Cilt Bakımı Ve Güzellik
ceyiz-listesinde-olmasi-gerekenler

Çeyiz listesinin içinde neler olmalıdır?

 

Kadınların ve erkeklerin, evlilik çağına geldikleri süreçlerde; hayatlarına giren insanların evlilik yoluna gidebilecekleri bireyler olması oldukça önemlidir.

 

Çünkü belirli bir yaştan sonra doğru adımlar atmak, doğru insanlardan yana tercih hakkı kullanmak; bireylerin ilerleyen yaşantılarında çok daha mutlu ve çok daha kolay bir aile yaşantısı kurma konularında önlerinde bulunan çoğu engeli yıkmaktadır.

 

ceyiz-hazirliklari

 

Üstelik aşk denilen duyguyu evlenmeye karar verdiğiniz insanda tattığınız zaman ise bahsettiğimiz mutluluğu ve huzuru iki kat daha derin hissedebilmeniz de mümkün olmaktadır. Çünkü evlilik aşamasında iki taraf da birbirlerine bundan sonraki hayatlarında birbirlerinin hayatında ne olursa olsun kalmak adına söz vermektedirler.

 

İşte tüm bu maratonun başlangıcı önce ailelerin arasında tanışmaca ve ardından yüzük takılması süreçleriyle devam ederken, evliliğe adım adım yaklaşına yollarda hem damat tarafının telaşı hem de gelin tarafının telaşı birbirinden yüksek olmaktadır.

 

ceyiz-listesi-ihtiyaclari

 

Çeyiz alışverişi telaşı

 

Erkek tarafının damatlık seçimi, alması gereken eşyaları alması; aynı şekilde kız tarafının da kınayla ilgili hazırlıkları yapması, giyilecek kıyafetlerin seçimi, düğün davetiyelerinin seçimi derken o panikle asıl alışveriş için gerekli ihtiyaçlar çoğu kez unutulmaktadır.

 

Asıl alışverişten kastımız kuşkusuz ki çeyiz alışverişidir. Çok eski dönemlerden beri sürdürülen çeyiz geleneği, günümüzde hala geçerliliğini korumakta; aileler tercihlerine ve maddi durumlarına göre kız çocukları için bir takım birikimler yapmaktadırlar.

 

ceyiz-listesinde-olacak-seyler

 

Bazı aileler bu birikime çocukları daha küçük yaşlardayken başlamakta, temel ihtiyaçlardan modası geçmeyecek olanları alıp bir kenarda saklayarak çeyiz seti oluşturmaya erkenden hazırlanmaktadırlar. Bir nevi çeyiz listesi gelin olmak durumunun olmazla olmazları arasında da görülmektedir.

 

Bahsedilen bu alışverişlerin yeri ve zamanı ne olursa olsun, temin edilmesi gereken çok belli başlı ihtiyaçlar bulunmaktadır. Ancak bu ihtiyaçlar uzun bir listeyi kapsadığından, mevcut ihtiyaçların her birini hafızada tutmak alışveriş esnasında hem aileler için hem de gelin adayları için oldukça zor olmaktadır.

 

ceyiz-ihtiyaclari-listesi

 

Çünkü yeni bir ev düzenine alışmak için gelin adayları hep en iyisi en güzeli olsun isterlerken tercih aşamalarında pek çok kez kafaları karışmakta ve o gerginlikle birinden diğerine atlarken arada kaçırdıkları ihtiyaçlar olmaktadır. Keza aileler için de aynı durum geçerli olup, evlatlarının gerginliği ve ihtiyaçların çokluğundan kafaları karışıp atladıkları noktalar olabilmektedir.

 

İşte bu kafa karışıklığının ve unutkanlığın önüne geçilebilmesi adına, gelin çeyizinde olması gerekenler artık liste halinde çoğu internet sitesinde yer almaktadır. Çeyizde olması gerekenlerin ne olduğu ve çeyiz setinde olması gerekenlerin ne olduğu bu tip listelerde uzunca detaylı olarak sıralanmıştır.

 

ceyiz-esyalari

 

Ailelerin ve gelinlerin bu noktada yapması gereken, ellerinde bulunan maddi çeyiz hesabına göre bu listelerdeki ihtiyaçlarını belirlemek ve ana ihtiyaçları ön plana alarak ellerinde kalan maddi kaynağa göre geriye kalan vesaire eşyaları da bu miktara göre tercih etmelidirler.

 

Çeyiz listesinin içinde olanlar

 

Çeyiz listesi denildiğinde akıllara ilk gelen ihtiyaçlar; ev tekstili ürünleri, salon eşyaları, banyo eşyaları ve mutfak eşyalarıdır. Bu temel ihtiyaçları şekillendirirken kendi yaşayacağınız ev tipini ve eşinizle ortak zevklerinizi de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 

ceyiz-ortuleri

 

Her şeyden önce, bu tip bir liste hazırlayarak alışverişe çıkmanızın en büyük artısı; ne istediğiniz isim isim elinizde olduğundan tüm alışveriş sürecinizi eksiksiz olarak çok hızlı bir şekilde yerine getirme imkanınızın olmasıdır.

 

Size zamandan kazandıracak olan bu listeleme yöntemi sayesinde diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak adına daha kısıtlı zamanınız olmayacak, aksine rahat rahat işlerinizi görmeniz mümkün olacaktır. Bu bilgiler sonucunca çeyiz listesinde yer alan eşyaların isimleri şu şekilde özetlenebilmektedir;

 

ceyiz-takiminin-aile-icin-onemi

 

  • Mutfak eşyaları : Günlük olarak 6 kişilik yemek takımı, misafir için 12 kişilik yemek takımı, günlük olarak 6 kişilik çatal bıçak ve kaşık takımı, misafir için 12 kişilik çatal bıçak ve kaşık takımı, günlük altılı su bardağı, günlük altılı çay bardağı, misafir için 12’li çay bardağı ve 12’li su bardağı, tencere set, tava seti, sürahi, demlik, Türk kahvesi makinesi, kahve makinesi, saklama kapları, mikrodalga fırın, yağdanlık, baharatlık, mikser, tost makinesi, süzgeç, borcamlar, buzdolabı ve bulaşık makinesi.

 

  • Banyo eşyaları : Hem kadın için hem erkek için bornoz takımı, hem kadın misafir için hem erkek misafir için bornoz takımı, banyo seti, el havlusu, ayak havlusu, misafir için el ve ayak havlusu, klozet takımı, tartı, banyo halısı, fön makinesi, saç şekillendirici makineler ve çamaşır makinesi.

 

ceyiz-icin-alinmasi-tercih-edilenler

 

  • Yatak odası eşyaları : Yatak, dolap, halı, perde, yastık, yorgan, misafir için yastık ve yorgan, nevresim takımı, pike takımı, baş ucu aydınlatmaları, askılık, battaniye ve hurç.

 

  • Salon eşyaları : Yemek masası takımı (sandalyeleriyle birlikte), halı, perde, gölgelik, ayna, televizyon, şık eşyaların koyulacağı aynalı dolaplar, televizyon ünitesi, salon takımı, süs eşyaları,duvar saati ve elektrik süpürgesi.

 

ceyiz-icin-mutfak-esyasi

 

  • Kişisel tercihlere göre alınacaklar : Paspas, şemsiyelik, çekecek, ev telefonu, kumandalık, üçlü priz, fotoğraf çerçevesi, kapı tutacağı, balkon masası, balkon sandalyesi, askılık, çeşitli çerçeveler, fotoğraf çerçevesi, saksılar ve vazolar.

Yazar: Tarih: 14 Ekim 2016 - 3:32:35 Kategori: Pratik Bilgiler
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız...
Yorum Yaz:

Etiketler:
Etiketler:, , , , ,