Cilt Bakımı Ve Güzellik
Dudak kırışıklıkları

Dudak Üstü Kırışıklıkları

Dudak üstlerinde görülen kırışıklıklar rahatsız edicidir ve sizi olduğunuzdan yaşlı gösterir. Dudak üstlerinde bulunana kırışıklıklar bayan veya erkek fark etmeksizin sizi olduğunuzdan 10 yaş daha yaşlı gösterebilir. Dudak üstü kırışıklıklarından kurtulmak o kadarda zor değil.

 

Dudak Üstü Kırışıklıklarının Nedenleri

  • Kırışıklıklar vücutta asitlerin ve protein eksikliği sonucunda oluşurlar. Kırışıklık çoğu insan tarafından yaşlılığın izi olarak algılansa da çoğu zaman özensiz bir yaşam sonucu daha erken yaşlarda da başlayabilir.
  • Vücutta bulunan kolojen maddesi, hyalüronik asit ve elastin maddesi cildin esnek olmasını sağlayarak kırışıklıkların oluşmasını önler. Bu eksiklikler de kırışıklıkların daha hızlı belirginleşmesine neden olur.
  • Kırışıklıklar mimik hareketlerini fazla kullananlarda sık görülür. Güneşte uzun süre kalmak, sigara içimi, kuru hava ve havanın kirliliği kırışıklık sebeplerindendir.

 

Dudak Üstü Kırışıklıkları İçin Ne Yapmalı?

Cildi Nemlendirin

Cildin nemsiz kalması tüm yüzü etkilediği gibi dudak üstlerinde de kırışıklıkların oluşmasını sağlar. Dudak üst bölgesinde kırışıklığın oluşmaması için yüzünüzü nemlendirirken dudakları da nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Günde 1 kez nemlendirmek dudaklar için yeterlidir.

 

Yüz Egzersizleri Yapın

Dudak üstlerinde oluşan kırışıklıkları gidermek için yapabileceğiniz diğer bir yöntemde ihmal etmeden yapılan yüz egzersizleridir. Oluşan ince çizgilerin silinmesini derin kırışıklıkların azalmasını sağlar. Dudak üstlerine E vitamini ve badem yağı sürerek yüz egzersizlerine başlayabilirsiniz.

 

Cildinizi Koruyun

Tüm yüzünüzü korumak dudak üstlerinin de korunması demektir. Güneşe maruz kalan bir cilt kırışmaya mahkumdur. Fakat cilde her sabah koruyucu bir ürün sürerseniz gün boyu güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruyarak kırışmaların oluşmasını önleyebilirsiniz.

 

Uyku Önemli

Yatış ve kalkış saatlerinizin düzenli olması ve vücudunuz dinlenmesi kırışmamak için büyük etkendir. Dinlenmiş bir cilt daha enerjik ve daha canlı görünür. Uykusuzluğun vermiş olduğu stres iki kaş arasını kırıştırdığı gibi dudak üstlerinin de kırışmasına neden olur. Asık suratlı olmamak için iyi bir uyku çekin.

 

Estetik Cerrahi

Dudak üstlerinizdeki kırışıklıklar yukarıda bahsettiğimiz yöntemler uygulandığı halde hala duruyorsa estetik işlemlerle bu sorunun görünümünü önleyebilirsiniz. Botoks, peeling, cilt dolguları ve yüz gerdirme yapılabilecek estetik operasyonlardandır.

 

Yazar: Tarih: 18 Ocak 2015 - 12:00:10 Kategori: Göz-Dudak Bakımı, Vücut Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,