Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt Kanseri Tanısı

Cilt Kanseri Nedir?

 

Cilt kanseri tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Vücudumuzda yaşlanan ve hasar alan hücreler ölerek yerlerini yeni hücrelere bırakırlar. Bu mekanizmada meydana gelen bozukluklar nedeniyle yaşlı ve hasarlı hücreler ölmeden yeni hücre oluşması, tümör adı verilen doku kitlelerinin oluşmasına sebep olur.

 

Tümörler iyi huylu ve kötü huylu olabilmektedir. İyi huylu tümörler genellikle hayati risk oluşturmazlar ve tedavi sonrasında diğer dokulara yayılma eğilimi göstermezler. Kötü huylu tümörler ise tedavi sonrasında tekrar çıkabilir ve çevresindeki doku ve organlara yayılabilmektedir.

 

Deri kanseri olarak da adlandırılan bu rahatsızlık ilk dönemlerinde tespit edilemediği taktirde cilt üzerinde rahatsız edici leke ve yaralara neden olabilmektedir.

 

 

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 

  • Deri üzerinde anlamsızca çıkan kabarıklıklar ve yara izleri
  • Cilt üzerinde bulunan mevcut veya yeni bir lekenin şekli, rengi ve büyüklüğünün değişmesi
  • Pembe, kırmızı, kahverengi ve siyah renkli kabarıklar. Bu kabarıklarda sonraki evrelerde kanama ve kuruma görülebilir
  • Ben üzerinde kabuklanma, renk değişimleri, kanama ve kaşınma
  • Cilt üzerinde nedensiz kabuklanmalar
  • Önceden olmayan ve sonradan görülen ben türü et parçaları

 

Cilt üzerinde yaşlanma ve güneşin etkileri nedeniyle oluşmuş gibi görünen lekeler ve kabarmalar cilt kanseri habercisi olabilir. Bu nedenle bu tip leke ve kabarıklar mutlaka kontrol ettirilmelidir.

 

 

Cilt Kanseri Öldürür Mü?

 

Cilt kanserinin “Bazal Hücreli Cilt Kanseri”, “Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri” ve “Melanom” olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu türler arasında en tehlikeli olanı ve ölüm oranı en yüksek olan Melanom cilt kanseri türüdür.

 

Ben türlerinden kaynaklanan cilt kanseri çeşidinde erken teşhis son derece önemlidir. Açık tenli, çillenmeye ve güneşte yanmaya eğilimli cilt yapısına sahipseniz ve çok sayıda ben taşıyorsanız melanoma yakalanma riskiniz daha fazladır. Düzenli olarak cildinizdeki benleri kontrol ettirmelisiniz.

 

 

Cilt Kanserinden Korunma Yolları

 

Güneşten Korunun: Cilt kanseri daha çok cildin güneş ışınlarına maruz kaldığı bölgelerde görülür. Çocukları güneş ışığının doğrudan geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkarmamalısınız.

 

Solaryum Tehlikesi: Solaryumun güneş ışınlarına oranla daha sağlıklı olduğu büyük bir yalandır. 30 yaş öncesinde düzenli olarak solaryum kullananların melanom kanserine yakalanma oranı yüzde 75 daha fazladır.

 

Güneş Kremi: Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi korumak için kaliteli güneş kremi veya spreyleri kullanmanız gerekmektedir. Güneş kremi seçiminde kararsız kalıyorsanız En iyi güneş kremi konumuzu ziyaret ederek önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Yazar: Tarih: 23 Haziran 2015 - 11:31:44 Kategori: Cilt Sorunları, Cilt Sorunları Tedavisi
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , ,