Cilt Bakımı Ve Güzellik
dil şişmesi neden olur

Dil Şişmesi Neden Olur?

Alerjik reaksiyon belirtisi olan dil şişmesi, hastalık habercisi olarak da görülebilir. Dil şişmesinin belirtisi olduğu hastalıklardan en ciddisi dil kanseridir. Dil şişmesi, ağız içinde oluşan enfeksiyonlar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Dildeki şişme 2 gün içinde geçmediyse derhal doktora başvurulmalıdır.

Dil Kanseri

Erken teşhis edilmediğinde ölümlere sebebiyet verebilen dil kanseri, ağız içinde uyuşma, kanama, ağrı, kırmızı lekeler, kulak ağrıları gibi durumlarla kendisini belli eder. Dil kanseri belirtileri başka hastalıkların belirtileriyle benzerlik taşıması sebebiyle zaman kaybetmeden doktor muayenesi gerekmektedir.

Alerjiler

Alerjik durumlara vücudun tepkisi dil şişmesi şeklinde görülebilmektedir. Dil ve boğaz şişmesine ek olarak öksürük, hapşırma, kaşıntı, kızarıklık ve solunum yollarının tıkanması gibi etkiler de görülebilir. Alerjik durumlarda dil aşırı şişerek boğazı kapatabilir ve nefes alma zorlukları doğurabilmektedir

Mononükleoz

Tükürük yoluyla bulaşan bu virüs, daha çok öpüşme yoluyla bireyden bireye geçmektedir. Uzun süreli yorgunluk hissi oluşturan bu virüs, bulaştığı kişide hayat boyu taşınır ve bazı dönemlerde aktif olur, bazı dönemlerde uykuya geçer. Mononükleoz dil şişmesi, yorgunluk, ateş ve boğaz ağrısı oluşturabilir.

Dil İltihabı

Dil şişmesi ve boğaz ağrılarına neden olabilen dil iltihabı, mantar, demir eksikliği anemisi ya da aftöz ülser, tütün, baharat ya da sıcak gıdalar nedeniyle oluşabilmektedir. İltihap nedeniyle dilin rengi değişebilir, yutkunma ve konuşma zorlukları görülebilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız