Cilt Bakımı Ve Güzellik
Diş sararmasına neden olan fakötürler

Diş Sararmasının Nedenleri

Bembeyaz dişlere sahip olmak, herkesin arzusudur. Dişlerin genel yapısında da tam bir beyazlık yoktur asıl renk hafif bir sarıdır. Dişlerde oluşan bariz sarılık ise; kalıtımsal nedenler, beslenme alışkanlıkları, diş ve ağız bakımının eksik olması ve yaşam tarzı ile ilişkilidir. Peki ekranlarda gördüğümüz ünlülerin dişleri nasıl bu kadar beyaz? Tabi ki diş temizliği yaptırarak ve bazı aparatların dişlere işlenmesi sonucunda bu kadar beyaz.

 

Diş Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

  1. Diş sararmasının en önemli nedeni diş bakımının ve temizliğinin tam yapılmaması sonucu diş üzerinde oluşan plakadır. Birçok birey dişlerini ya sadece yatmadan önce ya da sadece sabah kalktığında fırçalar. Bu da tüm gün yenilen yemeğin dişlerde kalması ve atıkların dişlere zarar vermesini sebep olur. Her yemek sonrası dişler fırçalanmalı bu sayede dişlerin sararması ve çürümesi önlenmelidir.
  2. Sararan dişlerin diğer asıl sebebi de genetik faktörlerdir. Diş minelerinin ince ve zayıf olması dişlerin normalden sarı görünmesine sebep olur. Genetik faktörler ile dişlerinizde sararma var ise doktora danışıp beyazlatma yöntemlerini tercih edebilirsiniz.
  3. Bir yılda birden çok antibiyotik ile tedavi gördüyseniz dişlerin sararması normaldir. Antibiyotik kullanımını mümkün olduğunda az tutarak bu sorundan uzak durabilirsiniz.
  4. Beslenme alışkanlığı dişlerin sararmasında etkendir. Mesela sık tüketilen asitli içecekler, kahve ve çay gibi içecekler dişlerin minelerine zarar vererek zamanla sararmalarına neden olur. Az tüketmeye özen göstereceğiniz bu içecekleri de içtikten sonra dişlerinizi hafifçe fırçalamakta fayda var. Bu yüzden sararan dişlerinizi dişçiye danışarak beyazlatabilirsiniz.
  5. Kanser hastalarında ve hamilelik döneminde diş mineleri zayıflar ve diş renginde bozulmalar görülür. Gebelik döneminde çok rastlanan bu durum kanser hastalarında kemoterapi sonrası daha çok yaşanmaktadır.
  6. Sigara ve şarap içilmeside diş sararmasına neden olur. Bu maddeler diş minelerine yapışarak sararmasına neden olur. Şarabı az tüketerek sigarayı da kesinlikle bırakarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 

Yazar: Tarih: 15 Ocak 2015 - 11:00:03 Kategori: Ağız Ve diş Sağlığı, Vücut Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,