Cilt Bakımı Ve Güzellik
El mantarına çözüm

Cilt sorunları arasında bulunan el mantarı, bir çok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. El mantarı tedavisinde mantara sebep olan etken tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. El mantarı neden olur ve bitkisel tedavisi sizlerle

El Mantarı Belirlileri

Mantar genel olarak nemli ortamları sever. Bu nedenle elleri çok terleyen ve sürekli suyla temas halinde olan kişilerde el mantarı çıkma olasılığı daha fazladır. Genel kullanıma açık havuzları sık sık kullanan kişilerde de mantar görülme olasılığı daha yüksektir.

Ellerde mantar belirtisi tırnaklarda başlar. Tırnak tabakasının kalınlaşması, el mantarı habercisidir. Tırnağın çevresinde kaşıntı ve şişliklerle birlikte tırnak yukarı doğru kalınlaşır. Ellerinde mantar bulunan kişiler, mantar oluşumuna sebep olan faktörleri belirleyip bunlardan uzak durmalıdır.

El Mantarı Tedavisi

El tırnaklarınızın sararmaya başlaması ve kolayca kırılmaya başlaması durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Deri altında üreyen mantar hastalığı ihmal edildiği taktirde başka hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Herkesin erişebildiği ortak kullanım alanlarından yayılan mantar rahatsızlığı çeşitli kremler yardımıyla tedavi edilebiliyor. Parklar, toplu taşıma araçları, havuzlar gibi ortamlar mantarın bulaşması için bulunmaz fırsat yaratır. Dışarıda geçirdiğiniz süre boyunca dokunduğunuz alanlara herkesin dokunabileceği gerçeğini aklınızdan çıkarmayıp ellerinizi sürekli steril tutmaya özen gösterin.

Mantar tedavisi genellikle kremler yardımıyla sağlanmaktadır. Doktora danışmadan arkadaş tavsiyesiyle mantar ilacı kullanmak son derece yanlış bir harekettir. Mantardan şüphelenen kişiler en kısa zamanda doktora başvurmalı ve kendisi için en uygun ilacı kullanmalıdır.

Mantardan korunmanın en etkili yolu kişisel temizliğe özen göstermektir. Saç ve cilt bakımı için harcadığınız vakit kadar ellerinize de vakit ayırmalısınız. Gün içinde sürekli dışarıda bulunmak zorunda olanlar sık sık ellerini yıkamalıdır. Eve geldiğinizde kıyafetlerinizi mutlaka banyoda değiştirmeli ve temizlenmelisiniz. Dışarıdan eve taşıdığınız mikropları koltuklarınıza hatta yatak odanıza dahi bulaştırma riskiniz vardır.

Elleriniz çok terliyorsa bebek pudrası kullanarak ellerinizi ovalayabilirsiniz. Gün içinde ihtiyaç duyduğunuzda pudra ile ellerinizi ovalamalı ve terden arındırmalısınız. Ellerde olduğu kadar ayaklarda da mantar riski oluştuğundan ayak temizliğine de ayrıca özen göstermelisiniz. Ayak mantarından korunma yolları için Tırnak Mantarı Tedavisi konumuzu ziyaret edebilirsiniz

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. göksel diyor ki:

    Tedavisi nedir el mantarı için ellerim beyaz olur soyuluyor suda beyaz olur yor

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız