Cilt Bakımı Ve Güzellik
Doğal kızıl saç boyası tarifi

Piyasada yakın bir dönemden itibaren gittikçe yaygınlaşmaya başlayan “organik saç boyaları” bulunmaktadır. Kozmetik saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasalların hiçbirini içermeyen bu bitkisel boyalar, oldukça doğal bitki özleriyle ve çeşitli doğal ürünlerle üretildiğinden alerjik reaksiyon gösteren kişiler tarafından ve her daim doğallıktan yana olan bireyler tarafından gönül rahatlığıyla kullanışmaktadır.

Bu boyalar, klasik boyalara nazaran daha az kalıcılık ve parlaklık meydana getirse de saç sağlığını daha az bozduğu için saç derisinin ve saç tellerinin daha sağlıklı yapıda kalabilmesini önemseyen bireyler tarafından tek tercih edilen boyalar olmaktadırlar.

Evde doğal kızıl boya nasıl hazırlanır?

Malzemeler :

Bir adet orta boylarda şalgam

Bir adet orta boylarda pancar

Bir adet orta boylarda mor renk soğan

Bir fincan miktarında kahve

Bir fincan miktarında nar suyu

Bir tatlı kaşığı miktarında sirke

Bir çorba kaşığı miktarında zeytinyağı

Bir çorba kaşığı miktarında yoğurt

Hazırlanışı :

Öncelikle pancar, şalgam ve soğan kabuklarıyla birlikte ayrı ayrı kaplarda üzerlerine bir bardak miktarında su eklenerek haşlanmaktadır. Çıkan sularından birer bardak alarak bir kabın içerisine döküp ardından kalan kahveyi, nar suyunu, sirkeyi, zeytinyağını ve yoğurdu bu malzemelerin üzerine ekleyip iyice karıştırıyoruz.

Son olarak da üzerine saçınıza yeterli olacak kadar (eğer saçınız çok gür değilse küçük bir kase miktarında, eğer gürse iki kase miktarında) kınayı da bu malzemelerin üzerine ekleyip son bir karıştırma turu yapıyoruz. Yoğun kıvama gelen malzemeyi ocakta ısıtıp saçımıza kökten uca yavaşça sürüyoruz. 3-4 saat saçta tutulan bu malzemenin son süreçte ılık suyla yıkanması yeterli olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Ayşe diyor ki:

    Deneyen varmı bu tarifi saçlarım boyalı benim işe yarar mı bu tarif ?

  2. Kader diyor ki:

    Arkadaşlar,ben.saçımı.kızıl.yapmak.istiyom.ama.kına.ve.zeytinyağı.kullanmadan.yapmak.istiyom.nasıl.yapabilirm?

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız