Cilt Bakımı Ve Güzellik
cilt-lekeleri-icin-dogal-maske

Cildimizde bulunan lekelerin bazıları “doğum lekesi” olarak adlandırılan lekelerdir. Bu lekelerin herhangi bir doğal uygulamayla yok edilmesi genellikle mümkün olmayıp, çoğunlukla riskli olmasına rağmen estetik olarak çok rahatsız hisseden bireyler tarafından kimyasal uygulamalarla ya da tıbbi müdahalelerle yok olması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bunun dışında doğum lekelerinin dışında yaşadığımız süreçlerde deri yapımızda oluşan her türlü lekenin, mutlaka oluşmasına sebep bir nedeni bulunmaktadır.

cilt-lekelenmeleri

Cilt lekesi problemlerinin oluşmasına en büyük sebepler yüzümüzde çıkan aknelere iz bırakacak şekilde müdahale etmemiz, güneş gibi vücudumuzda ultraviyole ışınlarla leke yaratma unsuru olarak bulunan oluşumlara çok fazla maruz kalmamız ya da yaş durumunun ilerlemesi neticesinde derideki renk pigmentlerinin ortaya çıkardığı durumlardır.

Normal şartlarda güneşe maruz kalıcağımız durumlarda cildimizi koruyucu kremlerle koruma altına almamız, sivilcelere hiç bir şekilde elle müdahale etmememiz durumunda cildimizde oluşan lekelenme problemlerinin çok fazla önüne geçebilmemiz mümkün olabilmektedir. Yaşla ilgili olan cilt lekeleri sorununa da beslenme koşullarımıza her daim dikkat ederek büyük ölçüde müdahale edebilmemiz mümkün olmaktadır.

lekeli-cilt-yapisi

Bu konularla alakalı cilt rengini açmak için iki farklı ana çözüm yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri piyasada bulunan pek çok kozmetik markasının konuyla ilgili ürettiği cilt lekesi giderici ürünlerinden kullanmaktır. Bir diğer yol ise cilt lekeleri için doğal yöntemlerden olan cilt lekeleri için doğal maske tariflerinden faydalanmaktır.

Konuyla ilgili yapılan gerekli araştırmalar neticesinde sonuç olarak piyasada bulunan bu cilt beyazlatıcı ürünlerin içerisinde yirmiden fazla kimyasal madde bulunduğu için uzun süreli leke giderici ürün olarak kullanılmamaları önerilmektedir.

Diğer bir yöntem olarak bilinen cilt lekeleri için doğal çözüm aşamasında doğal, pratik ve etkili olan doğal ürünlerle geçmeyen cilt lekeleri için formül yaratabilmek mümkündür.

ciltte-olusan-lekeler

Doğal ürünlerle maske yaratma durumunun hem sağlık açısından hem de maddi açıdan tercih edilmesi çok daha mantıklı olmaktadır. Çünkü hem daha ucuz yollarla bir maske yapabilmekte olunup hem de maskelerin yapımında kullanılan meyve ve sebzelerle içlerindeki asit vasıtasıyla cildinizde doğal bir peeling etkisi yaratabilmek mümkün olmaktadır.

Bu noktada unutulmaması gereken ana husus ise, cildinde lekelenme olan bireylerin bu tarifleri yalnızca tek sefer uygulayıp yüzde yüz sonuç almayı beklememesi olacaktır.

Tam tersine uygulamaları gerekli olan sıklıklarda yapıp daha sonrasında etkilerin oluştuğunu görebilmek mümkün olmaktadır.

cilt-lekelrine-cozumler

Cilt lekeleri için doğal maske tarifleri nelerdir?

Salatalık maskesi :

  • Malzemeler

Bir bardak miktarında yulaf ezmesi
Yarım miktarda salatalık
Bir çay kaşığı miktarında yoğurt

  • Hazırlanışı

Elinizdeki yarım salatalığı rendeledikten sonra yulaf ezmesi ile karıştırıp bir de üzerine yoğurdu ekleyerek hamur haline getirmeniz gerekmektedir.

cilt-lekelerinin-nedenleri

Ortaya çıkan karışımı göz çevrenize sürmemeye özen göstererek bütün yüzünüze yaymalı, lekeli olan bölgelere özellikle yedirmeniz en iyi sonucu almanızı sağlamaktadır. 10 dakikalık bir bekleme süreci geçirdikten sonra soğuk suyla durulamanız yeterli olacaktır. Uygulamayı haftada bir kez yapmanız kafiidir.

Bira mayası maskesi 

  • Malzemeler

Bir çay kaşığı miktarında doğal bira mayası
Maskeyi durulamakta kullanılması için yeterli miktarda süt
Bir yemek kaşığı miktarında yoğurt

  • Hazırlanışı

Yoğurt malzemesini ve bira mayasını birbirine iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp yirmi dakikalık bir bekleme süreci geçirin. Maskeyi yüzünüzden çıkarmak için öncelikle sütle, ardından da soğuk suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

cilt-lekelerine-dogal-cozumler

Çilek püresi maskesi 

  • Malzemeler

Bir çay kaşığı miktarında bira mayası
İki adet büyük boy püre haline getirilmiş çilek
Bir yemek kaşığı miktarında lavanta yağı

  • Hazırlanışı

Elde bulunan tüm malzemeler krema kıvamına gelene kadar karıştırıldıktan sonra göz çevrenize, dudak bölgenize ve boynunuza gelmemesine özen göstererek yüz bölgenize uygulamanız gereklidir. Ardından 15 dakika bekleyip bu süreç sonunda maskeyi ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.

cilt-lekelerine-dogal-cozum-yollari

Suna Dumankaya’nın ciltteki lekelere özel maske tarifleri

Suna Dumankaya elma sirkesi maskesi tarifi : Üç yemek kaşığı miktarındaki elma sirkesiyle iki su bardağı miktarındaki suyu bir kabın içerisinde kaynattıktan sonra kaynama noktasına geldiğinde ocağın altını kapatarak yüzünüzü bu karışımın buharına tutmanız önerilmektedir.

Hazırladığınız karışım soğuyana kadar buhara kendinizi maruz bıraktıktan sonra aynı miktardaki malzemeleri yine bir kapta karıştırarak yüzünüzü bu karışımla iyice silmeniz gerekmektedir. Bu uygulamanın haftada iki kez yapılması iyi bir sonuç alınacağını garantilemektedir.

cilt-lekelerini-giderici-cozumler

Suna Dumankaya patates unu maskesi tarifi : Bir yemek kaşığı miktarındaki patates ununu, üç damla miktarındaki zeytin yağını ve bi adet domates suyunu krema kıvamına değin karıştırdıktan sonra, karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika beklemeniz gerekmektedir.

Daha sonrasında maskeyi soğuk suyla durulamanız ve haftada bir kez mutlaka iyi bir sonuç almak adına uygulamanız önerilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız