Cilt Bakımı Ve Güzellik
Doğum çatlaklarından kurtulma

Hamilelik dönemimin sona ermesiyle birlikte doğum çatlakları büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Hamileliğin son dönemlerine doğru alınan kilolarla birlikte ciltte çatlamalar meydana gelebilmektedir. Çatlamalar oluşmadan önce önlem almak daha etkilidir ancak çatlaklar oluştuktan sonra da yapacağınız doğal bakımlarla bu çatlakların görünümlerini azaltabilirsiniz.

Esmer ten rengine sahip kişilerde daha sık rastlanan doğum çatlakları, bayanları psikolojik anlamda da bir hayli yıpratmaktadır. Hamilelik dönemi boyunca bol bol sıvı tüketmek çatlak oluşumunu bir nebze yavaşlatacaktır. Sıcak suyla duş almaktan kaçınmalısınız. Bacak ve karın bölgesine doğum çatlağı önleyici kremler sürebilirsiniz. Hem anneye hem de bebeğe hiçbir zararı bulunmayan doğal karışımlar uygulanabilir. Doğum sonrası çatlakları tedavi edici nitelikleri bulunan bitkisel yağlardan düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Doğum Sonrası Çatlaklara İyi Gelen Bitkisel Yağlar

 • Badem yağı ve bebe yağını karıştırarak elde edeceğiniz karışımı her gün karın ve basen bölgesine masaj yaparak uyguladığınızda çatlaklara iyi gelecektir.
 • Badem yağı, çörekotu yağı ve saf zeytinyağını eşit oranda karıştırıp elde edeceğiniz karışımı göbek veya basen bölgesinde bulunan çatlakların üzerine hafta 2-3 kez masaj yaparak sürülmesi tavsiye edilir.
 • Eşit oranda kayısı yağı, kantaron yağı ve melisa yağını karıştırın ve düzenli olarak göbek ve basen çevresine sürün.
 • Doğum sonrası karın çatlakları bitkisel tedavisi için ise, çilek yağı ve susam yağı karışımı tavsiye edilir. Aynı oranda karıştırılan bu iki yağ her gün karın bölgesine masaj yaparak sürülmelidir.

Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Maske Tarifi

Birkaç aylık düzenli kullanım sonrasında etkileri görülmeye başlanan doğal çatlak maskesi vücuda mükemmel bir görünüm kazandıracaktır. Doğum sonrası göbek çatlağı için maske uygulamak isteyenlere işte tarifi;

 • 2 tatlı kaşığı susam yağı
 • 1 tatlı kaşığı menekşe yağı
 • 2 tatlı kaşığı ceviz yağı
 • 2 tatlı kaşığı badem yağı

Maske tarifinden etkili bir sonuç alabilmek için cilde peeling uygulayıp derinlemesine bir temizlik sağlamalısınız. Cilt gözeneklerinizin açılmasını sağlayacak olan uygulama sonrasında maske derinin daha alt katmanlarına ulaşabilecektir. Haftada 1 kere karın bölgesini keseleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Peeling sonrası temiz bir cam kase içine tüm malzemeler tavsiye edilen ölçülerde eklenir ve iyice karıştırılır. Doğum sonrası göbek çatlağına iyi gelen bu maske, dairesel hareketlerle masaj yaparak karın bölgesine yedirilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. unal turkel diyor ki:

  Doğum sonrası çatlaklar için aşağıdaki LR ürünleri kullanılabilir.

  1 – LR Algetics Duş Peeling
  2 – LR Aloe Vera Acil Durum Spreyi
  3 – LR Aloe Vera Dermaintense Krem

  çevrenizde lr iş ortağı varsa bu ürünleri temin edebilirsiniz. yoksa bana ulaşabilirsiniz. piyasada bu ürünlerin satışı yapılmamaktadır…

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız