Cilt Bakımı Ve Güzellik
Doğal Yöntemlerle El Ayak Ve Tırnak Bakımı

Her mevsim mevsim koşullarından ve dış etmenlerden en çok etkilenen bölgelerimizden biri tırnaklarımızdır. Ayakkabıların içerisinde ayaklar, günlük yıpratıcı işlerin içerisinde eller oldukça yıpranarak en çok tırnak bölgesi zarar görmektedir.

Bu durumlar dışında yanlış beslenme, eksik beslenme gibi durumlar da tırnakların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alamamasına sebep olmakta, bu durum tırnakların çabuk kırılmasına, yıpranmasına pul pul dökülmesine yani kısacası dışarıdan bakıldığında irrite edici bir görüntüde olunmasını sağlamaktadır.

Bahsi geçen bu durumların içerisine düşülmemek için mutlaka tırnak bakımını her mevsim ihmal etmeden yapmak gerekmektedir. İster güzellik merkezlerine giderek manikür pedikür bakımı yaptırılabilir, istenirse de oldukça basit işlemler olduklarından evde rahatlıkla halledilebilmektedir.

El tırnaklarının ve ayak tırnaklarının bakımı için izlenmesi gereken yollar ise şu şekildedir;

  • Tırnak bakımı söz konusu olduğunda, birbirine zincirleme bağlı olan üç ayrı kısımdan söz edilebilmektedir. Bu kısımlar tırnağın kendi yapısının sağlığına kavuşturulması, tırnağa şekil verilmesi ve sonrasında da ojeyle tırnaklara güzellik kazandırılmasıdır.
  • İlk aşama bakım aşaması olduğundan, tırnakların sahip olması gereken standart sertliğe kavuşması sağlanmalıdır. Normalden daha yumuşak tırnaklar çok kolay bir biçimde kırılabilmekte, normalden daha sert tırnaklar da istenmeyen şekilde yarılabilmektedirler. Bunun için piyasada tarifi bulunan pek çok tırnak bakım kürü bulunmakta, isteyen birey istediği kürü uygulayabilmektedir.
  • Ellere ve ayaklara bakım devam edilirken tırnakların etlerini kesmek ve tırnakları törpülemek gerekmektedir. Bu işlem için de hem ayak tırnakları hem de el tırnakları bakım öncesinde bir süre limonlu su ile ovalanarak temizlenmelidir. Daha sonrasında dikkatli bir şekilde kesilmeye başlanan tırnakların kesim şeklinin de el tırnaklarında daha kavisli, ayak tırnaklarında daha düz olması şeklinde bir uyarı da bulunmaktadır.
  • Son olarak etleri kesilen, tırnakları kısaltılan ve düzeltilen el ve ayaklarımıza sürülecek ojeye sıra gelmektedir. Yapılan bakım ojesiz bırakılmak istenirse de en azından bu iki bölgeye bakım kremleri sürülmeli, güzel ve canlı görünmesi sağlanmalıdır. Eğer oje de sürülecekse, öncelikle ilk kat olarak şeffaf besleyici ojelerden sürülmesi gerekmekte, onun üzerine de istenilen renkteki oje taşırmadan naif bir şekilde sürülmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız