Cilt Bakımı Ve Güzellik
Egzama nedir nedenleri nelerdir

Egzama; deride meydana gelen ve genellikle stres kaynaklı oluşan bir hastalıktır. Egzama hastalığının iyileşebilmesi için tedavi yöntemlerini uygulayarak, azda olsa gelişme kaydedebilirsiniz.

Egzama Tedavisi için Doğal Yöntemler

Egzama Tedavisi için Kür 

 • 1 çay bardağı dut kurusu
 • 2 su bardağı su

Dut ve suyu bir tencere içine alarak, kaynatmaya başlıyoruz. Kaynayan dut suyunu ocaktan alarak; dinlendiriyoruz. Karışım ılık hale geldikten sonra, ellerinizi bu karışıma sokmalısınız. Bu şekilde 10 dakika beklemelisiniz. Egzama; ayağınızda ise; bu karışımı bir pamuğa dökerek ayaklarınıza sarabilirsiniz. Bu şekilde yatarak sabah temizlemelisiniz. Bu küre; 15 gün boyunca günde 2 kere yapmak şartı ile devam edin. Gelişmeler olumlu yönde ise, egzama geçene kadar devam edin.

Egzama Tedavisi için Karışım 

 • 1 çay kaşığı sirke
 • 1 çay kaşığı limon

Sirke ve limon ikilisini karıştırdıktan sonra; hafif tampon hareketlerle egzama olan bölgeye sürmelisiniz. Biraz yanma ve kaşıntı hissi duyabilirsiniz. Bu durumda kesinlikle kaşımamalısınız. Eğer egzamalı bölgeyi kaşıyarak kanatırsanız; daha fazla bölgeye yayılabilir. Biraz sabrederek, beklemeniz gerekebilir. 10 dakika ellerde kalan karışım durulanır. 2 günde bir bu karışımı tekrarlayabilirsiniz.

Dut ile Yapılan Bitkisel Tedavi

 • 1 badak Su
 • 1 çay kaşığı beyaz dut kurusu

2 bardak su kaynatılır ve kaynayan suyun içine 1 çay bardağı kuru haldeki beyaz dut atılır. 5 dakika daha bu şekilde kaynatıldıktan sonra karışım ocaktan alınır. Karışım ılık hale gelince ellerinizi içine sokun ve bekleyin. 10 dakika sonra ellerinizi çıkarın ve 1 saat süreyle yıkamadan bekletin. 1 saat sonra ellerinizi durulayabilirsiniz. Bir hafta içinde 3 kere uygulayabileceğiniz dut kürü egzamaları iyileştirici özellik sergileyen bitkisel bir tedavidir. Egzama ellerinizde değil ayaklarınızdaysa aynı yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ada Çayı ile Yapılan Tedavi

 • 1 bardak su
 • 1 çay kaşığı ufalanmış kuru adaçayı

Su ve adaçayı birbiri içine ilave edilip karıştırıldıktan sonra ocağa konulur ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınan adaçayı su kürü egzama olan bölgelere bir bez yardımıyla yavaş hareketlerle sürülür.

Kekik ile Yapılan Bitkisel Tedavi

 •  Bir miktar kekik
 • Yeteri kadar limon

Egzamanın bulunduğu bölgeye yetecek kadar kekik ezilir ve kekiğe yeteri kadar limon suyu ilave edilir. Karışımın krem haline gelmesi sağlanır. Elde edilen kür egzama olan bölgelere sürülür.

Yeşil Erik ile Yapılan Bitkisel Tedavi

 •  2 adet Yeşil erik
 • Yarım çay bardağı sirke

2 adet yeşil erik ortadan ikiye bölünür ve çekirdeklerinden ayrıştırılır. Yarım çay bardağı sirke içine atılıp 15 dk bekletilir. Süre dolduktan sonra egzama olan bölgelere yavaş bir şekilde sürülür. Gün boyunca 3 kere uyguladığınızda etkili sonuçlar alabileceğiniz bitkisel bir kürdür.

Kına ile Tedavi

 • 1 tatlı kaşığı Şap tozu
 • 2 tatlı kaşığı kına
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 tatlı kaşığı su

2 tatlı kaşığı kına, 1 tatlı kaşığı şap tozu, 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı suyu birbirine karıştırın ve egzama olan bölgenize sürün. Yatarken sürdüğünüz bu kürü bir gün süreyle bekletin ve daha sonra durulayın.

Doğal Egzama Tedavisi İçin Öneriler

 1. Defne sabunu, Ardıç katranı sabunu ve ısırgan otu sabunu bu hastalığa en iyi gelen sabunlardan biridir. Ellerinizi yıkarken bu sabunlardan biri ile yıkarsanız, ellerinizin daha sağlıklı ve nemli olduğunu göreceksiniz.
 2. Egzama hastalığına çözüm önerisi olarak; kortizonlu kremler önerilir. Bu kremleri 1 aydan daha fazla kullanmak çok zararlıdır. Bir ayda hastalığınız geçmedi ise; kremin kullanımı kesilmelidir. Kortizon; deriyi inceltir ve kırıştırır. Özelliklede yüz bölgesine sıkça kullanılmamalıdır. Egzamadan kurtulmanın en iyi çözümü o bölgeyi kaşımamaktır. Sabırlı davranarak; asla kaşımazsanız kısa sürede oluşumların kaybolduğu görürsünüz.
 3. Egzama hastalığına sahip kişiler; kırmızı içerikli gıdalardan uzak durmalıdırlar. Domates özelliklede bu hastalığı fazlası ile tetikler. Kırmızı içerikli gıdalar hastalığı artırır. Nemlendirici kremlerden faydalanarak, hastalığı azda olsa düzeltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız