Cilt Bakımı Ve Güzellik
cilt-guzelligi-icin-dualar

Cilt güzelliği için yapılması gerekenlerin eksiksiz olarak yapılmasının ardından, İslam dininin inançlarına göre bir de okunacak cilt güzelliği duası bulunmaktadır.

cilt-guzelligi-icin-okunacak-dua

Ancak bu dualar, bilinenin aksine Müslümanlar arasında en az bilinen dualardan bir tanesidir. Bunun sebebi Orta Doğu’daki İslam dinine mensup bireyler için kadınların güzellik durumlarının gizlenmesi gereken bir olgu olarak görülmesidir.

Böylelikle bu tip dualar sadece bir kesim Müslüman tarafından yine de öğrenilip edilmesinde sakınca görülmeyen dualar olarak yer almaktadır.

yuz-ve-cilt-guzelligi-icin-dua

Örnek verilecek olursa; İran, Azerbaycan ve Anadolu gibi bölgelerde güzellik olgusu kadınlarda çok fazla önemsenen bir olgu olduğundan bu bölgelerde cilt güzelliği için okunacak dualar ezberlenip sık sık okunmaktadır.

Fakat bunun yanında Arap yarımadası bölgesinde güzelliğe daha kapalı bir bakış açısı olduğundan cilt güzelliği için okunacak dua bilgisi Müslümanlarda genel olarak bulunmamaktadır.

cilt-guzelligi-icin-edilen-dua

Güzellik duası nasıl okunmalıdır?

İslam dininin temel vasıflarından biri olarak bu tip güzellik için dualar okunmadan önce de mutlaka abdest alınmalıdır. Dua edilirken insan bedeninin tertemiz olarak yüce yaratıcı Allah-u Teala’ya isteklerini iletmesi gerekmektedir. Bunun dışında güzellik duasında diğer dualardan farklı olarak, dua öncesinde herhangi bir sayıda rekat kılınmasının zorunlu tutulmadığı söylenmiştir.

Bunun dışında cilt için güzellik dualarının okunması aşamasında, bu duayı edecek kişinin mutlaka dua okuyacağı ortamda tek başına olması gerekmektedir. Yalnız başına bir duanın dile getirilmesi, daha makbul bir dua etme biçimi olarak görülmektedir.

guzellik-olgusu-icin-dua

Güzellik duasının içeriği

Duaya başlanmadan önce 1 kez besmele çekilir ve ardından şunlar gerçekleştirilir;

  • Er-Rafi esması : 4 kez okunması gereken duadır. Anlamı “yücelten ve yükseklere çıkartan” demektir.
  • El-Musavvir esması : 4 kez okunması gereken duadır. Anlamı “varlıklara şeklini ve suretini veren” demektir. Bu esmayla birlikte kişinin hem kaderinin güzelliğinin hem de yüzünün güzelliğin sadece Allah tarafından belirlenebilir bir şey olduğu ifade edilebilmektedir.

guzel-olmak-icin-dua

  • El-Vedud esması : 4 kez okunması gereken duadır. Anlamı “yarattığı kullarını çok seven” niteliğindedir.
  • El-Mecid esması : 6 kez okunması gereken duadır. Anlamı ” Pek üstün ve çok yüce” demektir.
  • En-Nafi esması : 6 defa okunması gereken duadır. Anlamı “menfaat gösterebilen ve hayır sağlayan her türlü fayda gösteren nesneyi yaratan” niteliğindedir.

guzellik-icin-dua-etmek

Bahsedilen bu 5 farklı esma tamamlandığında toplam 24 kez esma okunmuş olunmaktadır. Tüm okunmalar bittikten sonra da son kez Fatiha suresi okunarak Amin denir ve cilt güzelliği için okunacak dualar tamamlanmış olur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

  1. YILDIRIM diyor ki:

    İslam dinine göre okunacak dualardan bahsederken koydugunuz fotoğrafı da buna uygun seçse idiniz keşke, biz ellerimizi göğe doğru açarak dua ederiz, birbirine birleştirip dua etme şekli diğer dinlere ait bir özelliktir. lütfen fotoğrafı değiştirin.

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız