Cilt Bakımı Ve Güzellik
diş eti morarması

Diş Eti Morarması Nedenleri

 

Diş eti morarması sigara ve alkol tüketen kişilerde daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Cilde renk veren pigmentlerin diş etinde yoğunlaşması sonucu meydana gelen diş eti morlukları, çeşitli tedavi yöntemleri uygulanarak ortadan kaldırılabiliyor.

 

Sağlıksız bir ağza sahipseniz yada ailenizde daha önce görülmüşse sizde de diş eti morluğu olasılığı bir hayli yüksektir. Ağza yaptırılan dolgu ve köprü işlemlerinin diş eti ile uyum sağlayamaması durumlarında da diş etinde morarmalar oluşabilir.

 

Diş Eti Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

 

Genetik miras olan diş eti morluklarını tedavi etmek mümkün değildir ancak diğer sebeplerden dolayı oluşan diş eti morlukları, uyumsuzluğun ortadan kaldırılmasıyla tedavi edilebilmektedir. Doktorlar tarafından uygulanan pansuman ve solisyon uygulaması sonrasında morarmalar tedavi edilebiliyor. Uyumsuz köprü ve dolgu işlemleri de ağız yapısına uygun şekilde yenilendiğinde morarmalar ortadan kalkabiliyor.

 

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyen kişilerde diş eti morarması görülme olasılığı bir hayli yüksektir. Genetik yatkınlık olmaması durumlarında görülen diş eti morarmalarında diş sağlığı için gösterilen özen yeniden gözden geçirilmeli ve bakım için doğru uygulamalar öğrenilmelidir. Dişlerin günde 2 kere düzenli olarak fırçalanması, diş eti kullanımı ve dişlerdeki çürüklerin giderilmesi ağız sağlığınız için atacağınız önemli adımlardır.

 

Diş eti morarması ilk evrelerde ağrı ve sızı yapmasa da ilerleyen dönemlerde diş eti çekilmesi, ağrı, dişlerin sallanması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle diş eti morarması fark edildiği anda tedavi süreci için doktora başvurulmalıdır.

 

Diş eti morarmaları için kullanılan tedavi yöntemlerinden biri peeling yöntemidir. Diş eti üzerinde biriken deri katmanları peeling uygulanarak alınır ve deri katmanlarının incelmesi sağlanır. Bu sayede moraran deri ortadan kalkar ve yöntemde ağrı yada sızı oluşmaz. Peeling yöntemiyle uygulanan diş eti morarması tedavisinde hastanın tekrardan aynı rahatsızlığı yaşama oranı da bir hayli düşüktür.

Yazar: Tarih: 10 Temmuz 2015 - 2:30:06 Kategori: Ağız Ve diş Sağlığı, Vücut Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,