Cilt Bakımı Ve Güzellik
Derin-gözenekler-için-doğal-yöntemler

Derin gözenekler için doğal yöntemler nelerdir?

 

Derin gözenekler cildinizde estetik olmayan, istemediğiniz bir görünüme sebep olabilir. Derin gözeneklerin sebebi genetik faktörler olabileceği gibi güneş ışınları, dengesiz beslenme, zararlı madde kullanımı, yetersiz cilt bakımı gibi çevresel faktörlerden de kaynaklı olabilir. Bu sebeplerden ayrı olarak hamilelikle birlikte salgılanan bazı hormonlarda ciltte ki bu sorunlara sebep olabilmektedir.

 

Ciltte ki derin büyük gözeneklere, gerekli tedavi uygulanmaz ve yeterli cilt bakımı yapılmaz ise gözenekler gittikçe genişler. Bu durum akne ve siyah nokta gibi cilt sorunlarının oluşumuna da zemin hazırlayabilir. Düzenli bir tedavi ve bakım ile bu cilt problemlerine çözüm olunabilir.

 

 

Cilt Yüzeyindeki Gözenekleri Küçültme Yolları

 

Peeling

 

Haftada 1 kez düzenli olarak yapılacak peeling ile cildin kendini yenileme süreci hızlandırılabilir. Bu yöntem ile cildin üzerindeki fazla yağı, makyaj kalıntılarını ve ölü deriyi arındırabilirsiniz. Bu sayede cildinizde tıkanan gözenekler açılacak ve cildiniz rahat nefes alacaktır. Peeling mucizevî bir gözenek küçültme yöntemidir. Peeling seçimini yaparken cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Cilt tipinize uygun olmayan bir ürün cildinizde farklı sorunlara sebep olacaktır.

 

 

Cilt Temizliği

 

Gün içinde cildimiz kirli hava ve toza maruz kalıyor. Cildimizi temizlemediğimiz taktir de,  cilt yüzeyine yapışarak gözenekleri kapatacaktır. Bu durumda cilt nefes alamayarak, gözenekler büyüyecektir. Bu yüzden günlük cilt bakım rutinini ihmal etmeden düzenli olarak yapmak gerekmektedir. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere, cilt tipinize uygun temizleyici bir jel yardımıyla temizlemeli ve ardından pamuk yardımıyla tonik sürerek cildimizi rahatlatmalıyız. Toniği cildinize makyaj temizliğinizi yaptıktan sonrada kullanabilirsiniz. Bu sayede makyaj kalıntılarından cildi tamamen arındırabilirsiniz.

 

Buhar Banyosu

 

Duş aldıktan sonra cildinizin yumuşadığını fark etmişsinizdir. Cildinize buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi o an için açarak, içinde biriken kir ve yağları dışarı atabilirsiniz. Bu yöntem cildi dinlendirmek için iyi bir yoldur.

 

Buhar banyosunu yapmak için bir kaba kaynar suyu koyunuz. Buharın cildinize temas edeceği mesafede durarak, tülbent ve ya yumuşak bir havluyu başınızın üzerine örtmelisiniz. Bu sayede buharın dağılmadan cildinize en iyi şekilde temas etmesini sağlamış olacaksınız. 5-8 dakika bu şekilde bekledikten sonra cildinizin nemini yumuşak bir havlu yardımıyla alınız. Biraz bekledikten sonra tonik uygulayabilirsiniz. Tonik uygulamasından sonra nemlendirici bir krem sürebilirsiniz.

 

Buz

 

Yukarıdaki cilt temizleme yöntemlerinden birini uyguladıktan sonra cildinizde birkaç buzu gezdiriniz. Bu şekilde yüzünüzün gerilip gözeneklerinizin küçülmesini sağlarsınız.

 

 

 Kil Maskesi

 

Haftada bir kez kil maskesini uygulayabilirsiniz. Kil maskesi sayesinde gözeneklerin  küçülerek cildinizin sıkılaştığını fark edeceksiniz. Kil maskesini kullandıktan sonra cildinizde kuruma olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yüzden uygulamadan sonra mutlaka cildinizi nemlendirecek bir ürün kullanmalısınız. Cildinizi ihtiyaç duyduğu nem miktarından yoksun kaldığı durumlarda, cilt daha fazla yağ üretip, gözeneklerin büyüyüp tıkanmasına sebep olacaktır. Bu yüzden cildinizi cilt temizliğinizi yaptıktan sonra yeteri miktarda nemlendirmeyi unutmayınız.

Yazar: Tarih: 28 Mayıs 2016 - 6:23:28 Kategori: Yüz Cilt Bakımı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. Mehtap diyor ki:

    Bende bu dertlerden muzdariptim biberiye yağı çeşitli karışımlarda denedim ilk biraz iyi geldi ama sonra bir fark olmadı. eseril hanımın yorumundaki örümcek ağı seti ürünlerini satın aldım bende internet sitelerinden . 3 aydır kullanıyorum belirgin düzelme oldu tavsiye ederim

  2. eseril diyor ki:

    Bunların hepsiyle uğraştım ama çok bir fayda görmedim ama geçende kızımın hediyesi örümcek ağı maske ve kremini kullanmaya başladım , bu yöntemlere nazaran daha faydalı önerim o maskeyi bulup denemeniz

Etiketler:
Etiketler:, , ,