Cilt Bakımı Ve Güzellik
Doğal bakım maskeleri

Yüze yapılacak bakım maskelerinin önemi nedir?

Cildimiz genetik faktörler, dış etmenler vb.  durumlardan ötürü yaş ilerledikçe sarkabilmekte, kırışabilmekte ve nemini kaybedebilmektedir. Bu tip durumların önüne geçilebilmek için gerek güzellik merkezlerinde uygulanan cilt operasyonları (ışıltı verme, germe gibi) gerekse sektörde öncü kozmetik firmalarının ortaya çıkardığı kremler oldukça revaçta olmaktadır. Ancak tüm bu müdahalelerin yanında, ne olursa olsun doğallıktan ödün vermemek ve doğal malzemeler kullanarak soruna müdahale etmek daha çok tercih edilen kısım olmalıdır.

Bunun nedeni, doğal malzemelerle yapılan doğal maskelerin cilt yapısına daha kalıcı çözümler sunabilmesidir. Yani; botoks denilen deriyi germe seansından bir süre sonra dolgu eriyebildiği için tekrar tekrar rötuş gerekebilmekte ama doğal maskeyle bu süreçlerin hiç birinin içerisine düşülmemektedir. Bunun dışında her cilt tipine özel, farklı malzemelerden yapılan ve farklı durumlara etki eden onlarca çeşit maske bulunmaktadır.

Evde yapılan yüz maskeleri hangileridir?

  • Elma sirkeli maske :

Malzemeler :

1 yemek kaşığı miktarında elma sirkesi

5 yemek kaşığı miktarında su

Hazırlanışı :

Bu iki malzemeyi birbirine karıştırdıktan sonra, pamuk yardımıyla tüm yüzünüze yumuşakça sürmeniz yeterlidir. Bu uygulama hem cildinizin günlük yorgunluğunu alırken hem de bozulmuş olan tonlamanızı normale döndürür.

  • Pirinçli maske :

Malzemeler :

3 çay kaşığı miktarında pirinç

1 yemek kaşığı miktarında bal

1 yemek kaşığı miktarında süt

Hazırlanışı :

Öncelikle pirinci kaynatarak suyunu süzdürün ve pirinçleri beklemeye alın. Elinizdeki sütü de kaynatarak dinlendirdiğiniz pirinçlerin üzerine ilave edin. Hafif lapa haline gelene kadar bu malzemeleri karıştırarak son olarak da balı ekleyin. Hafif kalın bir tabaka halinde hazırladığınız bu maskeyi yüzünüze sürerek 15 dakika bekletmeniz yeterli olmaktadır. Temizleme aşamasında ayırdığınız suyu kullanmanız önerilmektedir.

  • Yoğurtlu ve limon sulu maske

Malzemeler :

1 kase miktarında yoğurt

1 adet limonun suyu

Hazırlanışı :

Bu iki malzemeyi bir kapta iyice karıştırdıktan sonra göz bölgenize yakın temas etmeyecek şekilde tüm yüzünüze sürerek 15 dakikalık bir süreçte bekleyin. 15 dakika geçtikten sonra bol miktarda ılık su ile yıkamanız yeterlidir.

  • Avokadolu maske

Malzemeler :

1 yemek kaşığı miktarında doğal kaymak

1 adet avokado

1 tatlı kaşığı miktarında bal

Hazırlanışı :

Avokadoyu soyduktan sonra tüm iç malzemesini bir kabın içerisinde ezerek diğer malzemeleri de üzerine ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra tüm yüzünüze uyguladığınız malzemeyi yirmi dakika bekleterek ılık suyla durulayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız