El Ayak Terlemesi

EL VE AYAK TERLEMESİNE ÇÖZÜM

El ayak Terlemesi ; Kişisel rahatsızlıklar, korku, sinir ve üzüntü bazı kişilerde fazla terlemeye neden olabilir. Özellikle de daha çok bayanlarda görülen bu durum; korkunç durumlar ortaya çıkarabilir. Yaz aylarında bu durum hat safhaya ulaşır. El terlemesinin Ve ayak terlemesinin tedavi süreçleri her ne kadar ortak olsa da bazı durumlarda El terlemesinin çözümleri ile Ayak terlemesinin çözümleri Farklılık gösterebilir.

El terlemesi ve Ayak terlemesine Bitkisel Çözüm

 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi,
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu

Elma sirkesi ve deniz tuzu küçük bir kapta karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra ellere ve ayaklara sürülüp 5 dakika bekletilir. Bu uygulamayı her gün bir hafta gerçekleştirirseniz, terlemenin azaldığını gözlemlersiniz.

Ayak Terlemesi için Bakım

 • Su ( 1 bardak )
 • Toz zencefil ( 2 çorba kaşığı )
 • Pudra ( 1 kahve fincanı )
 • Ihlamur ( 1 kahve fincanı )

Bütün malzemeleri karıştırıp ayaklarınıza yedirin ve ardından pamuklu bir çorap giyin. Ayak şişliklerine de çok iyi gelen bir tariftir. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Ayak Terlemesi için Öneriler

1- El terlemesine çözüm olarak ; Ellerinizi yıkayacağınız zaman avuç içine bir çay kaşığı karbonat döküp yıkarsanız, terlemenin bir süre gerilediğini görürsünüz.

2- El ve ayak terlemesine karşı yapılan bir diğer uygulamada; limondur. Limonda oldukça faydalıdır. Terleyen yerlere limon sürülürse; terlemenin önüne bir miktar geçilmiş olur.

3- Doğal yollardan sağlanan bu çözümler dışında; adaçayı içmekte el ve ayaklardaki terlemeye oldukça iyi gelir. Adaçayının mikropları kırma özelliği vardır. Ellerde, ayaklarda ve koltuk altlarında oluşan mikroplar; adaçayı ile birlikte vücudu terk eder.

 El ayak Terlemesinin Nedenleri Ve Tedavisi

1- Kilo sorunu yaşayan bayanlarda ve menapoz dönemlerinde terleme daha çok sıklaşır. Hormonların değişmesi nedeni ile; menapoz dönemindeki bayanlar devamlı terler. Bu durum yürüyüşlerle, düzenli yaşamla ve rahat bir hayat sürerek atlatılabilir.

2- Elden ziyade, ayak terlemeleri tam anlamıyla kabustur. Çoraplar içinde devamlı terleyen ayaklar; birçok soruna neden olur. Ayaklar bir türlü ısınmaz ve her zaman soğuktur. Ayakta mantar olma olasılığı çok fazladır. Terden oluşan nem miktarı; parmaklar arasında mantara neden olur. Ayaklar daima soğuk olduğu için; hastalıklara yakalanmakta kolaylaşır.

3- Ayak terlemesinin önüne geçebilmek için kilo verilmelidir. Heyecandan kaynaklı durumlarda, rahat düşünerek ferahlama yönüne gidilmelidir. Tiroid bezlerinden kaynaklanan durumlarda ise; gerekli ilaçlar alınmalıdır. Bayanlarda sıkça görülen bu durumun önüne deodorant gibi malzemeler geçemez. Sıkılan deodorantlar terlemeyi engellemez. Kokunun giderilmesini sağlar. Özelliklede ayaklar bir süre sonra aşırı bir şekilde koku yapmaya başlar. Ayaklar tuzlu su içerisinde 3 gün üst üste bekletilirse; bir nebze düzelme sağlanabilir. El ve ayak bakımını doğru yaparsanız; sizi rahatsız eden bu hastalıktan kurtulmuş olursunuz.

4- Ne yapılırsa yapılsın, terlemenin önüne geçilememiş ise; iç hastalıklarından şüphelenmek gerekir. Tiroidi oldukça yüksek olan kişilerde terleme çok fazladır. Özelliklede bayanlarda daha fazla görülen bu durum; botox gibi işlemlerle geçirilebilir. Gene de en son tercih edilecek çözüm botox olmalıdır.

 


Yorumlar
  1. Betül diyor ki:

   ellerim ve ayaklarm aşırı terliyor damla damla ter akıyor tiroitlerime baktılar fakat normalms elektrikle ilgili bir tedavide gördüm ama hiç bir faydasi olmadı baska ne olabilir acaba

* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.