Cilt Bakımı Ve Güzellik
Egzama tedavi edici bitkiler

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Cilt üzerinde kaşıntılı döküntüler ve pullanmaların olduğu bir çeşit cilt hastalığı olan egzama, vücudun hemen her bölgesinde görülebilmektedir. Sebebi tam olarak bulunamayan egzama stres, kirli hava ve bazı dış etkenler nedeniyle artış gösterebilmektedir. Egzamaya iyi geldiği bilinen bitkiler ile cildinizi rahatlatabilirsiniz. Dilerseniz Egzama Kremleri sayfamızdan egzamaya iyi gelen kremleri de inceleyebilirsiniz.

 

Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Papatya: Papatya çiçekleri, yağı ve tohumunu ezerek az miktar süt ile karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Papatya özü içeren kremler de bu noktada yardımcınız olacaktır.

Meyan Kökü: Meyan kökü içerikli kremler egzama tedavisinde etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Meyan kökü ve susam yağını ezip karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera: Yaprakları ve sapları su ile dolu zengin bir haznesi olan alo vera’ nın suyunu direk cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca eczanelerden veya kozmetiklerden aloe vera jelleri ve kremleri egzama için cildinizde uygulayabilirsiniz.

Lavanta Çiçeği: Lavanta çiçeğinizi ezip bir miktar limon suyu ile karıştırıp cildinize sürebilirsiniz.

Sarı Kantaron: İltihapları gidererek cildi nemlendiren sarı kantaron, egzamaya iyi gelmektedir. Zeytinyağı ile karıştırıp cilde uygulamanız gerekmektedir.

Beyaz Dut: Beyaz dut ezilerek yumurta sarısı ile karıştırılır ve cilde sürülür.

Süpürge Otu: Süt ve zeytinyağı ile mikserde karıştırıp cildinize uygulayın. Ciltteki zararlı bakterileri uzaklaştıracaktır.

Defne Yaprağı: Defneyaprağını 5 dakika boyunca kökü ile kaynatınız, bir pamuk yardımı ile egzamalı bölgelerinize uygulayınız.

Kekik: Kekiği kaynatınız, egzamalı cildinize kekiğin posasına sulu şekilde uygulayınız

Funda Tohumu: Funda tohumunu su içerisinde kaynatınız, Sıcak şeklide posasını egzamalı yerlere uygulayınız.

 

Kronik Egzama İçin Çay Tarifi

  • 1 yemek kaşığı yabani yasemin çiçeği
  • 1 yemek kaşığı lavanta çiçeği
  • 2 yemek kaşığı papatya çiçeği
  • 1 yemek kaşığı Frenk kimyonu

Malzemelerin tümünü bir kasenin içinde karıştırın ve içinden 1 tatlı kaşığı alıp fincanda sıcak suyla demleyin. 5 dakika demlenmesi için bekledikten sonra süzdürün ve elde etmiş olduğunuz çaydan sabah ve akşamları 1 fincan için.

 

Kaşıntılı Egzama İçin

  • 10 ml üzüm sirkesi
  • 1 litre su
  • 100 gr tıbbi papatya çiçeği

Suyu kaynatın ve papatya çiçeğini 5 dakika demleyip süzün. İçine üzüm sirkesi ilave edip karıştırın ve bu su ile banyo yapın.

Yazar: Tarih: 11 Kasım 2015 - 12:40:03 Kategori: Cilt Sorunları, Cilt Sorunları Tedavisi
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,