Cilt Bakımı Ve Güzellik
Deri döküntüsü nedir? Neden olur ve nasıl tedavi edilir.

Ciltteki renk değişiklikleri ve geçici olan durumlar döküntüye deri döküntüsü olarak adlandırılmaktadır. Cilt döküntüleri çeşitli biçimlerde olabilir. Herhangi bir hastalık sonucu cilt döküntüsü yaşanıyorsa buna birincil döküntü denilmektedir. Tedavi süresince de görünebilir tedavi sonucunda da görülebilir ve görünümü değişebilir. Daha sonra oluşan döküntülere de ikincil döküntü adı verilir.

Deri Döküntüsünün Nedenleri

Deri döküntülerini önemsemek gerekir; çünkü bir takım hastalıkların göstergesi olabilir. Cilt döküntüsü dış belirti olarak görünür. Alerji, duygusal rahatsızlıklar ve ateşli hastalıklar cilt döküntüsü oluşturabilir.Fakat cilt döküntüleri aynı zamanda dermatit gibi iltihap olan deri sorunun nedeni de olabilir. Egzama, mantar hastalığı ve isilik iltihapların bazılarıdır.

Deri Döküntüsünün Belirtileri

1- Deri döküntülerinde En yaygın olan birincil döküntüler kırmızı lekeler halinde oluşur. Deride sınırlı alanda oluşan ani renk değişiklikleri olarak bilinir. Kırmızı olan deri döküntüsüne verilen isim ise eritem’dir. Kızamık rahatsızlığının başlangıcında nasıl kırmızı lekeler oluyorsa aynı renklerde döküntüler olur ve yüzlerce leke meydana gelir.

Bu birincil dökülmede ki kırmızı lekeler tek tek olur ve zamanla büyük bir kırmızı leke oluşur. Bu cilt döküntülerinin üzerine bastığınızda rengi solmaz ya da beyaz geçici bir leke olur. Bu durum tanı için ( tifo ) hastalığı olabilir. Teşhis konulmalıdır.

2- Cilt döküntülerinin bir başka türü de kabarık kırmızı olmayan durumlardır. Derinizde elinizi gezdirdiğinizde hemen hissedersiniz. Papüler döküntü denilen bu durum küçük sivilceler şeklinde olur. Sivilcenin içerisinde sıvı şeklinde oluşan döküntüler yaşanıyorsa uzmanlar bu duruma vesikül adını verirler. Bunlara örnek olarak ise; çiçek hastalığı ve suçiçeği rahatsızlığıdır.

3- Üçüncü Deri döküntüsü Şeklide çevresi kırmızımsı ortası beyaz olan cilt sorunudur. Kurdeşen diye tabi edilen bu döküntüler deride iltihap yapar, rahatsız edici bir kaşıntı vardır alerjik reaksiyonun göstergesidir.

Deri  Döküntüsü Nasıl Tedavi Edilir

Deri döküntülerinde tanı çok önemlidir ve tedavi ona göre yapılmalıdır. Ancak rahatsızlık verecek kadar kaşıntı var ise etkili ve çok pahalı olmayan kalamin merhemi alınıp kullanılabilir. Bu uyguladığınız merhem etki olmazsa uzman bir cilt doktoruna görünüp doktor şurup ya da antihistaminli ilaç verebilir. Ancak her kaşıntı da bu ilaç sürülmemelidir. Bu ilaçlarında alerjiye neden olduğu bilinmektedir.

Sivilceli döküntü var ise ve bunlar ülser ya da patlarsa enfeksiyon kapmaması için mikrop engelleyici losyon ya da kremler uygulanır. Tedavi edildiğinde bile geçmeyen cilt döküntüleri ayrıntılı bir şekilde incelenmesi doktor tarafından uygun görülür.

Bu uygulanan tahlil ve testlerde neden dökülme yaşandığı ve altta yatan nedeni belli olur.

Uyarı: Döküntü tanıdığınız biri ile aynı şekilde olsa dahi tanıdığınız ilacını kullanmayınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız