Cilt Bakımı Ve Güzellik
Dudak bakımı

Dudak derimiz vücudumuzun diğer kısımlarına göre çok daha ince yapılı ve hassastır. Bu da kolayca çatlayıp kurumasına sebep olur. Bu yüzden dudaklar ekstra bakım ve özen ister.

Dudağımızda yağ bezi bulunmaz ve güneşe karşı da koruyucu melanin katmanı olmaz. Bu yüzden kendilerini koruyamazlar. Özellikle kış aylarında soğuk ve kuru havadan çok etkilenip çatlarlar.

Ancak evde rahatça hazırlayıp uygulayabileceğiniz doğal yollarla dudaklarınıza bakım yapmanız mümkün. Ev yapımı bakım ürünleri hem daha sağlıklı hem de çok daha etkilidir, paranız da cebinizde kalır. İşte sizin için derlediğimiz dudak bakımı tarifleri:

Ev yapımı dudak peelingi tarifleri

Özellikle gece uyumadan önce dudaklarınıza peeling yapıp ölü deriyi temizlemek oldukça etkilidir. Bu peelingleri haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki tarifleri deneyebilirsiniz.

1) Şeker ve ballı peeling

honey-1958464_960_720

Bir çorba kaşığı esmer şeker, biraz bal ve bir damla vanilyayı birbirine karıştırın. Karışımı daha sonra da kullanabilmek için hava geçirmeyen kavanoza koyup buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bu karışımı dudaklarınıza sürün ve birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile nazikçe temizleyin. Sonrasında dudak nemlendiricinizi sürün. Haftada bir iki kez uygulayın.

2) Dudak nemlendiricili peeling

2

Ruj şeklinde olan dudak nemlendiricilerinden birinin içini çıkarıp kaşığın tersiyle ezin. İçerisine iki çay kaşığı toz şeker ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra bir çay kaşığı da Hindistan cevizi yağı ekleyin ve karışımı seyreltin.

Bu karışımı da kavanozla buzdolabında saklayabilirsiniz ancak bir ay içinde tüketmelisiniz. Sürmek için karışımdan biraz alıp dudaklara nazikçe masaj yaparak sürün. Daha sonra ılık su ile yıkayın. Haftada üç kez kullanılabilir.

3) Naneli peeling

3

İki çorba kaşığı şeker, bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir damla nane yağını küçük bir kasede macun kıvamına gelinceye dek karıştırın. Karışımı kavanozla buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bu karışımı sürmeden önce ılık ve nemli bir havluyu 3-5 dakika kadar dudağınıza yerleştirin ve dudaklarınızın yumuşamasını sağlayın. Daha sonra karışımı dudağınıza sürün ve 5 dakika kadar bekleyip ıslak ılık havlu ile silin. Ardından dudak nemlendirinizi sürün.

4) Hindistan cevizi şekerli peeling 

pexels-photo-725998

Küçük bir kasenin içine iki çorba kaşığı yumuşatılmış Hindistan cevizi yağı, iki çorba kaşığı Hindistan cevizi şekeri ve bir çorba kaşığı bal koyup macun kıvamına gelene dek karıştırın. Cam kavanozda dolabın içinde 2-3 hafta kadar saklayabilirsiniz.

Sürmek için dudaklarınıza bir miktar macunu alıp beş dakika kadar masaj yaparak yedirin. Daha sonra ılık su ile yıkayın ve dudak nemlendiricinizi sürün.

5) Çikolatalı peeling 

4

Küçük bir kasenin içine üç çorba kaşığı toz şeker, bir çorba kaşığı toz kakao, iki çay kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı badem yağı ya da vanilya, biraz da bal koyup, çikolatalı macun kıvamına gelene dek karıştırın. Eğer çok sıvı olursa biraz daha şeker ekleyin, çok katı olursa biraz daha zeytinyağı ve bal ekleyin. Buzdolabında 2-3 hafta cam kavanozla saklanabilir.

Karışımdan bol bir miktar alın ve dudaklarınıza bir katman olacak şekilde sürün. Beş dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Daha sonra dudaklarınıza biraz vazelin ya da dudak nemlendiricisi sürün.

Dudağa iyi gelen bitkiler ve yağlar

1) Zeytinyağı

Zeytinyağı cildi nemlendirir, yumuşatır, aydınlatır ve dudağın sağlığına kavuşmasına yardım eder. Dudaklarınıza düzenli olarak zeytinyağı ile masaj yapmak dudağınızın sağlıklı ve canlı görünmesine yardım edecektir. Bunun için uyumadan önce birkaç dakika kadar dudağınıza bu yağ ile masaj yapmak idealdir.

2) Salatalık 

Dudaklarınızın çok daha açık renkli ve sağlıklı görünmesine yardım eden salatalık doğal bir renk açıcıdır. Uyumadan önce beş dakika kadar dudağınıza bir dilim salatalık ile masaj yapın. Dudağınız salatalık suyunu çekecek ve neme doyacaktır. Güneşten yanmış dudaklar için oldukça etkilidir.

3) Gül suyu

Gül suyu dudağı yumuşatır, yatıştırır ve nemlendirir. Ayrıca gül yaprakları dudağın daha pembe görünmesini de sağlamaktadır. Bir çorba kaşığı gül yaprağı macununu bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı süt kreması ya da tereyağı ile karıştırın.

Bu karışımı hafta bir ya da iki kez dudak peelingi olarak kullanın. Ya da dilerseniz bir damla gül suyu ile birkaç damla balı karıştırıp dudaklarınıza günde 2-3 kez sürebilirsiniz. Güneşten yanmış dudaklara da gül suyu sürebilirsiniz.

4) Badem yağı

Dudaklara evde bakım yapmak için en ideal ürünlerden biri de badem yağıdır. Bu yağ dudağı derinlemesine nemlendirir, soğuk ve kuru havaya karşı da korur. Bir çay kaşığı badem yağı ile bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırıp uyumadan önce dudağınıza bu karışımla iki üç dakika masaj yapın.

Ya da dilerseniz 6 damla badem yağı ile bir çorba kaşığı balı karıştırıp da aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Dudağınız yumuşayacak, rengi açılacak ve dış etkenlerden korunmuş olacak.

5) Aloe vera

Aloe vera bitkisinin jeli cildi yatıştırır ve yumuşatarak rahatlatır. Kurumuş veya güneşten yanmış dudaklar, dudak yaraları ve çatlakları da aloe vera jeli ile tedavi edilebilir. Bunun için taze aloe vera bitkisini keserek içindeki jeli çıkarın ve bu jeli dudağınıza sürün. Bu jel dudağınızı onaracak ve kuruluğunu giderecektir. Soğuk kış aylarında haftada üç kez kullanılabilir.

Kaynaklar:

https://darklipstips.com/home-remedies-for-lip-care.html

https://www.mnn.com/lifestyle/natural-beauty-fashion/stories/5-homemade-lip-scrub-recipes

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız