Cilt Bakımı Ve Güzellik
Ellerde egzama neden olur? Nasıl tedavisi

Ellerde Egzama Nedenleri Ve Tedavisi

Yaygın bir problem olan ellerdeki egzama tedavi edilmezse daha büyük alanlara yayılabilir. Egzama problemi yalnızca ellerde görünüyorsa büyük olasılıkla bazı kimyasallarla çok fazla uğraşıldığı tahmin edilebilir, kadınlarda özellikle deterjanlar yüzünden erkeklere oranla daha fazla görülür.

 

Ellerde Egzama Neden Olur ?

 1. Ellerdeki egzama kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülür bunun nedeni ev işlerinde kullanılan deterjanlardır.
 2. Erkekler iş hayatında kimyasal içerikli ürünlerle iç içe çalışıyorlarsa ellerinde egzama görülmesi yüksek olasılıktır. İş eldiveni kullanımı ellerde egzama oluşmasına karşı önlem olabilir.
 3. Aşırı baharat tüketen kişilerin ellerde egzama oluşması diğer kişilere oranla daha yüksektir. Baharat içerikli yiyecekler ve yemeklerde aşırı tüketimi var olan egzamaların artmasına neden olur bu yüzden baharat kullanımı azaltılmalıdır.
 4. Eller yabancı maddelere dokunur, vücudun diğer parçalarına nazaran daha fazla açıkta kalır buda elerjik reaksiyonlara ve ellerde egzama oluşmasına neden olabilir.

 

Ellerdeki Egzamanın Tedavisi

Her şeyden önce bilmeniz gereken egzama ciddi bir rahatsızlıktır ve kulaktan dolma bilgilerle, eşin dostun tavsiyelerinin uygulanması daha kötü sonuçlara neden olabilir.

 1. Stres ellerde görülen egzama problemini tetikler, ilk olarak vücut kimyasını bozan stresi kontrol altına almalısınız. Stresli yaşantınızı düzene sokarak egzama tedavisinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
 2. İkinci olarak ph dengesi cildinize uyumlu temizleyiciler ile elleri yıkayarak ellerinizin steril kalmasını sağlayın.
 3. Ev kadınları temizlik yaparken veya bulaşık yıkarken kimyasal içerikli temizleyicilerin ellerinize değmemesi için temizlik eldivenleri kullanın.
 4. İş hayatınızda kimyasal ürünler bulunuyorsa kalın ve su geçirmez iş eldivenleri kullanmayı ihmal etmeyin.
 5. Dermatolog (cilt doktoru) görünün ve onun gözetiminde egzamaya iyi gelen kremler kullanın.
 6. Egzama görülen ellerde kaşıntı yüksek olur, eğer ellerinizi kaşırsanız tırnak arasındaki mikroplar egzamanın artarak yayılmasına neden olur.
 7. Özellikle soğuk ve çok sıcak havalarda egzamanın çatlaması sonucu kanamasına izin vermeyin, ph dengeleyici ve nemlendirici kremlerle ellerinizi nemlendirin.
 8. Doğal tarifler ve maskeler kullanarak egzamanın ilerlemesini durdurabilir, zamanla egzamanın azalarak kaybolmasını sağlayabilirsiniz.
 9. Doğal tarifler stresi yendiğiniz, dermatolog önerilerine uyduğunuz, ellerinizi koruduğunuz halde egzamanız geçmediyse uygulamanız gereken bir yöntemlerdir.

 

El Egzaması Bulaşıcı Mıdır?

Ellerde oluşan kaşıntılı, kabuklu egzama çoğu sanılanın aksine bulaşıcı bir hastalık değildir. Egzama sonucunda temas etmekten hoşlanmayan kişiler gönül rahatlığı ile bu psikolojiden uzaklaşabilirler. Tam tersine egzama sorunu olan kişiler kendilerini koruma altına alarak ellerinin daha fazla mikrop kapmasını önlemelidir.

 

Ellerdeki Egzama için Doğal Tedaviler

 • On adet aspirin bir çay bardağı su içerisinde eritilir ve bu karışım pamuk topları yardımıyla her akşam ellere sürülür.
 • Taze sarımsak otu iyice sıkılarak suyu çıkarılır, çıkarılan sarımsak otu suyu ellere sürülerek 1 saat ellerde bekletilir. Her gün uygulayabilirsiniz.
 • Funda tohumu kaynatıldıktan sonra süzülür ve posası egzamalı bölgeye sürülerek sarılır, 1 saat sonra çıkarılıp eller yıkanır. Haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.
 • Ada çayı demlenir, daha sonra ada çayı suyu ile eller yıkanır.

 

El Egzaması için Bitkisel Çözüm

 • 1 tatlı kaşığı nöbet şekeri (toz haline getirilmeli)
 • 1 tatlı kaşığı karanfil (toz haline getirilmeli)

Hazırlanışı: Malzemeler toz haline getirilip karıştırılır, sabah ve akşam bu karışımdan 1 kaşık yenilerek egzama kontrol altına alınabilir.

 
Ellerdeki Egzama İçin Dut Tedavisi

 • Su ( yarım litre )
 • Beyaz dut ( 1 avuç )

Hazırlanışı: Tencereye suyu ekleyip kaynayana kadar bekletin. Suyun altını kısıp beyaz dutları ilave edin ve 7 dakika daha karışımı kaynatın. Süre sonunda altını kapatıp ellerinizi suya koyun. Dut suyu sıcağa yakın fakat elinizi yakmayacak ısıda olmalıdır. 10 dakika ellerinizi dutlu suda bekletip 1 saat bu şekilde kalıp durulamayın. 4 günde 1 kez dut kürü ellere uygulanmalıdır.

Yazar: Tarih: 16 Nisan 2015 - 9:55:12 Kategori: El Ayak Bakımı, El Ayak Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,