Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt lekeleri için doğal tedavi yöntemleri ve lekelerin geçmesi için öneriler.

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt lekeleri cildin tüm bölgelerinde oluşabilen sinir bozucu renk bozukluklarıdır. Ciltte leke oluşmasına; güneş, yaş, genetik faktörler veya bir kaza neden olabilir. Bu leke oluşumu nedenleri içerisinde en zor geçen lekeler şüphesiz kaza sonucu oluşan lekelerdir. Genetik ve aşla birlikte oluşan cilt lekeleri tedavisi de zor olmakla birlikte, güneş ve diğer faktörlere bağlı lekeler basit tariflerle geçebilir.

 

Ciltteki Lekeleri Nasıl Geçer?

Doğal Leke Tedavisi

  • 1 Adet yumurtanın akı
  • Yoğurt (1 tatlı kaşığı)
  • Limon(2-3 damla)

Hazırlanışı: Malzemeleri cam bir kasede tahta bir kaşıkla karıştırın, hazırladığınız karışımı parmaklarınızın yardımıyla yüzünüze iyice sürün ve üzerini peçete ile kapatın. Maske kuruyana kadar bekleyin (5-10 dakika içerisinde kuruması gerekir), peçeteyi yırtmadan yavaşça çıkarın. Her hafta uygulanabilen maske; cilt lekelerini zamanla azaltacak ve ilk uygulamadan itibaren siyah noktaları da temizleyecek.

 

Cilt Lekeleri Doğru Beslenmeyle Azalır

Cilt lekeleri için evde uygulanan doğal maskeler gibi doğru beslenmede oldukça önemlidir. Doğru, dengeli ve yeterli beslenmenin yanı sıra, sigara ve alkolden uzak duran insanlarda lekeler daha kısa sürede geçer. Aşırı baharat ve yağ tüketimi lekelere sebep olurken bunların azaltılması, günde en az 2 litre su içilmesi lekelerin giderilmesi için ilk kuraldır.

 

Sigarayı Bırakın Lekeleriniz Geçsin

Sigara kandaki ve ciltteki hücrelerin ölmesine neden olur, sigaranın bırakılması ile vücuttaki hücreler kendini daha hızlı yenileyerek cildin daha canlı görünmesini sağlarlar. Alkolde sigara kadar olmasa da lekelerin oluşmasına neden olan bir içkidir. Renk pigmentlerinin daha sağlıklı işlemesi için ilk olarak sigara daha sonra alkol bırakılmalıdır.

 

Cilt Lekelerinin Azalması için Gece Uykusu Şart

Cilt hücrelerinin kendini en iyi yenilediği zaman dilimi gece 23 ile 04 saatleri arasıdır özellikle bu saat aralığında vücudun uykuda olması hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur. Bu saat aralığında uyanık kalan kişilerde cilt yenileme işlemi ağır işler. Uyurken karanlık ortam önemlidir mümkünse gece lambası kullanmayın veya ışığının minimum olmasına özen gösterin; ışığın cilt üzerindeki etkisi cildin kendini yenilemesini yavaşlatır.

 

En azından 23 ile 04 saatleri arasında ışık olmayan ortamlarda uyumanız cildin kendini yenilemesini hızlandırır bunun aksi durumlarda cildin kendini yenilemesine engel olursanız bu seferde istenmeyen lekelerin artmasına neden olabilirsiniz.

 

Peeling Yüzeysel Cilt Lekelerini Giderir

Güneş ışınları gibi yüzeysel lekeler peeling işlemleri ile rahatlıkla giderilebilir.

  1. Peeling eski ölü derileri ciltten attığı ve hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunduğu için yüzeysel lekeleri temizler ve yenilen cilt sayesinde leke oluşumuna engel olur.
  2. Lekeleri gidermek için peeling işlemi yapılacaksa en erken 10 günde bir yapılmalıdır.
  3. Lekelerden kurtulmak için haftada 2-3 kez peeling işlemine maruz kalması cildin yapısını bozar, cildin doğal yağ dengesini koruması gerekir, aşırı yağlı cilde sahip kişilerin yağlı görüntüden kurtulmak adına cildi kurutucu işlemleri çok sık tekrarlamaması gerekir.

 

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Yaz, deniz ve güneş insanlarımızın en çok arzuladığı 3lü olsa da cildimiz güneşi bu kadar arzulamıyor olabilir. Cilt için güneş ışınlarının bir çok yararı vardır, hatta doğru güneş alımı ile cilt daha sağlıklı olabilir fakat güneşin birde kimyasal yönü vardır ve özellikle yüz bölgesi güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalırsa lekeler oluşabilir. Kişilerde en fazla görülen leke türü güneş lekesidir bunun için özellikle aşırı güneşli havalarda, 11 ile 15 saatleri arası güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.

 

Önlemler: Denize girmeden önce cilde güneş koruyucu sürmek, sahilde şemsiye ile korunmak, dolaşmaya çıkmadan önce ise yine uygun faktörlü bir güneş koruyucu sürmek, şapka ve gözlük takmak güneş lekelerini engel olacaktır.

 

Kuru Ciltlerde Leke Olur Mu?

Kuru cilt yapısına sahip kişilerin başına bela olan lekeler; Güneş lekesi, kılcal damarların neden olduğu lekeler, hastalık sonucu oluşan lekeler, yaşlılık lekesi, kalıtımsal lekeler ve yanık lekesi gibi sayılabilir. Leke denilince kişilerin aklına gelen genellikle sivilce lekeleri olur fakat unutmamak gerekirse sivilce lekelerinden çok daha çeşitli cilt lekeleri vardır ve bu lekeler tüm cilt tiplerinde aynı oranda görünme riski taşır.

 

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil lekesi genellikle çocuklardan birinde olursa diğerinde de olma riski yüksek bir leke türüdür. Çil lekesi 6-7 yaşlarında artar ve 12-13 yaşlarına kadar en yoğun şekilde görülür. Ergenlik dönemi ve sonrasında azalmaya başlayan çil lekesi sarışın kişilerde yaşlılıkla birlikte tekrar görülmeye başlayabilir.

 

Çil lekesi ergenlik sonrasında geçecek diye bir kural yoktur. Bazı kişilerde ergenlik sonrası da başlayan bu lekelere karşı çil maskesi uygulayabilirsiniz. Maskeler ve doğal tarifler sonucu geçmeyen çil lekesi için dermatologa görünmeniz gerekir.

 

Yazar: Tarih: 29 Mart 2015 - 1:11:19 Kategori: Cilt Lekeleri, Cilt Sorunları
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,