Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

CİLDE ZARAR VEREN ALIŞKANLIKLAR

Cildinizi sürekli olarak bakım yapıyor fakat sonuç alamıyor musunuz? Bunun gün boyu yaptığınız alışkanlıklardan ileri geldiğini ve bunların cildinize zarar veren etkenler olduğunu unutmayın. Cilde zarar veren alışkanlıkların en başta gelenlerini sizler için hazırladık. Cildinize bakım yaparken rutin alışkanlıklarınızı da değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Cilde Zarar Veren Alışkanlıklar

1- Sakız Çiğnemek

Sakız çiğnemek tüm yüz kaslarını çalıştırıyor gibi görünse de aslında hep aynı kasları hareket ettirdiğinden ve bunu sürekli yaptığından cildin kırışmasını sağlıyor. Sakız çiğnemenin en çok kırışmasına sebep olan bölge ise çene etrafı ve üst dudak kenarlarımız. Sakız çiğnemeyi kırışmayı müsait bir cilt yapınız varsa azaltmanız da fayda var deriz.

2- Cep Telefonu Kullanmak

Hem cildimize zararlı hem de beynimize zararlı bu cep telefonları. Çünkü cep telefonları bütün gün elimizden düşmediği gibi onu masa üstü ve buna benzer bir çok yüzeye sürekli bırakıyoruz. Her an temizlemekse çoğumuzun yapmadığı bir streril. Telefonla sürekli konuşan gün boyu elinden düşürmeyenlerdenseniz peçeteyle en azından günde 2 – 3 kere telefonun yüze temas eden bölgesini silin ya da kulaklık kullanmayı alışkanlık haline getirin.

3- Kirli Yastık Kılıfı

Gece boyunca cildin kendi kendine onarım süreci vardır. Tüm gece boyunca yastığa temas eden cildimiz eğer ki yastık kılıfı temiz değilse cilt yenilenmesini yavaşlatır. Siz uyurken cildinizden ölü hücreler dökülür her gün kılıf değiştirilirse bu ölü hücreler mikrop saçarken cildinizi etkilemez.

4- Makyajla Yatmak

Dışarıdan eve geldiğinizde nasıl elinizi yıkıyorsanız cildinizi de makyajdan arındırmanız gereklidir. Yatağa yattığınızda yüzünüzde hala makyaj kalıntıları varsa cildiniz gece boyu kendini yenileyemez derinizde kalıcı hasarlara neden olabilir. Makyajla yatmak unutulmamalıdır ki kırışık ve erken yaşlanmanın en büyük nedeni.

5- Sıcak Duşta Fazla Kalmak

Uzun uzun sıcak duşun altında hele ki kış aylarında isek mükemmel bir rahatlamadır. Ancak konu güzellik olunca bu alışkanlığınızı değiştirmeniz şart. Çünkü uzun süre sıcak duşun altında kalmak ciltte bulunan yağ oranını düşürüyor. Ciltte kızarıklık ve pütürleşmelere neden oluyor. Cildinizin nemsiz kalmasını istemiyorsanız ılık ve kısa duş almayı deneyin.

6- Tatlı Keyfi

Ciltte bulunan proteinler fazla alınan şeker sayesinde işlevini gerçekleştiremiyor ve şeker alımı maalesef cildi yaşlandıran en büyük besin kaynaklarından biri.

7- Stres

Çok stresli bir işiniz, hayat şartlarınız ve yaşantınız varsa bunu azaltmak sizin elinizde. Yapısal olarakta her olayı takan bir kişi iseniz sakinleştirici ve yatıştırıcı bitki çaylarını sabahtan bir bardak içmenizi tavsiye ederiz.


Yorumlar
* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

BENZER KONULAR

*

Copyright © 2004 - 2015.

Sitedeki içerikler, izinsiz farklı mecralarda kullanılamaz.
Cilt.Net üzerinde sunulan tarif ve yöntemler sadece bilgilendirme amaçlı olup kişisel ve doğal tarif ve yöntemlerdir, doktor tavsiyesi değildir. Cilt.Net yazılarında bahsedilen ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilirler. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Tariflerin, yöntemlerin ve ilaçların kullanımı kişilerin sorumluluğunda olup oluşabilecek sorunlardan Cilt.Net sorumlu değildir.


Cilt Bakımı - Saç Bakımı - Vücut Bakımı- Makyaj - Diyet - Güzellik Maskeleri ile Cilt Güzellik Rehberi.