Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları başında yağlı, kuru veya karma hangi cilt tipine sahip olursanız olun sivilceleri, siyah noktaları bir tonik vazifesi görerek azaltmak ve yok etmek geliyor desek yanlış olmaz. Aynı zamanda mat ve soluk saçlarınızı parlatmak konusunda elma sirkesi en doğal ve başarılı ürün olarak nitelendirilebilir.

Elma sirkesi, sayılamayacak kadar çok fazla yarara sahiptir. Sayısız yararı ve tamamen farklı kullanım alanları ile ne derece önemli bir şey olduğunu gözler önüne sermektedir. Sebebiniz her ne olursa olsun mutlaka yarar sağlayacak olan elma sirkesi her gün tüketilmelidir. Bu şekilde rutin bir tüketim alışkanlığını kendinize kazandırdığınız takdirde somut bir şekilde pozitif etkilerini görüyor olacaksınız. Öncelikli olarak, sebep her ne olursa olsun, kullanacağınız elma sirkesi tamamen doğal olmalıdır. Bu yüzden eğer imkanınız varsa, sirkeyi kendi yöntemleriniz ile yapabilirsiniz. Elma sirkesini günlük hayatınıza dahil ettiğiniz takdirde pek çok hastalığa da kapılarınızı kapatmış olacaksınız.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi genel olarak yapı itibari ile zaten oldukça doğal bir üründür. Elma sularının fermantasyonlaşmış hallerinden elde edilmektedir. Evinizin ve günlük yaşantınızın tüm temizlik alanlarında elma sirkesi kullanımına yer vererek mikrop ve bakterileri en etkin şekilde yok edebilirsiniz. Saçlarınızın eğer bakımsız ve ışıl ışıl olmayan bir hali varsa, elma sirkesi kullanımına saçlarınızda da yer vererek bakımlı ve bir o kadar da parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde eğer cildiniz yağlı ya da karma bir cilt tipiyse, sivilcelerden ve siyah noktalardan yana şikayetçiyseniz elma sirkesi seyreltilerek tonik biçiminde kullanıldığında harika bir görünüm sağlamaktadır.

ELMA SİRKESİ LEKELERE İYİ GELİR Mİ

Lekelere kuşkusuz bir biçimde iyi geldiği bilinen elma sirkesi, düzenli olarak kullanıldığı takdirde renk açıcı özelliği ile, lekeleri en aza indirgemektedir. Özellikle de cilt üzerinde oluşan sivilce ve akne lekeleri ya da yaz tatillerinde şanssızlığa uğradığınızda oluşan güneş lekeleri , cilt üzerinde gerçek anlamda kötü bir görüntüye yol açmaktadır. Bu lekelerden kurtulmak istediğinizde ilk olarak başvurmanız gereken doğal yöntem elma sirkesi kullanımıdır. Cilt üzerindeki lekelerin yanı sıra, dişlerdeki lekelerin de gözle görülür bir şekilde azaltılmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Elma Sirkesi Cilde İyi Gelir mi

Güneş lekelerinden kurtulmak için, her duşunuzdan sonra bir fincan elma sirkesi karıştırılmış bir kova suyu tüm vücudunuzda ve özellikle de lekelerin olduğu kısımda kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde akne lekelerinden kurtulmak için de iki tatlı kaşığı elma sirkesini üç tatlı kaşığı su ile seyrelterek, bir pamuk ya da ped yardımı ile sivilce lekelerinin üzerine kompres yapabilirsiniz. Yani cildinize bastırmadan tampon hareketlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece hem cildiniz nefes alacak, hem tıkalı gözenekler açılacak ve sıkılaşma meydana gelecek hem de lekelerinizin renginden en üst seviyelerde açılmaları gözle görebileceksiniz. Diş lekelerinde de elma sirkesi kullanımına yer verdiğiniz takdirde, dişlerinizi her fırçalamadan önce veya sonra elma sirkesi ile direk olarak ovalayabilirsiniz. Zamanla diş taşlarınızın yok olduğunu ve diş renginizin tonlarında en az 2 ton açılma olduğunu göreceksiniz.

ELMA SİRKESİ KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR MU?

Elma sirkesi cildinizi ve tüm hastalıklara karşı korumaya yardımcı olduğu gibi, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Günlük olarak belli bir miktarda tüketeceğiniz elma sirkesi mutlaka zamanla yağlarınızdan ve fazla kilolarınızdan kurtulduğunuzu sizlere göstermiş olacaktır. Bu belirli bir miktar ise günde en fazla iki çay kaşığı olarak tavsiye edilmektedir. Hiçbir seyreltme yapmadan günde iki çay kaşığı elma sirkesi tüketimine hayatınızda yer vererek, sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz. 2009 yılına ait bir çalışma ve araştırma neticesinde, elma sirkesinin 12 hafta boyunca düzenli bir şekilde kullanıldıktan sonra, bel ve karın yağlarını yakarak, sıkı bir vücuda sahip olabileceğinizi göstermiştir.

Elma Sirkesi Diyeti

ELMA SİRKESİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELMEKTEDİR?

Elma sirkesi özellikle demir eksikliği olanlar için tavsiye edilmektedir. Eğer sizler de düşük oranda bir demire sahipseniz, düzenli olarak tüketeceğiniz elma sirkesi, yorgunluğa, baş ağrısına, halsizliğe, unutkanlığa, şeker hastalığına iyi gelmektedir ve bedenin iç ve dış tüm organlarında dengeyi sağlamasına yardımcı olmaktadır. İçerdiği pH değerinden ötürü hiçbir organa zarar verici nitelik taşımamaktadır. Ağrıca mide hastalıklarının tedavisinde de, içerdiği asit miktarından dolayı dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Özellikle de ülser ve reflü gibi mide yanması rahatsızlıkları çekiyorsanız mutlaka bir kaşık elma sirkesi tüketimine o an yer vermelisiniz. Tüm ölçülerine ve kullanım alanlarına dikkat ederek, hayatınızın her alanında elma sirkesi kullanımına yer açabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları

 • Elmanın vücuda olan yararlarının tümü elma sirkesinde de mevcuttur.
 • Elma sirkesi ve soda karışımı sivilcelere karşı güçlü bir etkiye sahiptir.
 • İçerdiği elementler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemindeki düzensizliklerin giderilmesini sağlar.
 • İlerleyen yaşlarda kemik problemleri yaşayanlar elma sirkesi ile sorunlarından kurtulabilir.
 • Elma sirkesi ve su karışımını sabah aç karınla içtiğinizde metabolizmanız hızlanır.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek boğaz ağrısı, nezle ve grip gibi hastalıkları kapmanızı engeller.
 • Elma sirkesi kabızlık ve bağırsak gazına karşı da iyi gelir.
 • Egzama ve yaralara uygulandığında iyileştirici etkileri görülmüştür.

Cilt İçin Elma Sirkesi

Cilt İçin 

 • Elma sirkesini su ile karıştırıp cilt bakımı sonrasında tonik olarak kullanmanız cildiniz için olumlu sonuçlar ortaya koyar.
 • Cilt lekelerine karşı elma sirkesini su ile karıştırıp geceleri cildinize uygular ve bunu birkaç ay tekrarlarsanız sonuç alırsınız.
 • Yarı oranda elma sirkesi ve suyu karıştırıp cildinize uygularsanız güneş lekeleri ve çillerin giderilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Su ile incelttiğiniz elma sirkesini nasır olan bölgeye sürdüğünüzde kısa zaman içinde iyileşme sağlarsınız.
 • Kurumuş ve çatlamış ellerinizi su ile incelttiğiniz elma sirkesiyle 5 dakika boyunca ovalarsanız elleriniz zamanla yumuşayacaktır.

Not: Elma sirkesi cilde uygulanırken tek başına uygulandığında zararlı etkileri olabilir. Elma sirkesini su ile inceltip kullanmalı ve güneşten uzak tutmak için akşam saatlerinde uygulamalısınız.

Elma Sirkesinin Faydası

Zayıflamak için

Yemeklerden önce aç karınla 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal karıştırılarak içilir. Yağ yakmanıza yardımcı olacak olan bu içecek iştahınızı da keseceği için daha az yemenizi sağlayacak.

Dr. Mehmet Öz Elma Sirkesi Tarifi: Bir bardak portakal suyuna 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı bal karıştırılarak yemeklerden önce tüketilir. Karışım, yağlarınızı yakarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Evde Elma Sirkesi Yapımı

Elma kabukları ve çekirdekleri cam bir kavanoza doldurulur. ¼ elma, ¾ su koyularak kavanozun ağzı bez ile kapatılır ve güneş göremeyen bir yerde beklemeye alınır. 20 gün sonunda elmalar çürüdükten sonra karışımı bez yardımıyla süzerek içine 3 nohut, bir parça ekmek ve tuz atarak ağzını kapatın. En az 40 gün bekledikten sonra elma sirkeniz artık hazır.


Yorumlar
  1. zeynep diyor ki:

   Elma sirkesi ve maden suyu sivilcelee için kullanacam olur inşallah değil etkisini görürüm değil mi

  2. zeynep diyor ki:

   Haberinizi bekliym

  3. Huseyin diyor ki:

   Yuzunuzdeki sivilce kırışıklık bakim için LR denemenizi tavsiye ederim çünkü alovera bitki özü kullanarak hiçbir Yan etkisi bulunmamaktadır.

  4. ecenur diyor ki:

   Merhaba kızım 13 yaşında bağırsak amilyatı ve apandist amilyatı olmustu 3 sene önce ve sürekli migde agrisi cekiyor dr gotiruyorum usutmus diyor ve antibiyotik yazip yolluyor ama degisen birsey yok gaztrit var dedi bir dr da kizima elma sirkesi icirebilirmiyim ve nasil icirecem tskler

  5. Samet Öztürk diyor ki:

   Burnumun sağ ve sol delik yanlarında deri döküntüleri ve kaşınma başladı. Elma sirkesini cildime uygulamalı mıyım ? , Nasıl kullanmalıyım ? , ve en önemlisi cildimde ne kadar bekletmeliyim ? Yardımcı olursanız sevinirim bu konu da internetten henüz bir bilgi edinemedim.

  6. Esma diyor ki:

   Ben uyguluyorum ama yaklaşık 15 gün oldu tam etkisini alamıyorum buda beni karamsarliga sokuyor tonik olarak kullanıyorum siyah noktalarım çok her neyse elma sirkesi tonigi faydasini ne kadar sürede gösteriyor lütfen dikkate alıp cevap verin lütfen

   • şwyda diyor ki:

    tonik olarak kesinlikle pişmiş kahve telvessini tavsiye ederim kuruyana kadar cildinde beklet

  7. semih güler diyor ki:

   merhaba benim konum biraz farklı vucudumun cogu yerınde et benı var rahatsız olmuyorum ama goruntu olarak benı psıkolojık acıdan rahatsız edıyolar buna dogal olarak nasıl bır cozum onerırsınız sımdıden yardımlarınız ıcın tesekkur ederım ıyı calısmalar

  8. Dilara diyor ki:

   Doğal yerine hazır elma sirkesi kullansak bir sorun olur mu?

   • Denis Kara diyor ki:

    Mümkün oldukça doğala yakın hazır elma sirkesi üretici firmasını/ürününü tavsiye edebilirsiniz.

  9. meraklı erkek diyor ki:

   Hpv ye faydası çok büyük sadece pamukla ıslatın sigil olan yere yapıştırın 2 yada 3 gün sonra sigilin kendi kendine düştüğüne şahit olacaksınız

  10. reyhan diyor ki:

   Benim ayağımın ustunde damarlar kanama yaptı dr ra gitim ilaç verdi fayda etmedi birde ayagimda nem diye bir şey kalmamisti kulandigim kremler bir isede yaramadi ayaklarimi baskalarinigormesinden. Utanıyorum bide akilima i.saraç oglunun söylediği kür gedi aklima yarım çay bardagi. Zeytin iki dış sarımsak ince ince ugradim kucuk bir kavanoza koydum iki karışımın uzerine biraz elma sirkesi koydum şişeyi sikica kapadim. Hızlı hızlı birkaç defa cakaladim beyaz krem şeklini aldı bu karisimdan akşam sabah bir hafta ayagima masaj yaptım simdi ayagimda iletmeleri olmaya başladı sonuç ortada

  11. hakan diyor ki:

   Kaşlarımda kepek ve pullanma nedeniyle dökülmeler var yağlanmaya birlikte kaş derim soyulup dökülüyor elma şirkesini kullanmamr fayda sağlarmı

  12. ulka diyor ki:

   yuzumuze sivilce lekeleri icin kullanirken.tonik halinde yuzumuze surdukden sora her hangi bir sivilce ilaci kremi kullanmaya gerek varmi acaba?

