Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt lekeleri neden olur

 CİLT LEKELERİ 

Cilt lekelerinin birden fazla nedeni bulunur. Cilt yapısı gereği; dış koşullara karşı koyamaz ve lekelenmeye başlar. Lekeler ile birlikte; ciltte esneme ve sarkma görülür. Cilt lekeleri nedenleri bilindiğinde tedavisi ve korunulması mümkün bir rahatsızlıktır.  Cilt lekeleri nedenleri ve korunmaya yollarını bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.  

 

Aşağıda yer alan cilt lekeleri dışında cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak krem ve doğal tariflere Cilt Lekeleri İçin Maske Ve Kremler konularının yer aldığı kategorimizden ulaşabilirsiniz.

 Cilt Lekeleri 

Çil Lekeleri

Cilt lekelerinin en başında yer alan grup; çil lekeleridir. Çiller kalıtsal olduğu kadar sonradan ortaya çıkmış da olabilir. Tıbbi olarak çok müdahale edilmemesi önerilir. Genç yaşlarda daha fazla görülür. Oluşmasının en büyük nedeni güneştir. Güneş ışınları yaz aylarında çillerin artmasına neden olur. Çoğunlukla yüzde görüldüğü için; güneşten korunmak çok önemlidir.

 

Yaşlılık Lekeleri

Cilt lekelerinin bir diğer bölümünü oluşturan başka bir kısımda; yaşlılık lekeleridir. Yaşlanma ile birlikte yüzde ve ellerde kahverengi lekeler görülür. Deri pigmentleri düzenli olarak görevini yerine getiremez. Bu sebepten ellerde ve cilt üzerinde bu tür lekelere rastlanabilir. Yaşlılık lekelerinden korunmak için; güneşe maruz kalmamak gerekir.

 

Gebelik lekeleri

Gebelik lekeleri adından da anlaşılacağı gibi hamilelik sırasında oluşur. Oluşma nedeni hormonlardır. Hormonlar değiştiği için cilt üzerinde deri rengi değişir. Genelde kahverengi olarak ortaya çıkar. Bu lekeler güneşle birlikte daha da artabilir. Gebelikte oluşacak lekelere önlem almak güçtür. Vücut kendi ürettiği için; güneşten korunarak azda olsa önlem almış olursunuz. Gebelik lekeleri doğumdan sonra kaybolmaya başlar. Kaybolmayan lekeler için; güzellik salonlarında bakım yaptırılarak, geçirilmesi sağlanır.

 

Güneş Lekeleri

Cilt lekelerinin en önemlilerinden biri; güneşin yarattığı, güneş lekeleridir. Güneş lekeleri cilt üzerinde meydana gelmişse, geçmesi çok uzun sürer. Güneşten korunmanız bir yana, kendi kendine artış gösterebilir. Yaz mevsiminin çok sıcak seyrettiği günlerde; dışarı çıkma saatlerinizi ona göre ayarlamalısınız. Saat 4den sonra dışarı çıkmak sizin için daha uygun olacaktır. Evde kaldığınız zamanlarda bile güneş kremi sürmelisiniz. Güneş lekeleri, durduğu yerde de artarak, sorun yaratabilir.

 

Sivilce Lekeleri

Lekeler büyüdükçe ve koyulaştıkça, kişiler kendilerini huzursuz hissederler. Bu lekelerin önüne geçebilmek için; cilt her zaman temizlenmelidir. Temizlik sadece yüzü yıkamak değildir. Uzman doktorunuzdan aldığınız önerileri uygulayarak, sivilcelerinizi geçirebilirsiniz. Sivilcelerin olmadığı bir alanda, leke görülmesi de imkansızdır. Sivilce izlerinin çok hafife alınmaması gerekir. İlerledikçe yüzde çöküntü tarzında lekeler bırakır. Yüzde çöküntü tarzında lekeler oluşmuşsa; kimyasal peeling işlemlerinden faydalanabilirsiniz.

 

Cilt lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekeleri için acele etmemelisiniz. Herkesin cildi farklı yapıdadır. 1 ayda sonuç alacağınızı sandığınız bir peeling; 2 ay gibi bir sürede etkili olabilir. Tedaviyi yarım bırakmak; sizi başa döndürür. Bu yüzden tedavi sonuna kadar devam ettirilmelidir.

 

Cilt Lekesi İçin Maskeler

 

Maya Maskesi

  • 1 tatlı kaşığı maya
  • 2 çorba kaşığı soya peyniri

Maya ve peyniri çatal yardımıyla ezdirip krem kıvamına gelene kadar karıştırıp ardından mayalanması için dinlendirin. Yarım saat kadar bekledikten sonra cildinizde leke bulunan bölgelere sürüp 15 dakika cildinizde bekletip temizleyin. Haftada 1 kez tekrarlayarak cilt renginizi eşitleyebilirsiniz.

 

Yumurta Akı Maskesi

  • 4 tatlı kaşığı fasulye unu
  • 3 damla lavanta yağı
  • 1 adet yumurta akı

Malzemeleri karıştırıp cildinizin sorunlu bölgelerine sürün ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su yardımıyla temizlenin. Haftada 1 kez düzenli olarak uygulayın.

 

Papatya Maskesi Tarifi

  • 1 tutam papatya
  • 1.5 bardak su
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 2 tatlı kaşığı gül

Papatyaları suyun içine atın ve kaynatın. Kaynadıktan sonra süzdürüp içine 1 çay bardağı su, 2 tatlı kaşığı bal ve gül ilae edin. Cildinize sürüp 20 dakika bekledikten sonra ılık su yardımıyla temizlenebilirsiniz.

Yazar: Tarih: 26 Ağustos 2015 - 4:20:26 Kategori: Cilt Lekeleri, Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,