Cilt Bakımı Ve Güzellik
Cilt için gerekli vitaminler

Cilt İçin Gerekli Vitaminler

Cilt bakımı uygulanmadığı taktirde çevresel faktörler ve yaşlanmaya bağlı etkiler nedeniyle cilt sorunları ortaya çıkabiliyor. Cildin mat görünmesine ve lekelenmesine neden olan bu durumu engellemek için düzenli olarak cilt bakımı uygulamanız gerekmektedir. Cildinizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri karışlayarak cildinizde kızarıklık, gözeneklerde genişleme ve akne gibi sorunların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

 

A Vitamini

Cilt hücrelerini yenileyici özelliği bulunan A vitamini daha genç ve dinç bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır. İncelmiş ve sarkmış derinin kendini toplamasını sağlayacaktır.

 

B Vitamini

B vitamini eksikliği ciltte sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Sivilceli ciltlerin büyük bir bölümünün tek problemi B vitamini eksikliğidir. Vücudun yağ salgısını dengeleyen B vitamini eksikliği başka sorunlar da doğurabilmektedir.

 

C Vitamini

C vitamini cildinizin dolgun ve genç görünmesini sağlar. Cilde renk katan C vitamini ayrıca antioksidan özellik taşımaktadır. Cilt üzerinde meydana gelen kızarıklıkların ve renk düzensizliğinin önüne geçilmesi için C vitamini şarttır.

 

D Vitamini

Güneş ışınlarından alınan D vitamini cilt dokusunun yenilenmesinde önemli rol oynar. Yaz aylarında yeteri kadar güneşlenerek ihtiyacınız olan D vitaminini cildinize kazandırabilirsiniz.

 

E Vitamini

E vitamininin en büyük özelliği antioksidan etki göstermesidir. Bu nedenle yüzde hafif şekilde meydana gelmiş kırışıklıklar için çok etkilidir. E vitaminini yiyeceklerden sağlayabileceğiniz gibi, E vitamini kapsüllerinden de alabilirsiniz. Kuru ciltlerin en büyük sorunlarından biri olan kırışıklıklar E vitamini ile azaltılabilir.

 

Çinko

Cildinize gençlik kazandırmak istiyorsanız çinkodan mutlaka faydalanmalısınız. Cildin zaman içinde yıpranması ve canlılığını yitirmesi sarkmayı da kolaylaştırır. Tam bu durumda çinko devreye girerek kolajen üretimini artırır. Aynı zamanda sivilce ve sivilce lekeleri üzerinde de başarılı etkileri vardır.

 

Yazar: Tarih: 14 Eylül 2015 - 8:10:52 Kategori: Bitkiler Ve Vitaminler, Diyet
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. yasin yerebakan diyor ki:

    Gerçekten cilt güzelliği için bu vitaminler gerekli.

Etiketler:
Etiketler:, , ,