Cilt Bakımı Ve Güzellik
dogal-sac-bakim-yontemleri

Doğal saç bakımı nasıl yapılır?

 

Özellikle kadınların dış görünüş açısından kendilerini dikkat çekici sağlamaları ve güzelliklerine güzellik katması adına bakımına en çok dikkat ettikleri bölgelerden biri de kuşkusuz ki saçlarıdır.

 

Bunun için sürekli olarak saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevaplarını araştırmakta ve yapılan uygulamalarda amaçları tamamen dolgun, parlak, canlı ve dikkat çekici bir yapıda olan saç tipine ulaşmaktır.

 

sac-bakimi-icin-yapilmasi-gerekenler

 

Her kadının kuşkusuz olarak gönlünden geçen şey saçlarının yıpranmış bir yapıdan uzaklaşması, kırıklarla dolu bir yapıdan uzaklaşması ve mümkün olduğunca saçın rengini koruyup beyazlaşma sorunundan uzaklaşılmasıdır. Ancak bu istenilen kusursuzluğa ulaşılması için de saçlara sürekli olarak saç bakım maskesi uygulaması yapılmasının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

 

sac-sagligi-icin-yapilacaklar

 

Bu tip bakımlar her ne kadar kadınların tercihine göre bir güzellik merkezinde ya da kuaförlerde yaptırılabilse de, bu uygulamalar kadınların saçlarına bakım yapılması amacıyla yapılsa dahi içlerinde bulunan bir takım kimyasalalar neticesinde saça istenilen yüzde yüz doğal bakımı yapamamaktadır. Bu sebepten ötürü mümkün olduğunca doğal ürünler ve doğal saç bakım maskeleri kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

saglikli-saclar-icin-dogal-yontemler

 

Doğal saç bakım ürünleri de her kadının evinde sıklıkla bulunan, kolayca elde edilen ve kolayca kullanıma hazır hale gelen ürünlerden elde edilebilmektedir. Bunun dışında internette çok sayıda bulunan doğal saç bakım tarifleri, doğal saç bakım önerileri ve doğal saç bakımı yöntemleri ciddiye alınarak okunduğunda gerçek anlamda saçlarınızda yapacağınız bakımda sizlere çok yardımcı olacak unsurlar olarak yerlerini korumaktadırlar.

 

bitkisel-sac-bakimi

 

Aynı şekilde saçlara bakım yapılırken bu tariflerin içeriğinde yer alan pek çok doğal saç bakım yağlarının da bulunduğu dikkatleri çekmektedir. Doğal saç bakımı bitkisel olarak ele alındığında, bu doğal saç bakım kürlerinin hazırlanabileceği pek çok doğal kür tarifi de piyasada yer almaktadır. Bahsedilmeye çalışılan bu doğal bakım sayesinde saçlar ciddi anlamda canlanarak kısa sürede daha dikkat çekici bir görünüme kavuşmaktadır.

 

saglikli-sac-goruntusu

 

Normal şartlarda gündelik yaşantıda havasızlıktan, hava kirliliğinden, kapalı ortamda bulunmaktan, gerekli bakımın sağlanmamasından, stresten, hastalıktan, yapılan kimyasal işlemlerden ve daha bir kaç şekilde daha örneklendirilebilecek durumlardan etkilenen saçlar için yapılacak en uygun bakım kuşkusuz ki doğal ürünlerle yapılacak doğal bakımlar olacaktır.

 

Üstelik bu doğal saç bakım yollarını denediğinizde saçınızda hiç bir kimyasal madde etkileşimi olmayacağından sağlıklı bakım durumunu da eksiksiz yerine getirmeniz mümkün olacaktır.

 

saglikli-sac-kurallari

 

Saç bakım doğal yöntemler

 

  • Bal ve zeytinyağı maskesi : İki çorba kaşığı miktarındaki bal ile üç çorba kaşığı miktarındaki zeytinyağını bir kabın içerisinde iyice karıştırdıktan sonra kafanıza bir saç bonesi takarak bu malzemeyi on beş dakika süreyle saçınızda bekletin. Sonrasında iyice şampuanlayarak saçınızı durulayın.

 

dogal-sac-bakimi-icin-gorseller

 

  • Çemen tohumu maskesi : Bitkisel saç bakım yöntemlerine örnek olarak verilebilecek çemen tohumu maskesi; özellikle incelmiş yapıdaki saçlara, kepek problemi olan saçlara veya dökülme sorunu olan saçlara çok iyi gelmektedir. Elinizdeki çemen tohumlarını ince bir halde çektirme işleminden geçirdikten sonra gece suya koyup sabaha kadar suyun içerisinde bekletin.

 

  • Sabah macun kıvamına gelen bu malzemeyi saçlarınıza masaj yaparak tüm saç diplerinize yayın ve en fazla 20 dakika olacak şekilde saçlarınızda bekletin. Son olarak hassas saçlar için uygun bir şampuanla yıkayarak durulayın.

 

dogal-saclar-icin-bakim

 

  • Kakao yağı maskesi : Özellikle koyu tonlardaki saçlara sahip kadınların sıklıkla uyguladığı bu yöntemde öncelikle kaynar suyla dolu olan bir tencerenin içerisine daha ufak boyutlardaki bir tencereyi koyarak bu ufak tencerenin içerisine bir çorba kaşığı miktarındaki lanolin, bir çorba kaşığı miktarındaki kakao yağı ve yarım çay fincanı miktarındaki ayçiçek yağını koyarak birbirine karışarak erimelerini sağlayın.

 

  • Malzemeler eridikten sonra küçük boyuttaki tencereyi kaynar suyun içerisinden çıkartarak malzemeleri iyice çırpın ve her bir çorba kaşığı miktarındaki malzemeye bir çorba kaşığı da su katarak karıştırıp kafanızın tamamını kaplayacak şekilde saç derinize bu karışımı sürün. En az 15 dakika, en fazla 30 dakika saçlarınızda bu malzemeyi beklettikten sonra saçınızı güzelce yıkayarak durulayın.

Yazar: Tarih: 27 Ekim 2016 - 2:16:00 Kategori: Doğal & Kozmetik Ürünler, Saç Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,