Cilt Bakımı Ve Güzellik
Dudak sivilcesi nasıl geçer? dudaklarda sivilce oluşumu ve tedavisi

Dudak Sivilceleri Nasıl Geçer

Dudakta sivilce çıkması hormonsal değişimler ve bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu oluşabilmektedir. Genellikle yüz, boyun, sırt ve omuz bölgesinde yoğunlaşan sivilceler için kullanabileceğiniz doğal tarifler ve sivilcelerden hızlıca kurtulmak için çok özel öneriler.

İltihaplı olan ve acı veren dudak sivilcelerini elinizle sıkmanız yada dokunmanız sonucu sivilce daha da büyüyebilmektedir. Dudak sivilcesini ılık bezli su ile tampon yaparak acısını hafifletebilirsiniz. Limon kullanarak dudak sivilcesini yakabilir ve kolayca kurutabilirsiniz. Birkaç damla limon suyunu sivilcelerinizin üzerine sürüp kurumasını bekletin. Limon asidi sayesinde sivilceleriniz kuruyacaktır.

Dudaklarda sivilce çıkmasının nedenlerinden biri vitamin eksikliğidir. Günde 1 adet elma tüketerek sivilcelerinizle mücadele edebilir ve yeni sivilcelerin çıkmasını önleyebilirsiniz. Dudaktaki ve diğer bölgelerdeki sivilcelerin kızarıklığını, şişliğini ve iltihabını azaltmak için buz kullanabilirsiniz. Buz kırıkları yada buz küplerini bir bez parçasına koyup birkaç saniye sivilcenin bulunduğu bölgede tutun. Aynı işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Çay ağacı yağı ile cildinizdeki sivilceleri geçirebilirsiniz. Sivilcelere neden olan bakteriler, çay ağacı yağı sayesinde giderilir ve sivilcenin sönmesi sağlanır. Bir parça pamuğu çay çiçeği yağına batırın ve sivilce bulunan bölgeye hafifçe sürün. 20 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkayıp temizleyin. Bir yemek kaşığı aloe vera jeline birkaç damla çay çiçeği yağı ilave edip karıştırabilir ve sivilcelerinizin üzerinde 20 dakika bekletip de kullanabilirsiniz. Hassas cilt yapısına sahip olanlar çay ağacı yağını kullanmamalıdır.

Diş macunu dişlerimizi temizlemek ve korumak için kullanılır ancak sivilce tedavisinde de etkili olduğu gözlenmiştir. Buz uygulamasının sonrasında diş macunu kullanarak sivilcelerinizin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Diş macununu sivilcenin bulunduğu bölgeye yatmadan önce sürün. Sabah olduğunda sivilce nedeniyle oluşan şişlik inmiş ve sivilce hafiflemiş olacaktır. Gün içinde de kullanabilir, yarım saatten az olmamak üzere diş macununu sivilcenin üzerinde tutup ardından temizleyebilirsiniz.

Buhar ile sivilce tedavisi bilinen etkin yöntemlerden biridir. Büyük bir kap içine sıcak su doldurup suyun buharına yüzünüzü tutun. Bir süre bu şekilde buhar banyosu yaptıktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde cildinizdeki yağlar, kir ve bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Sarımsak ile sivilce tedavisi etkili doğal sivilce giderici yöntemlerdendir. Sarımsağı ikiye bölün ve sivilcenin üzerinde gezdirip 5 dakika bekleyin ve sonrasında yüzünüzü yıkayın. Gün içinde birkaç kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Sarımsak içinde bulunan sülfür, sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlayacak ve bakterileri temizleyecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız