Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt şapı nedir nasıl kullanılır?

CİLT ŞAPI NEDİR

Doğal bir cilt bakımı ürünü olan cilt şapı; bir çeşit tuz türüdür. Cilt şapının cilt üzerinde uygulanmadan önce tekstil alanında kullanıldığı bilinmektedir. Normal tuzdan tek farkı; daha yoğun olmasıdır.

Cilt Şapı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Cilt şapının özelliği yemeklerde kullanılan tuzla birlikte benzerlik gösterir. Uygulandığı bölgeyi hafif bir şekilde yakarak tedavi eden cilt şapı; kesiklere, cilt lekelerine ve cildin her türlü sorununa kökten çözüm getiren doğal bir maddedir. Cilt taşının tıraştan sonra kullanılmasının nedeni, kanamayı durdurmaktır. Kanayan yerin üzerine uygulanan cilt şapı kanamayı durdurur. Bu esnada canınız biraz yansa da, tıraş ile tahriş olmuş cilt için tedavi edicidir.

Cilt şapı çok kolay eriyen bir maddedir. Bu nedenle saklanırken sulu ve ıslak bırakmamak gerekir. Çabuk erimesi cildin maddeyi çok çabuk emmesini sağlar. Akneli cilde sahip kişilerin cilt şapını kullandıktan sonra; kurumaya bağlı olarak aknelerden kurtuldukları gözlemlenmiştir.

Cilt şapının en doğal olanını bulmak için çeşitli uyarıları dikkate almanız gerekmektedir. Doğal olarak elde edilmiş cilt şapı; son derece şeffaftır. İçine katkı maddesi katılmış cilt şaplarının rengi mat olarak görülür. Cilt şapının alırken kilo ile almamalısınız. Çabuk eridiği için bir adet alarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Cilt Şapı Nasıl Kullanılır

1- Cilt şapı akneli ciltler için kullanılacaksa cildinizi hafif bir şekilde ıslatmalısınız. Şapı da ıslattıktan sonra yüzünüze nazik hareketlerle sürün. Ciltte sıkılaşmada sağlayan cilt şapı 5 ve 10 dakika arası cilt üzerinde bekletilir. Cilt şapı sert bir madde olduğu için suya batırılarak kullanılmasında fayda vardır.

2-Nemli cilt üzerinde en iyi sonucu veren cilt şapı kullanımının ardından ılık suyla yıkanmalıdır. Tıraştan sonra kullanmak isteyen erkeklerde nemli ciltlerine ıslatılmış cilt şapını uygulamalıdırlar. Cilt şapının duruladıktan sonra yağsız bir nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirmelisiniz. Cilt şapı bazı ciltlerde hafif bir şekilde kuruluk oluşturabilir.

3- Cilt şapının bakterileri öldürücü özellikleri de bulunur. Bu nedenle ter kokusuna neden olan bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasında da etkilidir. Çok terleyen bölgelerden olan koltuk altında kullanım alanı oldukça geniştir. Islatılmış koltuk altına aynen cilde uygular gibi tatbik ettikten sonra durulayabilirsiniz.

4- Cilt şapını kullanmak isteyenler en doğal olan şeklini baharatçılardan temin edebilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

 1. Büşra ar diyor ki:

  Şap taşının koltukaltı ve genital bölge temizliğinden sonra şap’ın toz haline getirilip tuz ile karışımı sonrası surulurse ciddi manada tüyleri azalttığı söyleniyor. .. Bu doğru mu ? Bilgisi olan var mı ?

 2. Avnî diyor ki:

  Cilde veya kansere Yolaçıcı maddeler bulunur. Bir kaç zamandır bende kullanmaktayım tafsıye üzerıne,bu hususta bıraz hafızamın Altın’da soru işaretleri vardı. Eger birisi cevaplaya bilirse çok memnun olurum. Simdiden cevaplarınızı için,teşekkürler.

 3. sibel diyor ki:

  Gitmedigim Dr. Kullanmadigim ilac ve kozmetik kalmadı. Kollarda oluşan kil kökü iltihabi icin nasil kullanmaliyim. ? Çocukken bir aktar yapmıştı sapli bir karışım şifa bulmustum ancak vücut kendisi yaptigi için tam olarak tedavisi yok denildi. Yardimci olursaniz çok sevinirim. Teşekkürler

 4. Eda diyor ki:

  Peki yeni doğum yapmış kadınların suda eritilmiş şapa oturduklarında v.nanın eski sıkılığına kavuştuğu doğrumu?

  • Yazar diyor ki:

   Eda hanım bu konu şehir efsanesi bu yüzden denemenizi tavsiye etmiyoruz.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız