Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt yağlanması nedenleri

Cilt yağlanmasının tek bir nedeni yoktur. Dışarıdan gelen etkiler neden olabileceği gibi cildin yapısı da yağlanmaya neden olabilir. cilt.net olarak aşağıda maddeler halinde vermiş olduğumuz cilt yağlanmasının nedenlerini okuyarak kendi sorununuzu tespit edebilirsiniz.

Cilt Yağlanmasının Nedenleri Neler

1- Kullanılan bir takım ilaçlar cilt yağlanmasına neden olabilir. Doğum kontrolü için kullanılan ilaçlar ve akne tedavilerinde kullanılan ilaçlardan bazıları yağlanmaya neden olabilir.

2- Bazı hastalıkların cilt yağlanmasını artırdığı bilinmektedir. Özelliklede parkinson hastalarının cildi daima yağlıdır.

3- Cilt yağlanmasının en önemli nedeni Ergenlik döneminde yağ salgısı maksimum seviyeye çıkmasıdır. Özelliklede erkeklerde görülen yağ salgısı bu yaşlarda bayanlara oranla daha fazladır.

4- Yağ bezlerinin hormonlar nedeniyle düzensiz salgılanması nedeni ile aşırı yağlanma görülebilir. Hormon seviyesi normal seyrine getirilmediği sürece geçmesi zordur.

5- Besinlerinde cilt yağlanmasında aktif rol aldığı bilinmektedir. Yağlı yiyeceklerin ciltteki sebum miktarını değiştirme etkisi bulunmaktadır.

6- Cildin gün içinde 3-4 kere yıkanması yağ salgısını artırır. Yağlanmayı gidermeye çalışırken yapılan bu hareket yağ bezlerini daha fazla uyararak salgıyı artırır.

7- Bilinçsizce kullanılan kapatıcı veya fondötenler ciltte yağlanmaya neden olabilir. Katı formdaki kapatıcıların yağlanmayı artırdığı bilinmektedir.

8- Zayıflamaya yönelik yapılan diyetlerinde kimi zaman ciltte yağlanmaya neden olduğu belirtilmektedir. Yetersiz gıda ve vitamin alımı ile hormon seviyeleri değişerek ciltte çeşitli sorunlara neden olur. Cilt yağlanması da bu sorunlardan biridir.

Cilt Yağlanması İçin Maske

  • 1 tatlı kaşığı kil
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 1 adet yumurta akı
  • 1 çay kaşığı bal
  • Yeteri kadar su

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Kil, limon suyu, yumurta akı ve balı bir kase içinde karıştırın. Malzemeler krem kıvamına gelene kadar azar azar ılık su ekleyin. Krem kıvamına gelen maskeyi cildinize sürün ve kuruyana kadar 4-5 dakika bekletin. Maskeyi ağız ve göz çevrenize sürmemeye zen gösterin ve Bol su ile arındırdıktan sonra yağsız nemlendirici kerem sürerek bakım yapın. Ciltteki yağlanma azalana kadar haftada 1 ve daha sonra 2-3 hafta 1 bu maske ile cildinizin yağlanmasını engelleyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız