Cilt Bakımı Ve Güzellik
cilt-sarkması-doğal-yöntem

Cilt sarkması için doğal maskeler

Cildin olumsuz faktörler yüzünden yaşlanması, ciltte sarkma ve kırışma gibi olumsuz problemleri beraberinde doğurmaktadır. Cilt elastin ve kolajen yapısının bozulması ile beraber elastikiyetini kaybeder ve cilt yaşlanmaya başlar. Cilt elastikiyetini kaybetmesiyle ciltte yaşlanma belirtileri başlar. Bu durum cildin kendini nemlendirmesin de görev alan bazı bileşenlerin görevini yerine getirememesine ve dolayısıyla da iyi nemlenemeyen ciltte sarkma ve cildin gevşek durmasına neden olur. Bu etkenlerin yanında yaşlanmaya bağlı olarak yüzdeki bazı kaslar da zayıflar ve bu durumda cildin sarkmasında rol oynar.

 

Cildin elastikiyetini kaybetmesinde rol oynayan etkenler;

 

  • Sigara kullanımı
  • Alkol kullanımı
  • Obezite
  • Hamilelik
  • Güneş ışınlarının zararlı olduğu zamanda ışınlara maruz kalmak
  • Hızlı kile kaybı
  • Cilt üzerinde sağlıklı olmayan kozmetik ürünlerin kullanımı
  • Cilt bakımına gerekli önemi vermemek

 

Bütün bu etkenler cildin sarkmasına neden olur. Ciltteki rahatsız olduğunuz bu problemi ortadan kaldırmak ve cilde eski elastikiyetini geri kazandırmak için kimyasal bakım ürünlerinden uzak durarak cilt sarkması için doğal maskeler hazırlayabilirsiniz.

 

Doğal bakım Maskeleri

 

Yumurta

Yumurta cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi elde etmenizi sağlar. Yumurta beyazı içeriği bakımından doğal bir cilt sıkılaştırıcı olarak hazırlanan maskelerde kullanılabilir.
İki yumurtayı kırınız ve beyazını cam bir kaseye alınız. Yumurtanın beyazını köpürünceye kadar hızlı hızlı çırpınız. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze ve boynunuza uygulayın 15-20 dakika kadar bekleyiniz ve soğuk su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada iki kez düzenli uyguladığınız taktirde cildinizin sıkılaştığını fark edeceksiniz.

 

Yumurtayla hazırlayabileceğiniz başka bir yöntem daha vardır. Bir cam kaseye, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir yumurta beyazını koyunuz ve iyice çırpınız. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 25-30 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile yıkayınız. Bu karışımı haftada iki kere düzenli uygulayabilirsiniz. Etkisini hızla fark edeceksinizdir.

 

Salatalık

 

Salatalık cildi nemlendirir ve ciltteki gözenekleri sıkılaştırır. Cilt bakımında salatalığın yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Anti-aging etkili kremlerin, losyonların içeriğine bakıldığında salatalık kullanıldığını göreceksiniz.

 

Avokado

 

Avokado cilde hazırlanan maskelerde içerik olarak kullandığında cilt için etkili bir besin kaynağı ve iyi bir nemlendiricidir. Avokado ve salatalıkla hazırlayacağınız maskeleri cilt sarkmaları için kullanabilirsiniz.
Avokadoyu ince ince dilimleyiniz. Dilimlediğiniz avokadoları blendirdan geçiriniz. Avokada akışkan bir hal alana kadar bu işlemi devam ediniz. Ayrı bir yerde salatalıkları dilimleyiniz ve blendirdan geçiriniz. İkisi de akışkan bir hal aldıktan sonra birer bardak ikisinden de doldurunuz. Cam bir kasede ikisini de birbirine karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve boynunuza sürünüz. 25-30 dakika kadar cildinizde maskeyi beklettikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu karışımı iki haftada bir kez olmak üzere uygulayabilirsiniz. Düzenli kullandığınız taktirde cilt sarkmalarında ki etkilerini göreceksinizdir.

 

Limon

 

Limon içerdiği C vitamini ile cildin elastikiyetini sağlayan kolejenlerin üretimini arttırır. C vitamini de limonda oldukça boldur.

 

Bir limonu sıkınız. Sıktığınız limon suyunu avucunuza alarak yüzünüze ve boynunuza sürünüz. Göz ve göz çevresine temas etmemesi için dikkat ediniz. 5-10 dakika kadar cildinizde limon suyunu bekletiniz. Beklettikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayınız. Limon suyunu her kullanım da taze olarak hazırlayınız. Bu işlemi haftada 2-3 kez düzenli olarak uygulayınız. Limon suyunu uyguladıktan sonra cildinizi yumuşatmak ve nemlendirmek için nemlendirici bir krem uygulayınız.
Limonla yapabileceğiniz bir diğer uygulamada bir bardağa soğuk su doldurunuz. Soğuk suyun üzerine yarım limon suyu ekleyiniz. Yüzünüzü tamamen temizleyiniz. Temiz cildinizin üzerine hazırladığınız limonlu suyu uygulayınız. Yüzünüzden limonlu suyu yıkamadan kuruyana kadar bekleyiniz. Bu maskeyi iki günde bir cildinize uygulayabilirsiniz. Limonun sıkılaştırıcı etkisiyle yaşlanma belirtilerinin önüne geçebilirsiniz.

 

Badem Yağı

 

E vitamini cildin sıkılaşmasını sağlar. Badem de bolca E vitamini bulunmaktadır. Bademin bir diğer etkisi de hücrelerin onarımını sağlar.
Badem yağını cildinize her gün masaj yapmak için kullanabilirsiniz. Badem yağını yuvarlak hatlar ile cildinize uygulamanız badem yağının hızlı bir şekilde emilmesini sağlar.

 

Aloe Vera

 

Bir cam kaseye 1 yemek kaşığı Aloe vera jeli koyunuz. Üzerine 1 çay kaşığı mayonez, 1 çay kaşığı bal ekleyiniz. Hazırladığınız karışımı yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak uygulayınız. Cildinizde 15 dakika kadar bekletiniz. Beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız. Bu karışımı haftada bir kez olmak üzere uygulayabilirsiniz.

 

Aloe Vera cildi sıkıştırıp, sarkmaları toparlamada yardımcı olacaktır. Aloe Vera içeriğindeki malik asit ile cildin elastikiyetini arttırarak cildi nemlendirir.

 

Yoğurt ve Bal Maskesi

 

Cam bir kaseye yoğurt koyunuz. Üzerine 1 yemek kaşığı bak ekleyiniz ve iyice karıştırınız. Bu karışımı her kullanımda taze olarak hazırlayınız. Hazırladığınız karışımı boynunuza ve yüzünüze uygulayınız. 15-20 dakika kadar cildinizde bekletiniz ve sonrasında ılık su ile cildinizden yıkayınız. Sonrasında yumuşak bir havlu ile kurulayınız. Bu maskeyi cildinize haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.
Yoğurt doğal bir nemlendiricidir. İçine bal ekleyerek elde ettiğiniz karışımla cildinizi nemlendirirken aynı zamanda besleyebilirsiniz. Bu sayede cilt sarkmalarını önleyebilirsiniz.

 

Zeytinyağı

 

Zeytinyağı içeriğinde bol bol E ve A vitaminleri içerir. E ve A vitaminleri yaşlanma karşıtı etki içerir. Zeytinyağını cildinize masaj yaparak uyguladığınız taktir de cildinizin elastikiyetinin arttığının doğal ve canlı bir görünüm kazandığını göreceksiniz.
Biraz zeytinyağını hafifçe ısıtınız. Zeytinyağının çok sıcak olmamasına dikkat ediniz. Parmak uçlarınızla zeytinyağını alıp yüzünüze yuvarlak hatlar çizerek masaj yapınız. Bu işlemi 10-15 dakika kadar sürdürünüz. Her akşam uyumadan önce bu işlemi uygulayabilirsiniz. Bütün gece yüzünüzde tutup sabah durulayınız.

 

Yeterince Su Tüketin

 

Cildiniz için günlük su ihtiyacını karşılamanız çok önemlidir. Günlük olarak 10 bardaktan az su tüketmemeye dikkat ediniz. Su tüketiminizin fazla olması cildinizin elastikiyetini daha uzun süre korumasında yardımcı olur

Yazar: Tarih: 16 Haziran 2016 - 3:31:04 Kategori: Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,