Cilt Bakımı Ve Güzellik
enerji-veren-vitaminler

Günlük yaşam koşullarında mevsimsel değişimlerden, yoğun çalışma temposundan, dengesiz biçimde beslenmekten, vücudun ihityaç duyduğu besinler açısından yetersiz beslenmekten, sürekli hasta olunmasından dolayı vücudun sık sık virüslerle ve bakterilerle savaşmak durumunda olmasından dolayı vücudumuz bazı dönemlerde daha iyi bakım gösterilmesine ve daha dikkatli beslenilmesine ihtiyaç duymaktadır.

dinc-hissettiren-vitaminler

Vücutta vitamin eksikliğiyle bağlantılı olarak ortaya çıkan enerji eksikliği sonrasında bireyde iş yapma gücünde yetersizlik, isteksizlik durumu, halsizlik durumu, tırnaklarda kırılma görülmesi, enerji eksikliğinden kaynaklı depresif ruh haline bürünme, cilt yapısında solgunlaşma ve matlaşma, saç yapısında güçsüzleşme ve matlaşma gibi daha pek çok şekilde örneklendirilebilecek durumlar ortaya çıkmaktadır.

Bu tip belirtiler hem zihnen hem de bedenen bireyi olumsuz etkilediğinden dolayı artık dış gözle bakıldığında da çok net gözlemlenebilecek değişimler yaşamaya başladığımız noktada, vücudumuzu daha da kötü seviyelere sokmamak adına acil müdahalede bulunmalı; enerji sağlayacak yiyeceklerden tüketmeli, enerji verecek çaylardan içmeli ve gerekiyorsa da halsizliğe iyi gelen vitamin haplarını kullanmakta tereddüt etmememiz gerekmektedir.

enerji-veren-yiyecekler

Tüm bunların haricinde vücudumuzda meydana gelen bu tip enerji eksiklikleri yani vitamin eksiklikleri, kişinin cinsel performansına da yansıyıp cinsel hayatını durum çözülene kadar bir süre sekteye uğratabilmektedir.

faydali-ve-saglikli-vitaminler

Bahsedilen bu vitamin ihtiyacı, öncelikle vücudumuzun sağlıklı ve tam randımanlı bir yaşamsal fonksiyon sürdürebilmesi için gereklidir.

Bununla birlikte hem hücre yenilenmesi durumunda, hem dokuların iyileştirilmesi durumunda, hem hücre onarımı durumunda hem de fonksiyonların eksiksiz devam ettirilmesi için gereken enerjinin depolanabilmesi durumunda en öncelikli şekilde vitaminlere ihtiyaç vardır.

Bünyemize enerji sağlayan, halsizliğe ve yorgunluk durumuna iyi gelen başlıca vitaminler; E vitamini, D vitamini, C vitamini ve B12 vitaminidir.

faydali-vitaminlerin-isimleri

Enerji veren vitaminler nelerdir?

E vitamini : Aşırı yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlerde anında vücudumuzun imdadına yetişen vitaminlerden biri olan E vitamini, enerji veren bir yapısı olmasının yanında hücre yapılarının sağlığını da korumakta, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamakta ve cildin daha parlak ve iyi bir durumda olmasını sağlamaktadır. Vücudumuza enerji vermesi için E vitaminini; kırmızı et, balık, fındık, ceviz, kabak, lahana, patates, marul ve domatesten elde etmek mümkündür.

D vitamini : Hem güneş yoluyla, hem de kalsiyum içeren yiyeceklerde ağırlıklı bulunması yoluyla bu yiyeceklerle beslenilmesiyle birlikte elde edilebilmesi yoluyla çok faydalı bir vitamin olan D vitamini; metabolizmanın ihtiyaç duyduğu ve yaşamsal fonksiyonlarını sürdürdüğü enerjinin bünyede oluşturulması için etkili olan vitaminler arasındadır. Beyaz et, kırmızı et, süt ürünleri, balık ve yumurtanın sarısında bolca D vitamini bulunmaktadır.

enerji-veren-yemekler

C vitamini : Vücutta zaten normal şartlarda da direnç kazandıran bir vitamin olan C vitamini, pek çok virüssel hastalığa ve bakterisel enfeksiyona çare olduğu gibi aynı zamanda vücudun enerji ihtiyacını da rahatlıkla giderebileceği bir ürün niteliğindedir. C vitamininin bu enerji verici gücünden yararlanmak için yenmesi gereken ürünler maydanoz, sivri biber gibi genel yeşil sebzeler, turunçgiller (portakal, mandalina, greyfurt ağırlıklı), kivi ve soğan gibi ürünlerdir.

B12 vitamini : Metabolizmada B12 vitamini eksikliği yaşandığında, hemen ortaya çıkan belirtiler ellerde titreme, uykusuzluk durumu, sinirlilik durumu ve sürekli yorgun hissetme halidir. Durum böyle oldukça da vücutta B12 vitamini eksikliği aynı zamanda enerji eksikliği de yaratmaktadır. Çoğunlukla kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bulunan B12 vitamininin eksikliği vejetaryen beslenmeyi seçen kişilerde daha fazladır. Bunun önüne geçebilmek adına bu kişiler de enerji veren haplardan kullanabilmektedirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız