Cilt Bakımı Ve Güzellik
ev-yapimi-bitkisel-cilt-bakimi-onerileri

Evde cilt bakımıyla uğraşırken hemen hemen her kadın ciltleri için en katkısız, en doğal ve en faydalı ürünlerden kürler hazırlamaya özen göstermektedirler. Cilt maskelerinde kullanılan malzemeler doğal bitkilerden ve doğal bitkisel yağlardan seçilmekte, bu seçimler yapılırken de cildin yapısı ve öncelikli istekleri göz önünde bulundurulmaktadır.

ev-yapimi-bitkisel-maskeler

Cildin sadece kürlere değil; sağlığını, nemliliğini ve canlılığını kendisine geri kazandıracak kremlere, sivilce ve akne oluşumunun önüne geçilebilmesi için cilt temizleyicisine ve öte yandan sağlıklı yapısını koruyabilmesi adına da cilt maskelerine de sıklıkla ihtiyacı olmaktadır.

dogal-cilt-maskesi-tarifleri

Ancak zaten sorunlu olan cilt yapısında bir de kimyasal katkılı çeşitli pek çok ürün kullanıldığında cilt iyileşme göstereceğine yerinde sayabilmekte hatta bazı durumlarda da alerjen reaksiyon gösterebildiği gibi daha da kötüye gidebilmektedir

Doğal cilt bakımı tarifleri

  • Nemlendirici cilt maskesi tarifi : Maskenin içeriğinde bulunan gliserin malzemesi ve doğal bal sayesinde cilt yapınız hem yumuşayacak hem de olması gereken nemli yapıya kolaylıkla ulaşabilecektir. Özellikle yaz aylarında mevsimsel şartlar nedeniyle oldukça kuruyan ciltler için ideal bir doğal uygulamadır.

evde-dogal-cilt-bakimi

  • Üç çorba kaşığı miktarındaki balla bi adet limonun suyunu sıkarak malzemeleri iyice birbirine karıştırmanız gerekmektedir. Ardından 15 gram miktarındaki gliserin malzemesini de bu karışıma ekleyip kıvam alana kadar karıştırmanız önerilir.
  • Hazırladığınız malzemeyi parmak uçlarınızla tüm cildinize masaj yaparak hem yüzünüze hem de boyun bölgenize uygulamanız mümkündür. Uygulamayı bitirdikten sonra malzemeyi 15 dakika boyunca cildinizde beklettikten sonra ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

dogal-urunlerle-cilt-sagligini-koruma

  • Ölü deri temizleyici cilt maskesi tarifi : Evinizde bulunan boş bir şişenin içerisine (cam şişe ya da plastik su şişelerinden olabilir) bir fincan miktarındaki tuzu, bir litre miktarındaki sütü ve yarım fincan miktarındaki doğal balı ekleyerek iyice çalkalamanız gerekmektedir. Malzemenin iyice karıştığından emin olmanız için malzemenin şişe içerisinde karışmaktan köpüklenmesi gerekmektedir.
  • Bu köpük köpük haline gelen karışımla yüzünüzü ve vücudunuzda gerekli gördüğünüz kısımları ovalamanız mümkündür. Böylelikle hem süt banyosu etkisiyle cildiniz temizlenecek hem de tuz malzemesi ölü derilerden cildinizin arınmasına yardımcı olacaktır. Haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

dogal-urunlerle-cilt-maskesi-yapma

  • Yağlı ciltler için yeşil kil maskesi : Yeşil kil özellik olarak kurutucu bir etkiye sahip olduğundan fazla yağlı ciltlerde yeşil kil maskesinin uygulanması son derece normaldir. Bir kaşık limon suyuyla bir çay kaşığı yeşil kil tozunu karıştırdıktan sonra, malzemenin içerisine iki adet aspirini toz haline getirip eklemeniz gerekmektedir.
  • Ortaya çıkardığınız ürünü göz çevrenizde hassasiyet yaratmamasına dikkat edecek şekilde tüm yüzünüze uygulayarak 20 dakika boyunca malzemeyi yüzünüzde bekletin. En sonunda soğuk suyla yıkayacağınız bu maskenin etkilerinden yararlanmak için haftada bir kere uygulamanız yeterli olmaktadır.

evde-cilt-bakim-urunu-yapma

  • Gül maskesi : Çok eski çağlardan beri doğal bir cilt bakım ürünü olarak kullanılan gül malzemesi, hem cildinizi nemlendirip hem de daha da genç görünümlü bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olmaktadır. 5 adet taze gülün yapraklarını bir kabın içerisinde iyice macun haline gelene kadar ezme işlemini gerçekleştirdikten sonra, bu malzemeyi masaj yaparak tüm yüzünüze uygulamanız gerekmektedir.
  • Gül maskesini 15 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra bol soğuk suyla yüzünüzü yıkayarak maske uygulamanızı tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız