Cilt Bakımı Ve Güzellik
sivilce-maskeleri

Sivilce problemi, her iki cinsi de ergenlik döneminden itibaren her yaşta etkileyebilme ihtimali bulunan bir durumdur. Zaten halk arasında oldukça yaygın olarak görülen sivilcelenme durumu, özellikle genç kadınların ve genç erkeklerin kabusu olabilecek niteliktedir.

Yetişkinlerde bu durum ergenlerin başlıca gelen hormon düzensizlikleri sebeplerinin oldukça dışında sağlıksız beslenmeden, çok stres altında oldukları yaşantılarından, zararlı alışkanlıklarından veya uyku problemi vb. problemlerinden dolayı meydana gelebilmektedir. Çözüm aşamasına gelindiğinde sivilce önleyici doğal çözümler denemek, hem sivilcelerden kurtulmak için en sağlıklı hem de en zahmetsiz yol olarak gözükmektedir.

Sivilcelerden kurtulmak için evde yapabilecekleriniz nelerdir?

1) Bal maskesi uygulaması : Balın yapışkan yapısından ötürü cilde maske olarak uygulandığında zararlı tortuları ve ölü derileri toparlama etkisi bulunmaktadır. Bunun için iki yemek kaşığı miktarındaki doğal balın içerisine bir çay kaşığı miktarındaki toz tarçın eklenerek biraz karıştırılmalı ve direkt olarak sivilcelerin üzerine uygulanması gerekmektedir. 10 dakika kadar yüzde bekletilen bu malzeme sonrasında ılık suyla durulanmalıdır.

2) Aspirin uygulaması : Bir adet aspirin, üç yemek kaşığı miktarındaki suyun içerisinde karıştırılarak iyice eritilmelidir. Sonrasında ciltte sivilceli olan kısımlara bu karışım sürülüp otuz dakika kadar bekletilmeli ve iyice kuruyup dökülmeye başladığından emin olunduktan sonra ıslak bir pamuk yardımıyla temizlenmelidir.

3) Çay ağacı yağı uygulaması : Cilt üzerinde anti bakteriyel etki yaratmasından dolayı sivilce ve diğer sorunlara büyük ölçüde fayda sağlayan ürünlerden bir tanesi de çay ağacı yağı olarak bilinmektedir. Bu ürünü oldukça basit bir biçimde bir pamuğun üzerine bir miktar döktükten sonra, direkt olarak sivilce problemi olan bölgeye sürülmesi ve sonrasında durulanması yeterli olmaktadır.

4) Sarımsak uygulaması : Sarımsak da çay ağacı yağı gibi oldukça etkili bir antibakteriyel doğal üründür. Doğal yollardan sivilcelerden kurtulmak adına kullanılan ürünlerden biri olsan sarımsağın kullanım aşamasında bir diş ayrılıp kullanılması yeterlidir. Bu bir diş sarımsağın soyulmasının ardından sivilcelerin üzerinde gezdirilmesi gerekmektedir. Cildiniz normalden daha hassas ise de bu uygulamayı önce sarımsağı ezerek sonrasında suyla krem kıvamına getirip kullanmanız önerilmektedir.

5) Salatalık uygulaması : Ciltle alakalı pek çok konuda kullanılan salatalık, ciltteki sivilce problemleri için de rahatlıkla kullanılabilecek bir üründür. Sivilcelere salatalıkla müdahale aşamasında, ince ince dilimlenmiş salatalıkları üç çay kaşığı limon suyuyla karıştırarak ardından sivilce problemli bölgelere sürmeniz yeterli olmaktadır. 15 dakika boyunca bu şekilde beklettiğiniz bölgeyi ardından bol su ile yıkamanız önerilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. leyla diyor ki:

  sarımsağı yapmayaın sarımsak sivilceleri azdırır

 2. Göktuğ diyor ki:

  Vallahi işe yardı

  • Bahar diyor ki:

   Göktuğ bey
   Hangi maske yaradı

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız