Cilt Bakımı Ve Güzellik
dukan-diyeti

Dukan diyeti iyi mi, kötü mü?

Dukan diyeti, proteini yüksek, karbonhidratlı ve düşük yağ içeren bir diyettir. Dukan diyeti bir yandan kişinin istediği yiyecekleri yemesini sağlarken bir yandan fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olacaktır.

 

Her diyette olduğu gibi bir an önce kilo verip yaza hazır olmak isteriz. Diyet yapmak, kilonuzu uzun süre korumakla birlikte yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Diyetin her bir aşaması, belirlenen uygun gıdaların yenmesi, belirli oranda su tüketilmesi ve belirtilen egzersizlerin yapılması ve bunun sonucunda belirli bir aşama kaydedilmesidir.  Her diyette olduğu gibi Dukan diyetinin de olumlu ve olumsuz birçok yönü vardır.

 

Dukan diyeti, diğer diyet programları gibi son derece tehlikeli hastalıklara sebep olup, kalbi ve böbrekleri mahveden birçok olumsuz sonuç meydana getirir. Gazete ve birçok moda dergisinde anlatılan diyetler kişilerin zihinsel, bedensel ve ruhsal sağlığını tehlikeye atmaktadır.

 

 

Dukan Diyetinin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

 

Dukan diyeti belirli bir besin öğesinin tüketilmesi üzerine dayalıdır. Genellikle protein ağırlıklı olan Dukan diyeti vücutta bir takım eksikliklere sebep olduğu gibi psikolojik sorunlara, kalp rahatsızlıklarına yol açabileceği belirlenmiştir.  Seyir evresinde veya ilk evrede sıkılıp bırakılan bu diyet verilen kiloların hızla alınmasına sebep olur.

 

Yüksek yağlı düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız; E ve A vitamini, B6, kalsiyum, demir, potasyum ve diyet lifi açısından düşük bir örüntü seyretmektedir. Bu diyetlerde doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek olduğu için birçok kalp rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Çok düşük yağlı diyetlerde et miktarı az olduğu için, E ve B12 vitamini ve çinko mineralinin de azalmasına neden olur.

 

Asıl önerilen tam taneli tahılları, kuru baklagiller, et-tavuk-yumurtayı yeterince tüketmeli, meyve sebze alımını arttırmalı, tuz, şeker ve alkolü yeterli miktarda alan bireylerin dengeli beslendiği de bir gerçektir.

 • Aşırı protein alımı kişide böbrek yetmezliğine yol açmaktadır.
 • Kandaki üre artışında problem ortaya çıkar.
 • Baş ağrıları, baş dönmesi, mide bulantıları gibi problemlerle birlikte kişinin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Günlük işleyişine engel olmaktadır.
 • İlk evrede çok fazla alınan protein tüketimi kolesterolü arttırır ve kandaki tligriserid artışı ile gut hastalığına neden olur.
 • Protein ağırlıklı beslenme mide, bağırsak ve pankreasta dönüşü olmayan bir tahribata yol açar.

 

Atak Evresi

 

Verilecek kiloya bağlı olarak 2 ile 10 gün arasında değişim göstermektedir. Bu evrede saf protein ve yulaf kepeği bolca tüketilmektedir. Bu evrede çok hızlı kilo verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gerekilen hızla verilen kiloların hem vitamin depomuzun tükenmesine hem de verilen kiloların tekrar geri alınmasına sebep olmaktadır.

 

 

Seyir Dönemi

 

İlk evrede alınmayan sebzeleri proteinlerle birlikte almaya başlarız. Protein almadan sadece sebze kullanımı yine gereken vitaminleri almamıza engel olmaktadır.  Bu da vücutta kansızlığa, demir eksikliğine, tansiyon düşmelerine ve buna benzer birçok zararlara sebep olur. Sadece protein veya karbonhidrat kullanımı vücutta dengesizliğe sebep olmaktadır.

 

Bu iki aşamadan herhangi birinde diyeti bırakmak istediğinizde verilen kilolar katbekat geri alınmaktadır. Yüksek proteinli diyetler vücuda daha çok su kaybettirmektedir. Bu da diyet bittikten sonra daha fazla su alma ihtiyacını doğurmaktadır.

 

Eğer vejetaryen iseniz, protein alamayacağınız için bu diyet size uygun olmayacaktır.

 

Dukan Diyetinin Olumlu Yönleri Nelerdir?

 • Bu diyeti uygulayanlar hızlı bir şekilde fazla kilolarından kurtulduğu gibi kişiyi daha fazla motive etmektedir.
 • Bu diyette uygulanılması istenilen kurallar oldukça açık, kolay ve nettir. Bu da çoğu kişi için yanılgıları ortadan kaldırmaktadır.
 • Dukan diyetinde seçeneklerin azlığı kişinin öğünlerini planlamasında kolaylık sağlamaktadır.
 • Dukan diyetinde diğer diyetler gibi yiyecekleri gram gram tartmaya ve kalori hesabı yapmaya gerek görülmemektedir.
 • Bu diyetin kuralları arasında, şekerli, yağlı yemeklerden, alkolden de uzak durulması gerektiği açıktır. Bu da fakir besinlerin vücuda alınmasını engelleyip, kişiyi daha sağlıklı ve zinde tutmaktadır.
 • Dukan diyeti vücudumuza aldığımız aşırı yağ ve tuz oranını bir anda keserek sağlığımız için doğru bir alışkanlık kazandırmaktadır.
 • Yüksek potasyum içeren meyveler ve sebzeler tüketildiği sürece kemik sağlığında bir problem gözükmeyecektir.
 • Gıda çeşitliliğinin azlığı kolay yemek hazırlamanıza da yardımcı olmaktadır.
 • Çok katı kuralları olduğu için kişinin disiplini elden bırakmamasına sebep olacaktır.

Yazar: Tarih: 3 Haziran 2016 - 10:34:56 Kategori: Diyet
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,