  13. nazan diyor ki:

   Cildimde kücük nokta halinde yaglar var elma sirkesinin faydası olurmu alnımfa da günes lekesi var yardımc8 olutsanız sevinirim tesekkürler

  14. can diyor ki:

   Elma sirkesi HPV tedavisinde de etkili olur mu peki?

  15. Rahime diyor ki:

   yüzümde pullanma ve kızarıklık ,yanma,kaşıntı var sizce elma sirkesisini nasıl kullanabilirim

   • Nurhan diyor ki:

    Hem pullanma hemde cildiniz kuru ise elma sirkesi cildinize su ile inceltip uygulayabilirsiniz fakat mutlaka yoğun nemlendirme uygulanmanız gerekir aksi taktirde cildinizdeki kızarıklık geçer fakat pullanma artar.

  16. nazlı diyor ki:

   ya ben saça faydasını çok okudum ama birde şöyle düşünüyorum asitli birşey sonuçta saçı yakmazmı? benim saçlarım aşırı dökülüyor ve kepek oluşmaya başladı son 2 aydır kafamda minik böcekler var gibi kaşınıyor kaşıyıncada un gibi tırnağımın arasına kepek geliyor ne kullandıysam işe yaramadı doktora gittim eczaneden şampuan aldım yok ne dökülme duruyor ne kepek napıcam bilemiyorum :((((((((((

   • esra diyor ki:

    elma sirkesini neden su ile inceltiyoruz birde elma sirkesini limonla kullansak nasil olur

    • Nurhan diyor ki:

     elma sirkesini su ile inceltmezseniz yüksek asitten dolayı midenize ciddi zararlar verir elma sirkesi tek başına çok risklidir.

  17. rabia iyigun diyor ki:

   Cildim cok kirisik buda beni baya bir rahattisiz ediyor moralimi bozuyor üst dudaklarim kenarlari yanaklarim gözaltim kırışık budabeni cok rahatsiz ediyor arkadaslarimin yanina gitmeye cekiniyom 55 60 yasindaki kadinlarin cildi benim kinden cok iyi benim cok moralim bozuluyor bir tavsiyede bulunursaniz cok sevinirim birde kan ser hastasiyim mutsuzum cildimde baya bir moralimi bozuyor sizden yardim bekli yom bana ulasirsaniz cok memnun olurum 0535 4727767

   • Nurhan diyor ki:

    Rabia hanım öncelikle geçmiş olsun Allah şifa versin. Maya maskesini haftada 1 kere cildinize uygularsanız kırışıklıkların günden güne azaldığını fark edersiniz. birde akşamları yatarken meyve asitli gece kremlerini tercih edin.

  18. dilan diyor ki:

   Ya şimdi limon ve sirkeye ne diyorsunuz oluyorsa hazır limon suyu olurmu

   • Nurhan diyor ki:

    Hayır Dilan hanım hazır katkılı ürünler olmaz maske yapımında

  19. ayse diyor ki:

   Sirkeyi nasil kullanıcaz?sivilcelere ?

  20. enise diyor ki:

   elma sırkesı gercektn saclara fayda ediyor mu

   • Berçin Çelebi diyor ki:

    evet oldukça etkili Enise hanım

  21. ezel diyor ki:

   Elma sirkesi ve su gercektende harika iki gündür kullaniyorum gozeneklerim sikilasti ve hamilelik lekem vardi oda bi ton acildi gib herkese tavsiye ederim

  22. melike diyor ki:

   Elma sirkesinin cilt lekelerini gecirmesi icin onu surdukten sonra yikamali miyim

   • Aysu Hanım diyor ki:

    Melike hanım tarifi düzenledik fakat leke probleminiz varsa Cilt lekeleri kategorimizdeki tariflerden size en uygun olanı seçebilirsiniz, Lekeler;  Güneş lekeleri, sivilce lekeleri ,siyah ve kırmızı lekeler gibi çok çeşitlidir ve çözümde lekenin çeşidine göre uygulanmalıdır.

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.