Cilt Bakımı Ve Güzellik
cildi-dogal-yolla-nemlendirme

Cildi doğal nemlendirme işlemi için bireylere yardımcı olacak pek çok faydalı ve sade unsur, doğa tarafından bizlere bahşedilmiştir. Cildimizi hayatımız boyunca her daim pürüzsüz bir yapıda ve genç bir görüntüde tutabilmek için yerine getirmemiz gereken en büyük şart, her daim cilt yapımızı nemli bir şekilde tutabilmektir.

Çünkü cildimiz yağlı bir yapıya ya da karma bir yapıya sahip olsa da her zaman nemlendirilme işlemine ihtiyaç duymaktadır. Hele kuru bir cilt yapısına sahipseniz bu ihtiyacınız kat be kat artmaktadır. Kuru cildi doğal nemlendirme adına piyasada pek çok doğal, kolaylıkla elde edebileceğimiz ürünlerle yapılabilecek tarifler de bulunmaktadır.

dogal-cilt-nemlendirme

Cildimiz günlük yaşantımızda soğuk havadan dolayı, hava kirliliğinden dolayı, rüzgar ve yağmur gibi doğa etmenlerinden dolayı, güneş ışınlarının yaydığı zararlı UV ışınlarından dolayı ve daha örneklendirebileceğimiz pek çok etmenden dolayı cilt yapımız bozularak nemini kaybedebilmektedir. Bu yüzden az önce belirttiğimiz gibi cilt yapınız ne olursa olsun mutlaka bir dış kaynaklı nemlendirme işlemine ihtiyaç duymaktadır.

Örneğin; güneşe karşı cildimizin korunmasız halinden dolayı, güneş ışınlarına maruz kalan cildin nemini kaybetmesi, hatta duruma müdahale edilmezse cilt kanserinin oluşma riski dahi bulunmaktadır. Bu tip durumlar için kozmetik dünyasında pek çok doğal nemlendirici krem markaları bulunsa da, her zaman için bu kremlerin içerisine ne kadar doğal dense de bir miktar kimyasal karışmaktadır.

cildi-dogal-yollarla-genclestirme

Kadınlara konuyla alakalı yapılacak öncelikli tavsiye ise mümkün oldukça bu tip etkilerden korunmak adına doğal ürünlere başvurmalarıdır.

Kadınlar için cilt üzerinde nemlendirici kullanılmasının en büyük faydası, hem dış etkenlere karşı cilt üzerinde doğal bir koruyucu kalkan oluşturulması hem de cilde yapılan makyaj için alt katman oluşturarak cildin makyaj kozmetiklerini değil yararlı olan nemlendirici ürünleri emmesini sağlamasıdır. Yani bu durumda sürekli olarak makyaj yapma durumunda olan kadınların mutlaka nemlendirici sürmeyi ihmal etmemesi gerekmektedir.

cildi-dogal-bicimde-nemlendirme

Nemlendiricileri cilde sabah uygulayacaksak öncelikle cildi kesinlikle kimyasal kokulu sabunlar kullanmadan doğal sabunlarla yıkamalı (bu sabunları aktarlarda bulabilirsiniz), ardından da yüzünüzde bakteri ürememesi için havluyla silmek yerine bir kağıt havluyla kurulamanız gerekmektedir. Son olarak da hazırladığımız nemlendiriciyi uygulayarak ciltte kalış süresince başka hiç bir ekstra uygulama yapılmamalıdır.

Gece uygulanan nemlendirici ürünler daha çok cildi doğal yollarla gençleştirme amacına yönelik nemlendiriciler olmaktadırlar. Hatta bu tip nemlendiriciler yapılacaksa bir cilt doktorundan onay alındıktan sonra ürünlerin içerisine bir miktar da E vitamini eklenmesi tavsiye edilmektedir.

cildi-dogal-kaynaklarla-nemlendirme

Cilt bakımı ve nemliliği için müthiş bir ürün olan E vitamini, cildi besleyerek hem nemini geri kazandırır hem de daha parlak ve genç bir görüntü yaratmaktadır.

Bahsedilen tüm bu bilgiler ışığında, cildimizi doğal ürünler ve doğal yağlarla nemlendirmenin ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Kullanımı tavsiye edilen yağlar aynı zamanda organik cilt bakım ürünleri olduğundan, cilde sürüldüğünde hem doğal nemliliğini sağladığı gibi hem de besleyici pek çok ürünü de cilt yapısına sunmaktadır.

Bu tip ürünlere örnek olarak susam yağı, badem yağı, kayısı yağı gibi ürünler gösterilebilir. Mesele badem yağının cilt için mükemmel bir nemlendirici unsur olması, kayısı yağının cildi yumuşatarak nemlendirmesi, ayrıca susam yağının da cildin alt tabakalarına kadar ulaşabilip cildin ihtiyaç duyduğu havalı ortamı da kendisine sağlayabilmektedir.

yuzu-dogal-nemlendirme

Cildi nemlendirmek için ne yapmalı?

Yoğurt : Cildi doğal yolla nemlendiren ürünlerden biri olan yoğurt, hem tüm cilt yapılarını nemlendirebilmekte ekstradan da kuru cilt yapıları için fayda sağlayabilmektedir. İçeriğinde bulunan laktik asit sayesinde bu kuruluğun önüne geçebilmektedir. Taze ve doğal yoğurdu ellerinizle hafifçe yüzünüze, vücudunuza, bacaklarınıza masaj yaparak sürdükten sonra on dakika bekleyerek duşa girin. Her gün 1 kere olacak şekilde bu uygulamayı yapabilmeniz mümkündür.

cildi-balla-nemlendirme

Bal : Organik ballar cilt için çok faydalı nemlendiriciler arasındadır. Gece yatmadan önce ince bir tabaka halinde yüzünüze sürdüğünüz balı yirmi dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkamanız yeterlidir.

Çay ağacı yağı : Çay ağacı yağının uygulanma aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, cilde uygulanırken mutlaka öncelikle badem yağıyla inceltilmesi gerekliliğidir. Çünkü kendi halinde sürüldüğü zaman cildi tahriş edebilme ihtimali vardır. İnceltildikten sonra cilde sürülen çay ağacı yağının yoğun bir şekilde cildi nemlendirdiği görülmektedir.

Gülsuyu : Gül suyu uygulaması yapmak için öncelikle elinizdeki ürünün doğal gül suyu olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Çünkü beklenilen etkiyi yaratması için gül suyunun tamamen organik olması gerekmektedir. Uygulamayı gece uyumadan önce cildinize yeterli miktarda gül suyu sürerek yapmanız yeterli olmaktadır.

dogal-urunlerle-cilde-nem-kazandirma

Tatlı badem yağı : İçeriğinde bulunan bol miktardaki E vitamini sayesinde, cildi yaşlanmanın kötü etkilerine karşı koruyan badem yağı, aynı zamanda çok iyi bir nemlendirici olarak da adından söz ettirmektedir.

Yumurta sarısı ve süt karışımı : Bir yumurtanın sarısıyla bir kaşık sütü karıştırdıktan sonra yüzünüze bu malzemeyi yayarak üzerine bir bez örtün. 15 dakika bekleyip kağıt mendille silerek ılık suyla yıkayın. Böylece kuru cildi doğal nemlendirme girişimlerinden birini başarıyla gerçekleştirmiş olacak, cildinizi sıkılaştırıp daha yumuşak bir yapıya kavuşturacaksınız.

cildi-salatalikla-nemlendirme

Kaymak ve elma karışımı : Bir elmayı soyarak üç kaşık miktarındaki doğal kaymağı mikserle karıştırdıktan sonra bu malzemeyi yüzünüze yayıp yine ince bir bezle yüzünüzü örtün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak kaymağın cildinizi yumuşatıcı ve nemlendirici etkisinden yararlanırken aynı anda elmanın da cildi dirileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Salatalık uygulaması : Bir salatalıktan gözleriniz için iki dilim ayırdıktan sonra ardından kalan kısmı püre kıvamına gelene kadar ezip tüm yüzünüze bu malzemeyi sürün. 15 dakika bekletip soğuk suyla tüm cildinizi temizleyin. Doğal cilt nemlendirme yöntemlerinden olan salatalık maskesini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Muz uygulaması : Bir muzu soyup püre haline getirdikten sonra tüm cildinize uygulamanız yeterlidir. 15 dakikalık sürecin altından soğuk suyla cildinizi yıkadığınız takdirde nemlendirme işlemini tamamlamış olmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Facebook Sayfamız
Google+ Sayfamız