Cilt Bakımı Ve Güzellik
cilt mantarı nedenleri

Cilt Mantarı

 

Deride pul pul dökülmeler ve kızarıklıklar şeklinde beliren cilt mantarı, acil şekilde tedavi edilmesi gereken bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Virüs tabanlı yayılan cilt hastalığı nemli ortamlarda bulaştığı için daha çok yaz aylarında görülmektedir.

 

Vücudun havasız ve nemli bölgelerinde oluşan cilt mantarı, Ortak kullanılan havuz ve duşlardan da bulaşabilmektedir. Ayakları fazla terleyen ve sürekli nemli olan kişilerde ayak mantarı şeklinde görülmektedir.

 

Tırnak, kasık, ayak ve saç mantarı olarak isimlendirilmektedirler ve vücudun hemen her bölgesinde görülebilmektedir. Aileden bir kişinin cilt mantarına yakalanmasıyla diğer aile bireyleri de mantarla tanışabilmektedir. Ortak kullanılan terlikle mantarın bulaşmasında büyük rol oynamaktadır.

 

Erkeklerde en sık görülen türü kasık mantarıdır. Kasık mantarı kasıktan ayağa kolayca bulaşabilmektedir. Ayaktan da tırnaklara geçebilmektedir.

 

Cilt mantarının tedavisi günümüzde kremler yardımıyla yapılmaktadır. Cildinizde oluşan mantarın zamanla geçmemesi halinde doktora başvurmanız gerekmektedir. Bazı mantar türlerinin tedavi edilmesi daha uzun sürebilir ve daha kalıcıdırlar.

 

Tedavi edilen cilt mantarı tedavi sonrasında tekrarlayabilir. Mantar ilacını doktorunuzun belirttiği süreler boyu kullanmanız önemlidir.

 

Kasık MantarıKasık Mantarı:

Kaşıntı ile ortaya çıkar. İlerleyen zamanda kızarma ve yanma ile devam eden mantar çeşidi, akıntı oluşturabilir.

 

Akıntılar kötü kokuların yayılmasına sebep olabilmektedir. Akıntı yapan mantarların doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

 

 

Ayak Mantarı

Ayak Mantarı:

Kaşıntı, kızarıklık, döküntüler ve su kabarcıkları şeklinde görülebilen ayak mantarı, ilerleyen dönemlerde deride soyulmalara neden olabilir.

 

Tırnağa bulaşan mantar, tırnakta kalınlaşma ve renk sararması yapabilir. Bu aşamada tırnağınızı kaybedebilirsiniz.

 

 

El MantarıEl Mantarı:

Nemli ortamları seven cilt mantarı elleri çok terleyen ve sürekli suyla temas halinde olmak zorunda olan kişilerde daha sık görülür.

 

Tırnak tabakasının kalınlaşması, tırnak çevresinde kaşıntı ve şişlik şeklinde belirmektedir. Doktor kontrolünde tedaviye başlanması gerekir.

 

Yazar: Tarih: 21 Temmuz 2015 - 11:00:25 Kategori: Cilt Sorunları, Cilt Sorunları Tedavisi
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , ,