Cilt Bakımı Ve Güzellik
Dudak morarması

Dudak morarması basit bir problem gibi görünse de altında yatan nedenler çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Dudak morarması yaşla ilgili değişen bir sorun değildir. Genç yaştaki kişilerde de ortaya çıkarak iç organlar hakkında çeşitli fikirler verebilir. Dudak morarması nedenleri ve bilinmesi gerekenleri Cilt net olarak sizler için araştırdık.

Dudak Morarması Nedenleri

  1. Demir eksikliği yüzünden dudaklar morarabilir.
  2. Kansızlık ve akdeniz anemisi gibi rahatsızlıklarda dudak morarmasına neden olur.
  3. Dudaklar aşırı sigara kullanımı yüzündende morarabilir böyle durumlarda en azından bu durum geçene kadar sigarayı bırakmak veya azaltmak gerekir.
  4. Hava değişikliklerinden de kaynaklanabilir, özellikle soğuk havalar dudakların morarmasına sebep olabilir. Hava şartlarından olan dudak morarmaları geçici bir durumdur ve bu durumda sıkıntı yapmaya gerek yoktur.
  5. Düzensiz beslenme yeterli vitamin alamama dudakların önce soluk bir hal almasına neden olur ve bu durumun devamında zamanla  morarmasına yol açabilir.

Akciğer ve Solunum Yollarına Bağlı Morarma

  1. Dudak morarması bazı durumlarda solunum yolları ile ilgilidir. Şayet nefes darlığı şikayetinizle birlikte dudak morarmalarınız başladıysa bir uzmana görünmenizde fayda var.
  2. Oksijenin vücutta tam olarak dolaşmamasından kaynaklanan akciğer rahatsızlıkları, bu durumun başlıca nedenlerinden biridir. Bu gibi morarmalar daha çok dudağın iç kısımlarında yoğun şekilde görülür. Bu gibi morarmalar yaşıyorsanız dahiliye doktoruna görünerek sorunun ciddi olup olmadığını teşhis ettirmeniz gerekir.

Kalp Rahatsızlıklarının Belirtisi Olan Dudak Morarmaları

Dudakların renk değiştirerek morarması bazı durumlarda kalp rahatsızlıklarının habersici olabilir bu morarmalar aşırı belirgin ve dudağının büyük bir kısmını kaplıyor ise kalp ve kalp kapakçığı porbleminiz olabilir. Bu tarz ciddi durumlarda kardiyoloji uzmanına görünmekte fayda vardır.

Koah Hastalığıdan Kaynaklanan Morarma
Koah hastalığıda dudak morarması nedenlerindendir ve ciddi bir rahatsızlıktır. Her koah hastasının dudaklarında morluk görülmeyebilir, fakat ihtimal dahilinde bulundurulmalı ve koah hastalığı içinde tetkik yaptırılmalıdır.

Not: Dudak morarması sorunu hava şartları ile alakalı değil ise dahiliye doktoruna giderek çeşitli tetkikler yaptırmalı ve sorunun altında yatan neden öğrenilmelidir.

Dudak Morarmasına Çözüm

Soğuk veya vitaminsizlikten kaynaklı durumlarda Dudak morarması nasıl geçer? başlıklı konumuzdaki tarifleri uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız