Cilt Bakımı Ve Güzellik
Dişlerde Görünen Lekelerin Çeşitleri ve Oluşma Nedenleri

Diş Lekeleri 

Diş lekeleri her bireyin başına gelebilen ve çok can sıkıcı bir durumdur. Ağız bakımına kusursuz bir şekilde önem verseniz dahi çoğu zaman dişlerde sararmalardan dolayı lekeler oluşabilir. Dişlerde oluşan bu lekeler harici lekelenme ve içten lekelenme olarak 2 farklı şekilde görebiliriz.

 

Harici Oluşan Diş Lekeleri

  • Sigara: Sigara kullanan bireylerin çoğunun dişleri sarımsı bir renge bürünür. Sigaranın içinde bulunan nikotin maddesi diş minelerine yapışarak dişlerin kararmasına ve sararmasına neden olur.
  • Kafein: Gün içinde tavsiye edilenden fazlası içilen kahveler dişlerin lekelenmesinde büyük etkendir. Kafeinde bulunan tein maddesi dişlerin kahverengi bir lekeye bürünmesini sağlar. Kafeinsiz yapamıyorsanız da her içim sonrası ağız bakımı yapmalısınız.

 

İçten Oluşan Diş Lekeleri

  • Çürümüş Diş: Dişlerin çürümesi hem çürüyen dişin sararıp lekelenmesine hem de yanındaki dişlerin lekelenmesine neden olur. dişlerde meydana gelen çürükler diş etini de etkileyerek komple dişin lekelenmesine neden olur ve dişlerin üzerinde siyah belirgin lekeler bırakır.
  • İlaçların Yan Etkileri: Antibiyotik kullanımı sonucunda dişlerde siyah lekelenmeler görülebilir. Antibiyotik yılda 1 kez kullanıldığında küçük izler bırakırken daimi kullanımı sonucunda dişin tamamını hedef alarak zedeleyebilir. Eczacıya danışmadan antibiyotik kullanımına geçmeyiniz.
  • Flor: Ergenlik döneminde aşırı alınan flor dişlerde beyaz lekelerin oluşmasını sağlar. Normalden fazla tüketilen florlu su tüketildiğinde meydana gelen bu durum için su kullanımına dikkat etmek gerekir. Çünkü bu beyaz lekeler zamanla kahverengi kalıcı lekelere dönüşebilir.
  • Diş Dolguları: Metal ve cıvanın karışımı ile yapılan diş dolguları iyi bir yerde yapılmaz ise yapılan dişe ve etrafında bulunan dişlere zarar vererek lekelenmelerini sağlar.
  • Genetik Özellikler: Diş minelerinin ince olması ve dişi besleyen kanalların zayıflığı aileden gelen genetik bir özelliktir. İnce mineli dişlerde daha saydam bir görünüm olduğu için dişlerin lekelenmesi çok hızlı olur.

 

Yazar: Tarih: 18 Ocak 2015 - 11:59:42 Kategori: Ağız Ve diş Sağlığı, Vücut Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler: