüzünüzü çevreleyen birkaç tutan saça gölge uygulamaktır.

Boyama Yöntemini Seçme

Profesyoneller, yarı kalıcı veya yıkanınca çıkan boyalarla başlamayı öneriyorlar. Bunlar daha hafif ürünler olup, genelde 28 yıkamaya kadar dayanıyorlar. Kalıcı boya istiyorsanız, etrafı daha az batırmak adına damlamayan formülleri tercih edebilirsiniz, L’Oréal Excellence Creme gibi. Ayrıca kurumuş olan uçlar için boya öncesi bakım paketi olanlar da iyi olabilir.

Boyama işlemine Hazırlanın

Boyamaya başlamadan önce, kutu üzerindeki talimatları mutlaka ama mutlaka okuyun. Böylece uygulamanız daha kolay olur ve allerji olasılığını da düşürebilirsiniz.

Saç Rengini Korumak için Yapılacak İşlemler

Saçınızı boyayıp şekil verdikten sonra, elde ettiğiniz rengi korumak isteyeceksiniz. Saç renginizi uzun süre muhafaza etmek için güneş ve klordan uzak durun, saç kurutma makinesi, fön ve maşa gibi sıcaklığı çok yayın aletleri fazla kullanmaktan kaçının. Bunlar hem rengin atmasına, hem de saçın yıpranmasına neden olurlar. Saçınızı parlak ve nemli tutmak için, özellikle boyalı saçlar için üretilmiş şampuan, saç kremi ve bakım ürünlerini uygulayın.

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

 • Doğal ya da kimyasal içerikleri cildinizde alerjiye neden olabilir. Saç boyasını kullanmadan önce mutlaka bileğinizin iç kısmında küçük bir deneme yapın. Eğer kızarıklık, yanma, şişme gibi olumsuz belirtiler vermiyorsa saçınızı boyamaya başlayın. Sorun yaşıyorsanız bu konuda uzmandan yardım alın.
 • Saç boyasının içinden çıkan kullanma talimatını dikkatlice okuyun. Belirtilen bekleme süresi ve uygulama ölçüsüne sadık kalın.
 • Saçlarınızı boyamaya başlamadan önce gerekli tüm malzemeleri hazırlayın.
 • Üzerine boya sürünme ihtimalini göz önünde bulundurarak eski kıyafetlerinizden birini giyip, boynunuza sarmak için eski bir havlu kullanın.
 • Saç boyası lekesi çıkmaz ve yeni aldığınız kıyafetlerin zarar görüp kullanılmamasına neden olur.
 • Alnınız, yanaklarınız ve saç boyasının değebileceği her noktayı korumak için vazelin sürün. Bu sayede cildinize saç boyası değse bile kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Boya sürerken mutlaka eldiven kullanın. Bu sayede ellerinizin boyanmasını ve zarar görmesini önleyebilirsiniz.
 • Saçınızda boya varken taramak istediğinizde mutlaka geniş aralıklı tarak kullanın.
 • Cildinize bulaşan saç boyasını temizlemek için hızlı davranmanız gerekir.
 • Hemen ıslak mendil ya da pamuğun üzerine dökülmüş bir miktar şampuanla saç boyasını silin.
 • Saçınızda istediğiniz rengi ayarlayabilmek için kullanma talimatında belirtilen süre kadar bekletin.
 • Saç boyarken sizi meşgul edecek işler yapmayın. Zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyebilirsiniz ve saç renginiz istediğiniz gibi olmayabilir.

Evde Saç Boyamadan Önce Bunlara Dikkat edin

 • Başlamadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu iyice okuyun.
 • Boyamaya başlamadan önce bütün gereçlerin tam olduğundan emin olun.
 • Eski bir gömlek giyin ve eski bir havlu kullanın.
 • Saçınızın etrafındaki cildin lekelenmemesi için biraz vazelin sürün, ancak saça bulaştırmamaya dikkat edin.
 • Boya sürerken mutlaka eldiven kullanın.
 • Saçları bölerken ve boyayı dağıtırken geniş ağızlı bir tarak kullanın.
 • Cilde bulaşan boyayı ıslak mendil, şampuanlı veya cilt temizleyicili pamuk ile silin.
 • Rengin tutması için saati ayarlayın.

Evde Saç Boyarken Yapmamanız gerekenler

 •  Saçınız açık kahverengiden daha koyuysa renk açıcı ya da sarartıcı maddeler kullanmayın. Aksi takdirde saçınız turuncu olur.
 • Cereyan yapan bir yerde ya da ateş yakınında oturmayın. Bu uygulama sürecini ve sonucu etkileyebilir.
 • Bekleme sırasında telefonla konuşmayın, aksi takdirde zamanın nasıl geçtiğini farketmeyebilirsiniz.

Kozmetik Saç Boyaları ve Özellikleri

Kozmetik saç boyaları uygulandıkları alanda hafif şekilde kaşıntı yaratırlar. Bu kaşıntının nedeni içindeki kimyasallardır. Her ay saçını boyatan bayanların saç uçlarında kırılma ve kuruma görülür. Bunun nedeni kimyasal maddelerdir. Saç boyasının kullanılma amacı saça renk vermektir. Fakat çok küçük yaşlarda saçlarını boyatan genç kızlar büyük bir hata yaparlar. Saç tellerinin yapısı 25’li yaşlardan sonra iyiden iyiye bozulur. Bu yüzden çok gerekmedikçe saçlar boyanmamalıdır. Saç boyasının asıl görevi beyazları kapatmaktır. Eski zamanlarda kullanılan kınalar daha sağlıklıdır. Fakat renk olarak başka alternatifi bulunmadığı için saç boyaları tercih edilir.

Kozmetik boyaları markadan markaya göre değişik özellik gösterebilirler. Örneğin bir markanın siyah boyası çok koyu iken diğerinin siyah rengi koyu kestaneye benzer. Bunun sebebi boyaların yapımında kullanılan değişik malzemelerdir. Bazı boya markaları isim yapmıştır. Loreal saç boyaları isim yapan boya markalarından biridir. Bazı serileri saç üzerinde çok iyi renk oluşmasını sağlar. Fakat Loreal markasından hoşnut olmayanlarda vardır. Bu kişilerin ne istediklerine bağlıdır.

Bayanlar genelde kimsede olmayana yönelmek isterler. Bu yüzden saçlarında marjinal rengi denemek isteyenler olabilir. Saçta pembe, turuncu, kırmızı, yeşil gibi renkler kullananlar vardır. Bu renkleri saç boyaları ile rahatça elde edebilirsiniz. Saç boyalarının yanında bulunan oksidanlar ile saç renginizi açabilirsiniz. Bazı firmalar saç rengini açmak için özel boyalar üretmişlerdir. Evde uygulanabilen bu açıcıların tek kötü tarafı saçı dipten uca kadar yıpratmasıdır. Saçlar yıprandıktan sonra çok uzun bir sürede kendine gelir. Saç açma işlemi evde yapılacaksa bile dikkatle uygulanmalıdır.

Kozmetik saç boyalarını uygularken saçınızın azda olsa kırılacağı ihtimalini unutmamalısınız. Daha doğal bir şeyler isterseniz sadece kınaya yönelebilirsiniz. Kına rengi de bazı bayanlar tarafından sevilmez. Saç boyalarının içindeki kimyasallardan korunmak için saçlarınıza devamlı bitkisel yağ bakımları uygulamalısınız. Saçlarını ayda bir kere boyatan bayanlar bu süreyi, 2 ay hatta, 3 aya kadar çıkarmalıdır. Beyaz saç sorunu olmayanlar bu süre kadar bekleyebilirler.

Kozmetik boyalar bazı kişilerde aşırı reaksiyona neden olabilir. Kırmızılık, kabartı ve aşırı derecede kaşıntı görülmüşse hemen saç yıkanmalıdır. Saç derisinin böyle bir tepki vermesi normaldir. Kimyasallar saç derisini etkileyebilir. Bu gibi hassas cilde sahip insanlar kına veya doğal boya ile saçlarına renk verebilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. kezvan diyor ki:

  işe yaryo

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız