Cilt Bakımı Ve Güzellik
Dişlere dolgu yaptırma yöntemleri

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu: Dişlerin düzenli temizlenmemesi ve bakteri oluşumu dişin sert kısımlarında çürüklere neden olabilir. Bu çürüklerin veya içi boşalmış dişlerin temizlenerek doldurulması estetik görünüm açısından da önemlidir. Diş dolgusu nasıl yapılır? Fiyatları ne kadardır? Nelere dikkat etmek gerekir? Sizler için ayrıntılarıyla yazdık.

 

Diş Dolgusu Yaptırmadan Önce

  1. Doktora gitmeden önce dolgu üzerine araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kısacası kaç dişinize dolgu yaptırılacak, dişinize hangi dolgu malzemesinin kullanılmasını istiyorsunuz ve dişçiniz sizden röntgen istedi mi? Diş röntgeni çekilmeden uygulama yaptırmak doğru bir tedavi yöntemi değildir.
  2. Diş dolgularının ömrü yapan diş hekiminin uzman olmasına ve kullanılan malzemelere göre 3 ile 10 yıl arasında kullanılabilir. Diş dolgusu yaptırmak 1 günde halledilebilen bir iş değildir. Duruma göre 2 – 3 kez dişçi ile görüşülebilir.
  3. Diş dolgusu uygulanacak dişin büyüklüğü ve dişin ne kadar zarar görüp görmediği ile bağlantılıdır. Küçük bir yerde az bir çürük bulunuyorsa dişlerinizi temizletirken dahi bu küçük işlem yapılabilir ve ekstra bir ücret ödemezsiniz.

 

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş dolgusu yaptırırken dişinizden çok farklı görünmesini istemiyorsanız bunun için ücret 150 TL’ye kadar çıkar. Fakat gümüş alaşımlı bir dolgu yaptıracaksanız ortalama fiyatları 100 TL civarındadır. Bu fiyatlar tabi ki yaptıracağınız diş sayısı ve doldurulacak alana göre değişiklik gösterecektir. Diş doktorunuza görünüp bu şekilde tam rakamları öğrenebilirsiniz.

 

Çürükleriniz azı dişinizde ise bu işlemler uzun süreceği ve daha çok malzeme kullanılacağı için fiyat yapılan işleme ve yere göre değişikli gösterebilir.

 

Diş Dolgusunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

  • Metal dolgu malzemeleri; gümüş alışımlar, metal alışımlar, sıvı cıva karışımı ve toz halinde hazırlanmış plastik ve camlardan oluşur.
  • Seramik dolgu malzemeleri; kompozit dolgular, porselen dolgular, polimer reçine ve mavi ışıkla sertleştirilen iyonomer dolgu malzemeleri bulunur.

Yukarıda belirttiğimiz dolgu malzemeleri tercihlere göre sıralananlardır. Farklı dolgu malzemeleri de bulunur ve günümüzde kullanılmaktadır. Bu dolgu malzemeleri tercihi diş dolgusu fiyatlarında farklılık oluşmasına neden olur.  Diş dolgusu yaptırırken nasıl ve hangi malzeme ile yapılacağını bilmelisiniz.

 

Yazar: Tarih: 14 Ocak 2015 - 11:30:02 Kategori: Ağız Ve diş Sağlığı, Vücut Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, ,