Cilt Bakımı Ve Güzellik
Saç dolgunlaştırmak için

DOLGUN SAÇLAR İÇİN 

Saçları temiz tutmak dolgun saçlar için yeterli değildir. Saçınızın sağlıklı, gür ve dolgun görünmesini istiyorsanız beslenmenize öncelikle özen göstermelisiniz , saçlara bakım yapmanız ve dış faktörlere karşı önlem almanız gerekir.

Dolgun saçlar için : Düzenli saç bakımı ve saçları dış etkenlerden korunmak, bol su içmek, klorlu sudan uzak durmak, stresi en aza indirmek, güneşten ve deniz suyundan saçları korumak gerekir. Güzellik salonlarında yaptırdığınız bakım ve kullandığınız saç dolgunlaştırıcı ürünler saçınızı bir süre dolgun göstermek için ideal ürünlerdir. Fakat saçınızın sürekli dolgun görünmesini ve uzun süreli kalıcı olmasını istiyorsanız hayatınızda kısmen değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Saçlar Neden Dolgun Görünmez

Normal günlük saç dökülme sayısı aşağı yukarı 50 saç telidir. Bunun fazlasını yaşadığınızda ve dökülme oranı arttığında saçların dolgun görünmesi ve hacmi zayıflar. Aşırı stresten dolayı en çok saç teli dökülür bunun yanında başka nedenlerde saç telinin dökülmesinde etkendir. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre bayanlar saçlarında dökülmeyi en çok boşandıkları zaman yaşarlar . Stres ve boşanma dışında; hayat pahalılığı, stres, iş yaşamı gibi stres faktörleri başı çekmektedir.

Dolgun Saçlar için Ne Yapmalı

  • Strese karşı kendinizi korumalısınız diğer türlü saç sorunlarını çözmek tamamı ile başa çıkmak söz konusu değildir. Stresin üzerimizdeki etkisini azaltmak için yapabileceğiniz uygulamalar arasında nefes egzersizleri, hobiler düzenli spor ve sevdiklerinizle daha çok vakit geçirmek yer alıyor. Saçlarınızın ne sıklıkta döküldüğünü yastığınızdan ve kullandığınız fırçadan kontrol edebilirsiniz.
  • Saçlarınızın daha dolgun görünmesi için yukarıda bahsettiğimiz dışsal etkenlerden biride sigara dumanıdır. Sigara dumanına maruz kalmak saç tellerinizin kırılarak kopmasını ve saç derisindeki önemli olan kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Sigara ve sigara dumanından uzak durmaya çalışın.
  • Güneşten saçlarınızı korumaya özen gösterin. Güneş saçların kuruyarak kırılmalarında etkilidir ve saç tellerini önemli ölçüde zayıflatır. Özellikle güneşli günlerde saçlarını güneşten korumak için şapka kullanın ve güneş kremlerinizi saçlarınıza da uygulayın.
  • Vitamin takviyesi yapın. Ciltte ve saçta görülen pürüzlerin en büyük sebebi vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Bu yüzden beslenmeye büyük ölçüde özen gösterin. Dışarıda yemek yemek yerine evde sebze ve meyve yiyebilirsiniz. Farklı renklerde meyve ve sebzeler sizin çeşitli vitamin aldığınızı gösterir.
  • Dolgun saçlar için su tüketin. Her gün muhakkak 8 su bardağı 2 litre su içmeye dikkat edin. Yaz aylarında bu oran biraz daha arttırılmalıdır.
  • Saça şekil verme ve kuruma için Isıtıcı şekil verici ürünleri ve fön makinesi ile saç kurutmayı azaltın yaz aylarında çok nadir kullanmaya dikkat edin. Saçlarınıza ısıtıcı ürünleri kullanırken termal spreyleri saçınıza uygulayabilirsiniz.
  • Dolgun saçlar için Organik ve hafif şampuanları tercih edin ağır ve kokulu ürünler saçlarınızı daha çabuk yıpratır.
  • Sık sık saç boyamasından kaçının boyama aranız en az 2 ay olsun.
  • Saçların dolgun görünmesi için Saçlarınızı ıslak halde iken fırçalamaktan kaçının.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

İlginizi Çekebilir
Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız