Cilt Bakımı Ve Güzellik
doğal-dis-macunu

Doğal diş macunu tarifi, nasıl yapılır? 

 

Diş macunları ile dişlerimizi fırçalamak, dişlerimiz için daha sağlıklı olacağına inandığımız yöntemlerden biridir. Fakat bununla birlikte birçok kişi diş macunlarında bulunan kimyasallar nedeniyle, diş macunlarını kullanırken tedirgin oldukları bir gerçektir.

 

Diş macunlarının içeriği, renklendirici, paraben, gliserin ve florid gibi kişi sağlığına zararlı olan bu maddeler, kansere bile neden olduğu söylenmektedir. Aslında evdeki malzemelerle kendi ellerimizle doğal diş macunu yapıp gönül rahatlığı ile de kullanabilirsiniz. Doğal diş macununuz ile dişleriniz hem sağlıklı hem de bembeyaz yapabilirsiniz. Bu macun için gerekli malzemeler ise şunlardır;

 

Malzemeler

 

  • 1 Çay Kaşığı Karbonat
  • 2-3 Damla Saf Su

 

Yapılışı

 

Orta boy bir kase içerisine tüm malzemeleri koyup, karıştırınız. Macun kıvamına gelene dek karıştırınız. Macun kıvamına geldikten sonra yarım saat bekleyiniz. Ardından dişlerinizi hazırladığınız macun ile fırçalayabilirsiniz.

 

İkinci bir doğal macun tarifi ise profesyonel bir macun yapımıdır. Bunun için daha detaylı bir tarif vereceğim.

 

Malzemeler

 

  • 4 Yemek Kaşığı Organik Hindistan Cevizi Yağı
  • 4 Yemek Kaşığı Bentonit Kil
  • 1 Çorba Kaşığı Soda
  • 30-40 Damla Uçucu Nane Yağı
  • ½  Çay Kaşığı İnce Öğütülmüş Deniz Tuzu
  • ½ yemek Kaşığı Mür Sakızı Tozu

 

Yapılışı

 

Yukarıda yazılı olan tüm malzemeleri temiz bir cam kase içerisine alıp iyice karıştırınız. Hazırladığınız bu karışım macun kıvamına geldikten sonra diş fırçanızı karışıma batırınız ve belli bir miktar aldıktan sonra doğal diş macununuzu kullanabilirsiniz.

 

Eğer bitkisel yağ veya nane yağı kullanmak istemiyorsanız bunun yerine nane suyu hazırlayıp, hazırladığınız karışımın içerisine de katabilirsiniz.

 

 

Neden Doğal Diş Macunu?

 

Bilindiği üzere diş macunlarının en alt tırtıklı kısımlarında bulunan işaretlerin belli bir anlamı vardır. Bu işaretlerin anlamlarından bazıları ağır kimyasal ürünler kullanılırken bazılarında ise doğal ürünler kullanıldığı söylentiler arasında yer almaktadır. Ancak doğruluk payı henüz kesinleşmemiştir. Bu yüzden evde kendiniz hazırlayacağınız doğal diş macunlarına güvenmeniz en sağlıklısı olacaktır. En azından bildiğiniz ve evde kolayca hazırlayabileceğiniz, kolaylıkla ulaşabileceğiniz malzemelerden hazırlamanız da oldukça sağlıklıdır. Verdiğimiz tariflerdeki macunlar içerisinde kullanılan bitkisel yağları kullanmak zorunda değilsiniz. Ağız tadınıza göre istediğiniz bir bitkisel yağı da kullanabilirsiniz.

 

Peki bu evde hazırladığınız doğal macunların size ne gibi faydaları vardır?

 

Doğal Diş Macununun Faydaları

 

Evde kendiniz hazırladığınız doğal macunu kullanarak bir çok fayda sağlamış olursunuz. Bunları sıralayacak olursak;

 

Kanser riskine karlı bir tedbir almış olursunuz ve sağlığınızı tehlikelerden arındırmış olursunuz.

 

Normal diş macunlarında bulunan kimyasallara doğal diş macunlarından olabildiğince az maruz kalırsınız.

 

Diş macunları içerisinde yer alan bitkisel yağın hem damak hemde diş eti sağlığınıza olumlu etkisini net bir şekilde görürsünüz.

 

Evinizde hazırladığınız doğal diş macununuz içerisinde bulunan karbonat sayesinde ise dişlerinizin bembeyaz olmasına yardımcı olmaktadır.

 

Önemli bir not :

Diş macunu yapımı sırasında kullanılan Hindistan cevizi yağı hakkında vücuda zararlı olduğuna dair birçok haber çıkmıştır. Bu durumda endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu diş macununu yutmadan tüküreceğiniz için size herhangi bir zararı dokunmayacaktır.

 

 

 

 

Yazar: Tarih: 26 Haziran 2016 - 1:26:31 Kategori: Ağız Ve diş Sağlığı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,